CNN Prima News stávka

stávka

Výpis příspěvků ke štítku „stávka“

GLOSA: Studenti si okupační stávkou przní pověst. Dobře, že jim děkan vypnul wi-fi

17. listopadu 2022 19:14

Na největších českých univerzitách se v týdnu konala další série okupačních stávek proti změně klimatu. Někde se souhlasem vedení fakult, jinde bez. Média a sociální sítě tak znovu zaplavily fotografie posedávajících nebo ve spacácích ležících studentů, kterým nedá spát změna klimatu. A tak nocují na fakultách. Je to ale spíše devalvace pojmu studentský protest, který měl v českém prostředí doposud velkou váhu. To si vážně studenti myslí, že jakákoli vláda změní názor na základě bandy mladých lidí, co se v noci válí na dlaždičkách?

Studenti stávkují za klima, v Brně obsadili atrium univerzity. Od vlády chtějí více činů

14. listopadu 2022 13:02

Studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zahájili v pondělí dopoledne v atriu budovy v Joštově ulici okupační stávku za klima. Děkan Stanislav Balík sice atrium nechal uzavřít, během dopoledne však někdo prostor otevřel a studenti se tam přesunuli ze suterénních prostor, kde si před tím vytvořili nouzové zázemí – přinesli si karimatky, polštáře či jiné lůžkoviny. Studentské demonstrace za klima v pondělí probíhají i v Praze a několika krajských městech. Děkan ČTK vpodvečer řekl, že nechal odpoledne v atriu odpojit elektřinu, topení a vypnout wifi.

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

2. října 2022 19:51

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Lufthansa kvůli plánované stávce zruší až 800 letů. Piloti požadují zvýšení mezd

1. září 2022 11:36

Německá letecká společnost Lufthansa v pátek zruší kvůli plánované stávce pilotů kolem 800 letů. Firma uvedla, že krok se dotkne zhruba 130 tisíc cestujících, a zároveň upozornila, že by mohla zrušit některé lety i ve čtvrtek, sobotu a neděli. Rozhodnutí se týká téměř všech pátečních letů Lufthansy na letištích v Mnichově a Frankfurtu nad Mohanem. Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit celodenní stávku vyhlásila kvůli neshodám s vedením společnosti ohledně zvýšení mezd.

Další problémy na letištích. Lufthansa zrušila uprostřed léta přes tisíc letů, i ty z Prahy

27. července 2022 15:15

Uprostřed sezóny dovolených se dál komplikuje letecké cestování. K nedostatku personálu na řadě evropských letišť se teď přidala stávka pozemního personálu jedné z největších leteckých společností na světě. Ke stávce v německé Lufthanse vyzvala kvůli tlaku na zvýšení mezd odborová organizace 20 tisíc zaměstnanců ve Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Mnichově nebo Berlíně. Desítky letů aerolinka zrušila už během úterý. Největší problémy se očekávají ve středu, zrušeny byly i lety z Prahy.

Bude se stávkovat? Na zvýšení platů ve veřejném sektoru se odbory s vládou nedohodly

28. června 2022 20:42

Vládní pětikoalice nenašla s odboráři shodu na růstu platů ve veřejném sektoru. Dílčí dohodou je růst o 10 procent od 1. září pro část zaměstnanců státu. Odbory ale požadují přidání od července. Chtěly se s kabinetem premiéra Petra Fialy (ODS) dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Dopravní chaos v Británii: Začala největší stávka na železnici za 30 let, nejezdí ani metro

21. června 2022 11:11

V Británii v úterý ráno začala největší stávka na železnici za posledních 30 let, zaměstnanci chtějí zejména vyšší mzdy a také zastavit propouštění. Protest, kterého se podle médií účastní desítky tisíc zaměstnanců drah a londýnského metra, svolal svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT).

Jurečka: Odbory vlamují nohu do otevřených dveří. Stávková pohotovost je zbytečná

14. června 2022 09:06

Stávkovou pohotovost na podporu požadavků na zvýšení platů vyhlásilo už devět odborových svazů pracovníků veřejného sektoru. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyhlášení stávkové pohotovosti označil za zbytečné. Odbory podle něj dávají nohu do otevřených dveří.

Rekordní pokles příjmů? Nechci být bezcitný, ale nejde o katastrofu, zdůrazňuje ekonom

9. června 2022 23:24

Minimálně deset let platy reálně rostly, takže nynější pokles není katastrofou. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň. Druhým dechem však dodal, že nechce znít bezcitně, protože snížení reálných mezd může v některých rodinách způsobit problémy. Vedle toho finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka varoval, že vážnost ekonomické situace teprve poznáme.

Švihlíková: Odbory jsou u nás sprosté slovo. Jejich návrhy jsou radikální, odvětila Horská

9. června 2022 07:49

Úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru postupně hlásí stávkovou pohotovost na podporu požadavku zvýšení platů. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. A co o současném problému soudí ekonomové? Ilona Švihlíková a Helena Horská byly hosty v pořadu 360°. V ekonomických otázkách se však neshodly.