Česká pošta utratí miliardu za nová auta. Obří nákup přichází po vlně propouštění

Česká pošta mění vozový park.

Česká pošta nakupuje auta za víc než miliardu korun

Česká pošta letos nakoupí skoro 2000 aut za více než miliardu korun. Obměnit by měla polovinu zastaralého vozového parku. Obří investice státního podniku přišla ale v době škrtů a jen pár měsíců poté, co kvůli ztrátovému hospodaření uzavřela 300 poboček po celé republice. Na poštu se tak snáší vlna kritiky.

Kromě nových aut projde vozový park České pošty i proměnou barvy, převažovat bude bílá. „Česká pošta obměňuje vozový park z důvodů stáří. Máme auta, která jezdí od roku 2008,“ sdělil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Důchodový systém skončil v rekordním schodku. Výdaje vzrostly o téměř 100 miliard

Některé vozy mají najeto přes 200 tisíc kilometrů. Vozový park pošty čítá 5570 aut, podnik jich letos vyřadí z provozu 2600 a nakoupí 994 nových dodávek a 964 osobních aut. „Abychom mohli zabezpečit doručování zásilek klientům, musíme mít spolehlivá auta. Proto dochází k obnově,“ vysvětlil Vitík.

Pošta je dlouhodobě ztrátovým podnikem. Loni podle odhadů snížila manko o jednu miliardu na 700 milionů korun. Právě ušetřenou miliardu teď podnik utratí za nová auta. „Mně velmi vadí propouštění a uzavírání poboček na jedné straně a nákup a velká obměna vozového parku na straně druhé,“ řekla stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Koaliční poslanci loňské propouštění a rušení poboček pošty hájí. Pochybnosti nad nákupem ale mají také. „Co se týče vozového parku České pošty, je zřejmé, že vozidla jsou pro povahu podnikání nezbytná. Přesto jsem osobně byl proti nákupu většího množství vozů, zejména vzhledem k finanční situaci a nejistotě ohledně budoucí strategické orientace České pošty,“ sdělil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Pošta se má v příštích dvou letech změnit na dva samostatné podniky. Jeden bude provozovat pobočky a druhý bude akciovou společností a bude zajišťovat balíkové a logistické služby.

Tagy: