reklama

Česká pošta propustí řidiče. Nahradí je externími pracovníky, odboráři chtějí stávkovat

Další propouštění v České poště. Zbaví se některých řidičů a nahradí je externími pracovníky. Na zakázku už státní podnik vypsal soutěž za necelé tři miliardy. Pošta tím chce snížit náklady.

reklama

Na poště se bude pravděpodobně znovu propouštět. Podle odborářů první vlna nastane již koncem roku. Výpověď tentokrát můžou očekávat někteří řidiči, kteří přepravují zásilky ve vozidlech nad 3,5 tuny. Ti nejčastěji přepravují zásilky mezi provozovnami včetně peněžních a bezpečnostních boxů.

„Zaskočilo nás to, protože jsme od zaměstnavatele měli jenom náznaky, že se něco chystá,“ řekl Petr Pohl, dispečer z Brna a odborář.

První možná etapa propouštění má podle odborů začít už prvního prosince, druhá pak na začátku února příštího roku. Celkem podle odborů může na poště skončit zhruba 1 200 zaměstnanců.

„Propouštění bude samozřejmě mít dopad na tisíce lidí, jistě bude nápor na úřady práce,“ popsal možné následky Pohl.

Podle České pošty je to však nutný krok. A to i za cenu investice tří miliard korun. To, že by se ve velkém propouštělo, ale pošta vyvrátila.

Důvodem je ekonomika

„Hlavní důvod, proč jsme se rozhodli jít touto cestou, je ekonomika, protože touto realizací ušetříme zhruba 20 procent rozpočtu na logistiku ročně. Části zaměstnanců bude nabídnuta jiná práce,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Podle Vitíka chce pošta peníze na tendr vzít z úspor podniku. Někteří odboráři ale kroutí hlavou a rozhodnutí České pošty nechápou.

„Máme vážné obavy, protože nechápeme smysl, proč se přistupuje k tomu, abychom si rušili vlastní dopravu, kterou Česká pošta úspěšně provozovala mnoho let,“ říká odborář Filip Janovský a myslí si, že to naopak zhorší současnou situaci, která na poště je.

Česká pošta naposledy propouštěla letos na začátku března, kdy výpověď dostalo přes tisíc zaměstnanců. I kvůli možnému propouštění odboráři vyhlásili na konec září stávku, která má trvat tři dny.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama