Raketový nárůst hypoték na českém trhu. Celkový objem se zvýšil o 80 procent
Nejnovější příspěvky autora
8 fotografií
Česko trápí nedostatek pediatrů. Závažné nemoci se u dětí nemusí odhalit včas, varuje lékař
Bouřlivé oslavy konce roku: Policie uzavřela část nábřeží v Praze, záchranáři ošetřili zraněné
Do historického centra Prahy vyrazili před začátkem oslav příchodu roku 2025 nejen Češi, ale i tisíce návštěvníků ze zahraničí. Obsazenost hotelů v hlavním městě dokonce převýšila předcovidový rok 2019. Výrazný nárůst cestujících hlásilo během prosince i Letiště Václava Havla.
Povodněmi zasažené oblasti trápí problémy s pitnou vodou. Místní musejí spoléhat na balenou
Lidé v povodněmi postižených oblastech mají problémy s pitnou vodou. Studny v obcích podél řeky Bělá jsou kontaminované a voda nepoužitelná. Místní jsou proto odkázáni převážně na dodávky balené vody.
Další příspěvky autora
Lyžák vyjde rodiče až na deset tisíc korun, pomoc nabízejí pojišťovny. Jak získat příspěvek?
Školní lyžařský výcvik může stát až deset tisíc korun. Mnohé děti kvůli vysoké ceně na hory se spolužáky nejedou. Zdravotní pojišťovny proto přicházejí s pomocí a alespoň část nákladů zaplatí. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dává na pohybové aktivity dětí roční příspěvek až dva tisíce korun. Pomoci může i Úřad práce.
V domovech pro seniory přibudou tisíce lůžek, opatření schválila vláda. SPD chybí garance ceny
V Česku chybí 15 tisíc míst v domovech pro seniory. Podle expertů jich přitom bude vzhledem ke stárnutí populace potřeba ještě více. Premiér Petr Fiala (ODS) s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a šéfem státní kasy Zbyňkem Stanjurou (ODS) proto podepsali s Českou asociací pojišťoven (ČAP) memorandum, které má zajistit vznik 2 500 nových lůžek dlouhodobé péče. Opozičnímu SPD vadí, že v dokumentu schází garance ceny za služby.
Českým nemocnicím se transformace nedaří. Hrozí miliardové ztráty, varuje pojišťovna
Transformovat české nemocnice se nedaří tak rychle, jak předpokládala například Všeobecná zdravotní pojišťovna. Jen letos ji i proto čeká ztráta přes pět miliard korun a příští rok prý nebude o moc lepší. Pokud se tempo přeměny nemocnic nezmění, už za dva roky se největší pojišťovna může podle svého ředitele dostat do finančních potíží. Pomoct má proto snížení počtu akutních lůžek a centralizace péče. Podle poslance a člena správní rady VZP Toma Philippa (KDU-ČSL) si české zdravotnictví žije nad poměry.
Pavel řeší nedostatek lékařů v regionech. Představím vlastní návrhy, slibuje prezident
Prezident Petr Pavel chce řešit nedostatek lékařů v regionech. Na Pražský hrad si pozval zdravotníky, pojišťovny i zástupce ministerstva zdravotnictví. Po několikahodinovém jednání řekl, že přijde se svými vlastními návrhy, jak rozdíly mezi regiony v dostupnosti péče vymazat. Podle opozice nahrazuje prezident práci ministra zdravotnictví, jeho úřad se však hájí tím, že na řešení situace pracuje. Politolog Jan Kubáček zdůraznil, že každá iniciativa je vítána.
VZP se může dostat do finančních problémů, připustil Kabátek a vyjmenoval, co se musí změnit
Systém veřejného zdravotního pojištění bude pro příští rok hospodařit zhruba s půl bilionem korun. Nakonec se pravděpodobně stejně dostane do schodku jako letošní rok, kdy pojišťovny předpokládají deficit 11 miliard korun. Jenomže co pak? Pokud se nic nezmění, bude mít největší zdravotní pojišťovna, která se stará o více než šest milionů lidí, finanční problémy už za tři roky, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
VZP docházejí peníze. Situaci může zachránit centralizace, prevence nebo spoluúčast pacientů
Největší české pojišťovně VZP hrozí vážný problém, a to už za tři roky. „Pokud se nic nezmění, čekají nás finanční problémy,“ říká její ředitel Zdeněk Kabátek. Přestože si ještě loni pojišťovna hospodaření pochvalovala, letos ji zřejmě čeká miliardová ztráta. Na hraně má být i celý systém zdravotnictví, a to i přesto, že se na příští rok počítá s příjmy více než půl bilionu korun. Situaci prý může zachránit jedině transformace nemocnic, centralizovaná péče nebo spoluúčast pacientů.
Emotivní záběry z Jesenicka: Úklid jde pomalu, vodní zkáza je po měsíci cítit na každém kroku
Na Jesenicku i více než měsíc poté, co se regionem prohnala velká voda, jsou na každém kroku cítit velké emoce. Konec likvidace následků povodní je v nedohlednu, i když bagry pracují a obyvatelé vyvážejí jedno kolečko za druhým. Ti šťastnější s elektrocentrálou vysoušejí domy, přesto panují obavy, že ani oni to do zimy nestihnou, o ostatních nemluvě. Podívejte se v emotivním sestřihu, jak to v kraji v současnosti vypadá.
Zoufalá situace na Jesenicku. Po povodních není jak vysoušet, dobrovolníci také chybí
Lidé v zatopených oblastech hrají s přicházející zimou o čas. Potřebují co nejrychleji vysušit své domy. Jinak hrozí, že zdi začnou praskat. Problémem jsou ale i plísně. Ovšem ne každý může vysoušet – Lubomír Svrček z Písečné se ani měsíc po povodních domů nedostal.
Malým nemocnicím vadí systém úhrad. Dostanou od pojišťovny méně než velké, jde o statisíce
Pokud zůstanou úhrady od pojišťoven na příští rok tak, jak je předložilo ministerstvo zdravotnictví, Asociace českých a moravských nemocnic chce podat stížnost k Ústavnímu soudu. Některým nemocnicím vadí, že pojišťovny mají platit za stejné zákroky různým zařízením rozdílné částky. V některých případech se dokonce liší o stovky tisíc korun.