![Nejstarší učitelkou v Česku je v 91 letech Sylva Knedlová. Mám co předávat, tvrdí](https://cdn.administrace.tv/2025/02/13/mini_169/0b3b554c6567e4363928a71ccc4cb1bd.jpg)
Nejstarší učitelkou v Česku je v 91 letech Sylva Knedlová. Mám co předávat, tvrdí
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zrušila v minulém roce téměř dva tisíce akutních lůžek napříč nemocnicemi v České republice. CNN Prima NEWS to exkluzivně řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Za rušením stojí změna v péči v nemocnicích. Důvodem je především stárnutí populace.
Deváťáci mají za sebou přijímací zkoušky na střední školy nanečisto. Část pedagogů upozornila na problém se zadáním: některé úlohy z matematiky se opakovaly. Ředitelé základních škol to považují za polovičatou práci, poslankyně Jana Berkovcová (ANO) viní společnost Cermat, která přijímací řízení spravuje. Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková ale namítla, že úloh jsou stovky a že jde o stoprocentní simulaci ostrého termínu.
Až 130 tisíc českých dětí nemá svého praktického lékaře, což může ohrožovat jejich zdraví, řekl předseda pediatrů Jiří Bronský pro CNN Prima NEWS. Závažná onemocnění se kvůli tomu totiž nemusí odhalit včas. Problém je podle něj i v tom, že řada ambulancí dětských praktiků nemá naplněné kapacity.
Do historického centra Prahy vyrazili před začátkem oslav příchodu roku 2025 nejen Češi, ale i tisíce návštěvníků ze zahraničí. Obsazenost hotelů v hlavním městě dokonce převýšila předcovidový rok 2019. Výrazný nárůst cestujících hlásilo během prosince i Letiště Václava Havla.
Lidé v povodněmi postižených oblastech mají problémy s pitnou vodou. Studny v obcích podél řeky Bělá jsou kontaminované a voda nepoužitelná. Místní jsou proto odkázáni převážně na dodávky balené vody.
Školní lyžařský výcvik může stát až deset tisíc korun. Mnohé děti kvůli vysoké ceně na hory se spolužáky nejedou. Zdravotní pojišťovny proto přicházejí s pomocí a alespoň část nákladů zaplatí. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dává na pohybové aktivity dětí roční příspěvek až dva tisíce korun. Pomoci může i Úřad práce.
V Česku chybí 15 tisíc míst v domovech pro seniory. Podle expertů jich přitom bude vzhledem ke stárnutí populace potřeba ještě více. Premiér Petr Fiala (ODS) s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a šéfem státní kasy Zbyňkem Stanjurou (ODS) proto podepsali s Českou asociací pojišťoven (ČAP) memorandum, které má zajistit vznik 2 500 nových lůžek dlouhodobé péče. Opozičnímu SPD vadí, že v dokumentu schází garance ceny za služby.
Transformovat české nemocnice se nedaří tak rychle, jak předpokládala například Všeobecná zdravotní pojišťovna. Jen letos ji i proto čeká ztráta přes pět miliard korun a příští rok prý nebude o moc lepší. Pokud se tempo přeměny nemocnic nezmění, už za dva roky se největší pojišťovna může podle svého ředitele dostat do finančních potíží. Pomoct má proto snížení počtu akutních lůžek a centralizace péče. Podle poslance a člena správní rady VZP Toma Philippa (KDU-ČSL) si české zdravotnictví žije nad poměry.
Prezident Petr Pavel chce řešit nedostatek lékařů v regionech. Na Pražský hrad si pozval zdravotníky, pojišťovny i zástupce ministerstva zdravotnictví. Po několikahodinovém jednání řekl, že přijde se svými vlastními návrhy, jak rozdíly mezi regiony v dostupnosti péče vymazat. Podle opozice nahrazuje prezident práci ministra zdravotnictví, jeho úřad se však hájí tím, že na řešení situace pracuje. Politolog Jan Kubáček zdůraznil, že každá iniciativa je vítána.
Systém veřejného zdravotního pojištění bude pro příští rok hospodařit zhruba s půl bilionem korun. Nakonec se pravděpodobně stejně dostane do schodku jako letošní rok, kdy pojišťovny předpokládají deficit 11 miliard korun. Jenomže co pak? Pokud se nic nezmění, bude mít největší zdravotní pojišťovna, která se stará o více než šest milionů lidí, finanční problémy už za tři roky, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Největší české pojišťovně VZP hrozí vážný problém, a to už za tři roky. „Pokud se nic nezmění, čekají nás finanční problémy,“ říká její ředitel Zdeněk Kabátek. Přestože si ještě loni pojišťovna hospodaření pochvalovala, letos ji zřejmě čeká miliardová ztráta. Na hraně má být i celý systém zdravotnictví, a to i přesto, že se na příští rok počítá s příjmy více než půl bilionu korun. Situaci prý může zachránit jedině transformace nemocnic, centralizovaná péče nebo spoluúčast pacientů.