reklama

Češi mohou díky otevřeným hranicím cestovat do zahraničí. Nikde se ale neubytují

Některé zahraniční destinace mohou Češi díky otevřeným hranicím navštívit už nyní. Například pro cestu do Rakouska se stačí prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus. Ubytovat se ale stále není možné. Na otevření slovenských hranic si musí Češi počkat minimálně do začátku léta. Oficiálně chce slovenská vláda hranice otevřít až v momentě, kdy klesne nárůst nakažených koronavirem v Česku na úroveň Slovenska.

reklama

Chorvatsko, které se řadí k Čechy jednou z nejnavštěvovanějších letních destinací, je pro turisty stále uzavřeno. Přitom k 5. květnu bylo v Chorvatsku evidováno přes 2 100 nakažených, což je mnohem méně než v Česku. Naopak do Itálie se lidé dostanou již nyní, ale musí předložit pádný důvod návštěvy a dodržovat veškerá omezení a opatření proti šíření koronaviru, která v zemi panují. Mezi ně se řadí i dobrovolná 14denní karanténa.

Stejně tak se mohou Češi podívat i do Rakouska. Zde stačí předložit pouze maximálně čtyři dny starý negativní test na koronavirus. Cestovní ruch je ale stále pro cizince omezen. Restaurace, stejně jako hotely a penziony, jsou pro turisty stále uzavřeny. Nejbližší termín rozvolnění je 15. května, kdy by se mělo otevřít pohostinství.

Otevřou Slováci hranice s poklesem českých nakažených?

Hranice se sousedním Slovenskem by se mohly otevřít již v létě. Tamější premiér Igor Matovič však uvedl, že se hranice otevřou, až počet nakažených v Česku klesne na úroveň Slovenska. To k 5. květnu eviduje přes 1 400 nakažených, což je téměř pětinásobně nižší počet než v Česku. Od 6. května se na Slovensku lidem zpřístupňují některé služby cestovního ruchu jako například penziony, hotely nebo letní terasy.

K tématu

Prezident slovenské asociace cestovních kanceláří a agentur Roman Berkes uvedl pro Nový den CNN Prima NEWS, že Slováci se do hotelů začínají vracet, rezervují termíny hodně dopředu, a tak cestovní ruch opět ožívá. „Škody v cestovním ruchu jsou ale obrovské. Dopad krize mohou zmírnit různá vládní opatření, která budou specificky zaměřená na postižené služby,“ dodal Berkes.

Česká klientela hraje na Slovensku velmi významnou roli. Ihned po klientele domácí jsou Češi nejpočetnější skupinou turistů na Slovensku. Loni ho navštívilo více než 770 tisíc českých turistů. Slovenští sousedé zároveň varují, aby Češi nečekali a dopředu si zarezervovali termíny svých pobytů, které mizí vysokou rychlostí.

Další hlavní zprávy

reklama
Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama