Na dovolené jsou už týden bez kufrů, stálo je to tisíce. Na kompenzaci nemají Češi nárok


Téměř týden na dovolené a bez kufrů. To musejí zvládnout Češi, kteří si přiletěli odpočinout k moři do Barcelony. Jenže místo toho museli shánět léky, vybavení pro děti a základní věci. Na místním letišti už několik dní stávkuje pozemní personál, který má na starosti odbavování zavazadel. A tak kufry českých turistů nikdo nevyložil a letadlo se s nimi vrátilo do Prahy.

Let číslo QS1058 z Prahy do Barcelony 8. srpna si cestující budou pamatovat asi dlouho. „Asi hodinu a půl jsme čekali na kufry, které ale nepřijely. Přišla španělská policie a vysvětlila nám, že kufry odletěly zpátky do Česka,“ řekl pro CNN Prima NEWS cestující Pavel Richter.

ČTĚTE TAKÉ: Želva terorizuje plavce v Chorvatsku. Zranění končí v nemocnici, odborníci kroutí hlavou

Cestujícím nejvíce vadí, že je před stávkou a možnými problémy nikdo nevaroval. Letiště Václava Havla v Praze se brání, že před stávkou varovalo na svých sociálních sítích.

„Stálo nás to už tak přes 10 tisíc. Museli jsme si koupit úplně všechno,“ uvedla cestující Renata Jukovič. Ta potřebovala léky na tlak a ředění krve. V kabelce měla zásoby jen na dva dny. Nakonec si je musela koupit přes e-recept znovu v Barceloně s doplatkem 1 200 korun.


„Před odletem jsme neměli žádnou informaci o tom, že by cestující po příletu do Barcelony neměli obdržet svá zavazadla nebo že by v tomto ohledu mělo dojít ke komplikacím,“ uvedla mluvčí CK Čedok Klára Divíšková.

Situaci řeší letecký dopravce. „Všechna zavazadla se již nacházejí v Barceloně. Místní handlingový partner je postupně zpracovává a doručuje cestujícím. Přímo do Barcelony jsme vyslali také naše zaměstnance, kteří situaci řeší na místě a snaží se celý proces co nejvíce urychlit. Děláme maximum pro to, aby se zavazadla dostala k cestujícím co nejdříve,“ sdělila mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková.

Skupina turistů se vrací domů do Česka v sobotu. Teď řeší, co s nakoupenými věcmi. „Vzhledem k tomu, že se jedná o mimořádnou okolnost, které letecká společnost nemohla zabránit, nevzniká v souladu s Montrealskou úmluvou nárok na náhradu škody,“ dodala Dufková.

„Doporučil bych všem dát si do příručního zavazadla věci na převlečení a být dobře pojištěný,“ sdělil předseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Situace v Barceloně se týká mnoha dopravců a podle Vladimíry Dufkové jsou na barcelonském letišti více než dva tisíce neodbavených zavazadel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poplach v Německu. Letadlo se srazilo s neznámým objektem, spekuluje se o dronu s výbušninou