reklama

Češi mohou díky otevřeným hranicím cestovat do zahraničí. Nikde se ale neubytují

Některé zahraniční destinace mohou Češi díky otevřeným hranicím navštívit už nyní. Například pro cestu do Rakouska se stačí prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus. Ubytovat se ale stále není možné. Na otevření slovenských hranic si musí Češi počkat minimálně do začátku léta. Oficiálně chce slovenská vláda hranice otevřít až v momentě, kdy klesne nárůst nakažených koronavirem v Česku na úroveň Slovenska.

reklama

Chorvatsko, které se řadí k Čechy jednou z nejnavštěvovanějších letních destinací, je pro turisty stále uzavřeno. Přitom k 5. květnu bylo v Chorvatsku evidováno přes 2 100 nakažených, což je mnohem méně než v Česku. Naopak do Itálie se lidé dostanou již nyní, ale musí předložit pádný důvod návštěvy a dodržovat veškerá omezení a opatření proti šíření koronaviru, která v zemi panují. Mezi ně se řadí i dobrovolná 14denní karanténa.

Stejně tak se mohou Češi podívat i do Rakouska. Zde stačí předložit pouze maximálně čtyři dny starý negativní test na koronavirus. Cestovní ruch je ale stále pro cizince omezen. Restaurace, stejně jako hotely a penziony, jsou pro turisty stále uzavřeny. Nejbližší termín rozvolnění je 15. května, kdy by se mělo otevřít pohostinství.

Otevřou Slováci hranice s poklesem českých nakažených?

Hranice se sousedním Slovenskem by se mohly otevřít již v létě. Tamější premiér Igor Matovič však uvedl, že se hranice otevřou, až počet nakažených v Česku klesne na úroveň Slovenska. To k 5. květnu eviduje přes 1 400 nakažených, což je téměř pětinásobně nižší počet než v Česku. Od 6. května se na Slovensku lidem zpřístupňují některé služby cestovního ruchu jako například penziony, hotely nebo letní terasy.

Prezident slovenské asociace cestovních kanceláří a agentur Roman Berkes uvedl pro Nový den CNN Prima NEWS, že Slováci se do hotelů začínají vracet, rezervují termíny hodně dopředu, a tak cestovní ruch opět ožívá. „Škody v cestovním ruchu jsou ale obrovské. Dopad krize mohou zmírnit různá vládní opatření, která budou specificky zaměřená na postižené služby,“ dodal Berkes.

Česká klientela hraje na Slovensku velmi významnou roli. Ihned po klientele domácí jsou Češi nejpočetnější skupinou turistů na Slovensku. Loni ho navštívilo více než 770 tisíc českých turistů. Slovenští sousedé zároveň varují, aby Češi nečekali a dopředu si zarezervovali termíny svých pobytů, které mizí vysokou rychlostí.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama