reklama

Česká pošta propustí řidiče. Nahradí je externími pracovníky, odboráři chtějí stávkovat

Další propouštění v České poště. Zbaví se některých řidičů a nahradí je externími pracovníky. Na zakázku už státní podnik vypsal soutěž za necelé tři miliardy. Pošta tím chce snížit náklady.

reklama

Na poště se bude pravděpodobně znovu propouštět. Podle odborářů první vlna nastane již koncem roku. Výpověď tentokrát můžou očekávat někteří řidiči, kteří přepravují zásilky ve vozidlech nad 3,5 tuny. Ti nejčastěji přepravují zásilky mezi provozovnami včetně peněžních a bezpečnostních boxů.

„Zaskočilo nás to, protože jsme od zaměstnavatele měli jenom náznaky, že se něco chystá,“ řekl Petr Pohl, dispečer z Brna a odborář.

První možná etapa propouštění má podle odborů začít už prvního prosince, druhá pak na začátku února příštího roku. Celkem podle odborů může na poště skončit zhruba 1 200 zaměstnanců.

„Propouštění bude samozřejmě mít dopad na tisíce lidí, jistě bude nápor na úřady práce,“ popsal možné následky Pohl.

Podle České pošty je to však nutný krok. A to i za cenu investice tří miliard korun. To, že by se ve velkém propouštělo, ale pošta vyvrátila.

Důvodem je ekonomika

„Hlavní důvod, proč jsme se rozhodli jít touto cestou, je ekonomika, protože touto realizací ušetříme zhruba 20 procent rozpočtu na logistiku ročně. Části zaměstnanců bude nabídnuta jiná práce,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Podle Vitíka chce pošta peníze na tendr vzít z úspor podniku. Někteří odboráři ale kroutí hlavou a rozhodnutí České pošty nechápou.

„Máme vážné obavy, protože nechápeme smysl, proč se přistupuje k tomu, abychom si rušili vlastní dopravu, kterou Česká pošta úspěšně provozovala mnoho let,“ říká odborář Filip Janovský a myslí si, že to naopak zhorší současnou situaci, která na poště je.

Česká pošta naposledy propouštěla letos na začátku března, kdy výpověď dostalo přes tisíc zaměstnanců. I kvůli možnému propouštění odboráři vyhlásili na konec září stávku, která má trvat tři dny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama