CNN Prima News Pavlína Fabiánová

Pavlína Fabiánová

reportérka FTV Prima, CNN Prima NEWS

pavlina.fabianova@iprima.cz

Nejnovější příspěvky autora

Koalice si sama omezila prostor v přerozdělování, míní Zlámalová. Na platy profesorů není
Školství

Koalice si sama omezila prostor v přerozdělování, míní Zlámalová. Na platy profesorů není

Někteří učitelé humanitních oborů na vysokých školách nedosáhnou ani na průměrný plat učitele základní školy. Slíbených 130 procent průměrné mzdy se totiž týká pouze učitelů základních a středních škol. Univerzity dostávají peníze paušálně a pak je rozdělují. Vysoké školy tak často kvůli nízkým platům přicházejí o učitele. Komentátorka webu Echo24 Lenka Zlámalová ale podotkla, že pětikoalice má ohledně přerozdělování financí velmi malý manévrovací prostor.

Další příspěvky autora

Zápisné přinese do vysokých škol více peněz, míní Bek. Odradí to studenty, odmítá rektorka

Zápisné na vysokých školách je podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) jedna z cest, jak do vysokého školství dostat víc peněz. S tím zásadně nesouhlasí odbory i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, protože zápisné jen ztíží přístup ke vzdělání. Univerzity se dlouhodobě potýkají s nedostatkem financí a ministr školství do nich chce dostat peníze i ze soukromého sektoru.

Gripeny zdarma? Švédové hodlají spolupráci s Čechy udržet. Nestačily by, tvrdí však Řehka

Švédové nevzdávají svůj boj o prodloužení vojenské spolupráce s Českou republikou. Jejich zájem potvrzuje i jedno z možných řešení – gripeny zdarma. Česká armáda má ale jasno v tom, že k obranyschopnosti potřebujeme letouny 5. generace, tedy americké F-35. Česko totiž podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky potřebuje mít technologickou výhodu nad protivníkem.

Čeští zemědělci v problémech. Veterinářů pro hospodářská zvířata je akutní nedostatek

Chovatelé krav, ovcí a třeba i koní se potýkají s nedostatkem zvěrolékařů. Mladí absolventi veterinární univerzity se podle Komory veterinárních lékařů raději věnují malým zvířatům, než aby se umazali ve stájích, kravínech a chlévech. Ministerstvo zemědělství proto chovatelům po absolvování školení umožňuje, aby dělali některé veterinární úkony sami.

Mateřské školy bez plotu? Dovolit to má nová vyhláška, ředitelé upozorňují na rizika

Nové školky bez plotů? I s takovou možností počítá pracovní návrh hygienické vyhlášky. Zřizovatelům dává větší volnost při výstavbě nových škol a školek. Právě ty by podle ní nemusely mít ploty. Nelíbí se to ředitelům mateřských škol, ale ani rodičům. Na rizika takového záměru upomíná i nedávný případ, kdy Mateřská škola v Chorušicích neuhlídala dítě ani s plotem a údajně zavřenou bránou.