reklama

Češi mohou díky otevřeným hranicím cestovat do zahraničí. Nikde se ale neubytují

Některé zahraniční destinace mohou Češi díky otevřeným hranicím navštívit už nyní. Například pro cestu do Rakouska se stačí prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus. Ubytovat se ale stále není možné. Na otevření slovenských hranic si musí Češi počkat minimálně do začátku léta. Oficiálně chce slovenská vláda hranice otevřít až v momentě, kdy klesne nárůst nakažených koronavirem v Česku na úroveň Slovenska.

reklama

Chorvatsko, které se řadí k Čechy jednou z nejnavštěvovanějších letních destinací, je pro turisty stále uzavřeno. Přitom k 5. květnu bylo v Chorvatsku evidováno přes 2 100 nakažených, což je mnohem méně než v Česku. Naopak do Itálie se lidé dostanou již nyní, ale musí předložit pádný důvod návštěvy a dodržovat veškerá omezení a opatření proti šíření koronaviru, která v zemi panují. Mezi ně se řadí i dobrovolná 14denní karanténa.

Stejně tak se mohou Češi podívat i do Rakouska. Zde stačí předložit pouze maximálně čtyři dny starý negativní test na koronavirus. Cestovní ruch je ale stále pro cizince omezen. Restaurace, stejně jako hotely a penziony, jsou pro turisty stále uzavřeny. Nejbližší termín rozvolnění je 15. května, kdy by se mělo otevřít pohostinství.

Otevřou Slováci hranice s poklesem českých nakažených?

Hranice se sousedním Slovenskem by se mohly otevřít již v létě. Tamější premiér Igor Matovič však uvedl, že se hranice otevřou, až počet nakažených v Česku klesne na úroveň Slovenska. To k 5. květnu eviduje přes 1 400 nakažených, což je téměř pětinásobně nižší počet než v Česku. Od 6. května se na Slovensku lidem zpřístupňují některé služby cestovního ruchu jako například penziony, hotely nebo letní terasy.

K tématu

Prezident slovenské asociace cestovních kanceláří a agentur Roman Berkes uvedl pro Nový den CNN Prima NEWS, že Slováci se do hotelů začínají vracet, rezervují termíny hodně dopředu, a tak cestovní ruch opět ožívá. „Škody v cestovním ruchu jsou ale obrovské. Dopad krize mohou zmírnit různá vládní opatření, která budou specificky zaměřená na postižené služby,“ dodal Berkes.

Česká klientela hraje na Slovensku velmi významnou roli. Ihned po klientele domácí jsou Češi nejpočetnější skupinou turistů na Slovensku. Loni ho navštívilo více než 770 tisíc českých turistů. Slovenští sousedé zároveň varují, aby Češi nečekali a dopředu si zarezervovali termíny svých pobytů, které mizí vysokou rychlostí.

Další hlavní zprávy

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Cestování

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do některých zemí střední Evropy bude od soboty 15. května umožněno očkovaným občanům, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, od níž uplynulo více než 21 dnů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Od července by pak měl platit celoevropský zelený certifikát – ten umožní za hranice očkovaným, testovaným i těm, kteří prodělali covid.

Elektrifikace jako mutace koronaviru? Do roku 2026 se nakazí až 48 milionů aut
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama