
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
Pětapadesátiletý James Osgood byl minulý čtvrtek po letech ve vězení před očima svědků popraven. Během svých posledních dnů pro média uvedl, že si popravu zaslouží, těsně před svou smrtí pak poprvé od roku 2010, kdy se svou přítelkyní sexuálně napadl a zavraždil ženu, vyslovil jméno své oběti. O posledních chvílích vraha z Alabamy píše AP News.
Před 80 lety byl nacisty popraven zřejmě nejdůležitější vyzvědač druhé světové války, který ze zištných důvodů vynášel tajné informace československé zpravodajské službě. Špion s krycím jménem A-54 se jmenoval Paul Thümmel, byl vysokým představitelem Abwehru. Druhé straně prozradil třeba podrobnosti o německé okupaci Československa nebo o plánovaném vpádu do SSSR.
Etnická čistka měla začátkem března za následek přes tisíc mrtvých civilistů v Sýrii. CNN zmapovala místa události a přinesla výpovědi očitých svědků násilností. Série útoků zároveň vyvolává otázku, zda má Sýrie pod novou vládou naději na slibovanou budoucnost v míru, anebo nikoliv.
Ve Spojených státech provedli první popravu odsouzence na smrt zastřelením po 15 letech. Sedmašedesátiletý muž si podle svých právníků nepřál smrt v elektrickém křesle ani smrtící injekci. Informuje o tom agentura AP. Popravu puškami provedli tři dobrovolně přihlášení zaměstnanci věznice v americkém státě Jižní Karolína.
Syrské vládní jednotky v Latákíji a okolí, kde bojují s ozbrojenci, popravily 134 civilistů z řad alavitské menšiny. Podle agentury AFP to uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která disponuje v zemi rozsáhlou sítí svých informátorů. Vedle toho při bojích zemřelo 50 příslušníků vládních jednotek a 45 členů ozbrojených skupin, které úřady označují za stoupence bývalého prezidenta Bašára Asada, uvedla SOHR v předchozím prohlášení.
Kritická slova ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o komunistech naštvala předsedkyni KSČM a lídryni uskupení Stačilo! Kateřinu Konečnou. Europoslankyně na sociální síti X šéfku resortu obrany označila za lhářku, která „šíří nehorázné pomluvy“. Na X se do ní následně pustila celá řada politiků. Například starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) mluví o „bolševických sviních“, další diskutující pak považují komunisty za zlo či bezcharakterní kolaboranty.
V pevné víře v konečné vítězství padl hrdinskou smrtí můj vroucně milovaný manžel... Takto oznámila úmrtí 38letého brněnského esesáka Augusta Gölzera jeho manželka Elisabeth. V nemocnici dodýchal 8. února 1945, o den dříve na něho čtyřikrát vystřelil dnes téměř zapomenutý odbojář Vladimír Blažka. Atentát někdy historici připodobňují k vražednému útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Nepovedl se ani jeden z nich. Heydrich i Gölzer střelbu přežili a smrt nastala až v nemocnici,“ porovnává události historik Jan B. Uhlíř, přední odborník na dějiny protektorátu.
V syrském Tartúsu zemřelo devět lidí při pokusu o zatčení důstojníka spojovaného s nechvalně proslulým vězením v době režimu prezidenta Bašára Asada. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR).
Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby podle agentury AFP v úterý oznámila, že zastavila pátrání v nechvalně proslulé věznici Sajdnájá. Tu prohledávala kvůli podezření na další zadržované lidi v podzemí. Bílé přilby nicméně pátrání ukončily, aniž by našly další vězně. Vězení Sajdnájá asi 30 kilometrů severně od Damašku o víkendu ovládli a osvobodili islamističtí povstalci, kteří svrhli režim dlouholetého autoritářského prezidenta Bašára Asada.
Americký stát Alabama potřetí v historii popravil vězně pomocí dusíku. Trestu smrti se navzdory podání žádosti o odklad nevyhnul muž odsouzený za vraždu, píše CNN. Ve vězení strávil třicet let. Metoda popravy, kterou Alabama začala používat na začátku letošního roku, budí kontroverze. Kritici včetně Evropské komise ji považují za krutou.
Krajský soud v pátek poprvé přehrál kamerové záznamy z krvavého útoku, který se stal v Krásné Lípě na Děčínsku. Muž tam loni nožem zavraždil svého kamaráda. Útočníkovi hrozí až 20 let za mřížemi.
Expedice společnosti Gulag.cz se před pár týdny vydala do Kyrgyzstánu, kde s pomocí tajných a běžně nepřístupných archivů KGB vypátrala dosud neznámé skutečnosti o Češích, kteří byli vězněni a popraveni ve Stalinově SSSR. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Štěpán Černoušek, který se v daleké středoasijské republice setkal i s potomky perzekvovaných.