CNN Prima News Pavlína Fabiánová

Pavlína Fabiánová

reportérka FTV Prima, CNN Prima NEWS

pavlina.fabianova@iprima.cz

Nejnovější příspěvky autora

Finský velvyslanec: Na krize jsme stále připraveni. I v Praze si děláme zásoby jídla a vody
Rozhovor

Finský velvyslanec: Na krize jsme stále připraveni. I v Praze si děláme zásoby jídla a vody

Každý obyvatel Evropské unie by měl zvládnout přežít prvních 72 hodin jakékoliv krizové situace bez pomoci. Soběstačnosti chtějí hasiči a politici naučit také české občany. Lidé by si tak měli připravit zásoby jídla, léků a tekutin. Přeborníkem v tomto směru je Finsko, které se stalo vzorem a jako jediná země EU má kryty pro 90 procent obyvatel. „Být připravený na nečekané situace, včetně agresivního útoku, je v nás Finech hluboce zakořeněné,“ říká finský velvyslanec v Česku Pasi Tuominen.

Další příspěvky autora

Zvýšený příspěvek jen pro někoho. Lucie 24 hodin denně pečuje o postiženého manžela, nárok nemá

Lidem, kteří doma pečují o blízkého člověka ve čtvrtém stupni závislosti, se nelíbí, že nebudou mít nárok na zvýšený příspěvek od Ministerstva práce a sociálních věcí. S novinkou počítá novela zákona o sociálních službách, kterou schvalují poslanci. Zatímco podle Národní rady osob se zdravotním postižením by ho potřebovalo minimálně 54 tisíc lidí, nárok jich podle předlohy budou mít maximálně tři tisíce. Příspěvek se totiž má vztahovat jen na osobní asistenci od poskytovatele sociálních služeb, který vystaví fakturu. A to rodina není.

Konec zohyzděných obličejů? Ministerstvo chce, aby botox píchali zdravotníci, ne kosmetičky

Ministerstvo zdravotnictví chce zatočit s neodborným aplikováním botoxu a dalších výplňových materiálů. Tyto výkony se stanou zdravotní službou a budou přísně kontrolované, takže je budou moci poskytovat jen vyškolení zdravotníci, nikoli kosmetičky jako dosud. Ministerstvo tak mimo jiné reaguje na případy, kdy měly ženy po aplikaci botulotoxinu zohyzděné obličeje.

Českou armádu ochromila personální krize: Chybí vojáci, nábory nefungují

České armádě chybí profesionální vojáci. Loni jich odešlo nejvíce za deset let, ani po čtvrtstoletí členství v NATO nemá armáda dostatečný počet vojáků. Zájem obléknout uniformu jeví stále méně lidí, jedním z důvodů je podle ministryně obrany strach z možného nasazení v ostrém boji. Dalšími faktory jsou peníze a bydlení. Přitom podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky potřebuje armáda nabrat asi o šedesát procent lidí navíc.

Černochová o článku 5 smlouvy NATO: Spíše závazek pomoci. Zpochybňujete ho, vyčetl jí Landovský

Jeden za všechny, všichni za jednoho – devíza mušketýrů ze slavného francouzského románu je i základním stavebním kamenem Severoatlantické aliance. Společná obrana a bezpečnostní záruky ukotvuje často zmiňovaný článek 5. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlila, že tento bod neznamená automatické vyslání vojáků, ale spíše závazek pomoci, která je odvislá od možností dané země. Jenže bývalý velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský takový výklad považuje za zavádějící.

Školní pomůcky podle novely zařídí kraje a obce. Jen to prohloubí nerovnost, tvrdí experti

Podle novely školského zákona by od nového školního roku měly kuchařky a školníky platit města a kraje. Kromě toho se má na ně převést i pořizování školních pomůcek nebo třeba placení povinného plavání na prvním stupni. Stát jim na to slibuje peníze, jenže podle škol hrozí, že prostředků bude málo. Novela zvedla ve Sněmovně bouřlivou debatu.