reklama

Černý muž nestojí za víc než 20 dolarů? Floydův bratr promluvil ke Sněmovně

Bratr zavražděného George Floyda promluvil ve středu ke Sněmovně reprezentantů. V emotivním projevu připomněl, že jeho bratr oslovoval policisty „pane“ ještě těsně před svou smrtí. „To je cena černého muže? Dvacet dolarů?“ ptal se Philonise Floyd zákonodárců v narážce na falešnou dvacetidolarovou bankovku, kterou měl Afroameričan zaplatit v obchodě, a poté kvůli tomu přišel o život. „Je rok 2020. Už je toho dost,“ dodal.

reklama

Philonise Floyd vystoupil před soudním výborem Sněmovny reprezentantů během jednání dolní komory o policii a vymahatelnosti práva. To se konalo v návaznosti na bouřlivé protesty, které se po smrti George Floyda v Minneapolisu rozšířily do celého světa.

Philonise uvedl, že jeho bratr vždy pomáhal ostatním. „Vždy se obětoval pro svou rodinu. A obětoval se i pro úplně cizí lidi. Dával i to málo, co měl. Byl to náš něžný obr. Vzpomněl jsem si na to, když jsem sledoval video jeho vraždy. Všechny strážníky oslovoval ‚pane‘,“ řekl zákonodárcům.

K tématu

„Choval se mírně, nebránil se. Dbal pokynů všech strážníků. Muže, který mu vzal život, dusil jej osm minut a 46 vteřin, stále oslovoval ‚pane‘, když prosil o život,“ popsal Philonise Floyd. „Nemohu ani vyjádřit, jakou bolest člověk cítí, když vidí něco takového,“ dodal.

Řečník poté zvýšil hlas a pokračoval: „Jsem unavený. Jsem unavený z bolesti, kterou cítíte, když sledujete něco takového. Když vidíte svého velkého bratra, k němuž jste vzhlíželi celý život, jak umírá a u toho volá svou matku,“ popsal. „Jsem zde, abych vás požádal, abyste to ukončili. Skoncovali s tou bolestí. Přestali nás unavovat,“ apeloval na sněmovní výbor.

Změnil jsi svět, vzkázal zabitému bratrovi

Philonise Floyd dále žádal, aby zákonodárci provedli nezbytné právní změny a zabránili tak policejnímu násilí. „Ať (policisté) nesou zodpovědnost, když udělají něco špatného. Naučte je, co znamená chovat se k lidem s empatií a respektem. Naučte je, co je to nezbytná síla. Naučte je, že smrtelná síla by se měla používat vzácně a jen v ohrožení života,“ řekl. „George tehdy nikomu neubližoval. Nezasloužil si zemřít kvůli dvaceti dolarům,“ zvolal směrem k poslancům.

Na závěr Philonise Floyd promluvil přímo ke svému zesnulému bratrovi a poděkoval mu za to, že změnil svět. Narážel tak na množství lidí, které jeho násilná smrt vyburcovala k akci. „Doufám, že se setkáš s matkou a budeš odpočívat v pokoji. Děkuji ti,“ zakončil svůj emotivní proslov.

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama