reklama

Česká organizace zachraňuje dostihové chrty z jatek

Situace irských greyhoundů, je velmi smutná a nedá spát nejednomu milovníkovi zvířat. Tito závodní chrti jsou od první chvíle pro své majitele pouhým strojem na peníze a taky se k nim tak chovají. Jejich jediný úděl je běhat dostihy a vyhrávat. Pokud se špatně umístí nebo rovnou nekvalifikují, putují buď na jatka, někam do příkopu, nebo v lepším případě do útulku, kde ale mají omezený čas na najití nového domova. Po jeho uplynutí jsou utraceni. Osudy nechtěných závodníků se snaží měnit organizace Chrti v nouzi.

reklama

Situace není tristní jen v Irsku, kde se na chrtí závody vsází velké částky. Podobný osud mají i španělští galgové, kteří jsou šlechtěni k lovu kořisti. Když se majiteli galgo omrzí, putuje opět na jatka nebo hůř – na rituální popravu. „Galgo se zavěsí na strom, ale tak, aby se tlapkami lehce dotýkal země. On vlastně tancuje, protože se snaží zachránit, a Španělé to považují za rituální popravu,“ popisuje úděsné zacházení s chrty Hana Kellermannová z organizace Chrti v nouzi.

Pomoc i v Česku

Galgům pomáhají česká organizace Galgo v nouzi a projekt Galgos de la Estrella. Hana podotýká, že jsou organizace společně v kontaktu. „My se soustředíme na Irsko, kde je s chrty zacházeno jako s hospodářským zvířetem. Mnoho lidí oponuje, že by se mělo prvotně pomáhat v Česku a to Chrti v nouzi dělají také. Řekli jsme si ale, že kdykoli bude v českém útulku chrt, pomůžeme mu najít domov. Neobracíme se k chrtům v Česku zády. Naštěstí se ale chrti v českých útulcích moc neobjevují,“ doplňuje Hana.

Konkrétně má Hana momentálně v dočasné péči Alwina, chrta z útulku Dogpoint, kterému se společně s námi snaží hledat domov.

Výběr na dálku

Pokud byste měli zájem o adopci pejska z Irska, stačí se mrknout na stránky Chrtů v nouzi, kde je nabídka těch, kteří jsou momentálně v péči irských dočaskářů, kteří spolupracují s organizací – zjišťují, jak na tom daný pejsek je fyzicky i psychicky, aby poskytli co nejdetailnější informace potenciálním zájemcům a vybrali toho správného.

Zodpovědný přístup

„Chrti v nouzi to berou velmi zodpovědně, což je skvělé, když jste zodpovědný majitel. Vy si vyberete pejska, vyplníte dotazník, jdete na osobní pohovor, a protože já jsem měla ještě pitbula, přijeli přímo ke mně domů, s jiným greyhoundem, aby zjistili, jak se chová. Obstáli jsme a pak mi přijela Pepper,“ popisuje svůj zážitek z adopce kolegyně redaktorka Pavla Gabrhelíková.

Podle Pavly je velké plus, že si adoptujete „hotového“ psa, který miluje jízdu autem, je klidný, chodí vzorně na vodítku. „Vše je pro ně nové, oni neznají jiná zvířata než chrty, takže třeba neví, co je jorkšír a zda je to kočka, nebo králík,“ směje se Pavla. „Ale to jsme vše zvládli, lovecké pudy už Pepper nemá, a dokonce mi odchovala dvě divoká koťata, jsem za ni moc ráda,“ uzavírá.

Dvě stě sedmdesát kilo krmiva

Jsme moc rádi, že náš pořad Prima Mazlíček má smysl a společně s našimi partnery můžeme pomáhat. Díky výrobci krmiva Sokol Falco se podařilo organizaci darovat 270 kilogramů krmiva, kde nechyběly granule, konzervy ani pamlsky. Krmivo poputuje částečně do Irska a částečně do dočasných péčí zde v Česku, kde se starají o chrty.

Tagy:
Irsko krmivo záchrana zvířat chrti v nouzi Sokol Falco

Hlavní zprávy

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana
Partie

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že současná vláda v mnohém zaspala. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

reklama

Domácí zpravodajství

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

Aktualizováno

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama