reklama

Česko není na další vlnu připravené, kritizoval Fiala a slovensky parodoval Babiše

Opoziční ODS se zostra obula do vlády. Ta podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy absolutně nezvládá situaci ohledně koronaviru a opět předvádí chaos. Fiala dokonce na středeční tiskové konferenci parodoval premiéra Andreje Babiše (ANO), kterému se do projevů občas vloudí jeho rodná slovenština.

reklama

„Testovať, testovať, testovať, až 20 tisíc testů denně.“ S těmito slovy začal Fiala středeční tiskovou konferenci. Parodoval premiéra Babiše, který letos v dubnu sliboval masivní testování. Podle Fialy by bylo ideální, aby se testovalo až 30 tisíc lidí denně.

„Vláda to nezvládá a neříká lidem pravdu. Slibovali masivní testování. To nemáme, jsou problémy, lidé čekají na termín. Chytrá karanténa se měla spustit o Velikonocích, jaké jsou výsledky? Chytrá karanténa nefunguje,“ vypočítal Fiala.

K tématu

Babišovo vystupování označil za „one man show“. „Máme tu premiéra, který sestavuje komisi a přebírá odpovědnost. Co dělala vláda ty čtyři měsíce? Nejsme připraveni na další vlnu. Premiér nezvládá připravit ČR na boj s koronavirem, opakuje se chaos,“ prohlásil Fiala.

Co konkrétního by vláda měla změnit, ale neřekl. „Není naším úkolem, abychom připravovali recepty. To je úloha vlády, té odpovědnosti jí ODS nemůže zbavit,“ řekl Fiala. Zdůraznil, že téměř všechna ekonomická opatření, která pomohla lidem, vymyslela opozice.

„My vládě pomáháme, ve Sněmovně podporujeme rozumná rozhodnutí, přicházíme s vlastními nápady, iniciujeme, aby mohly proběhnout volby,“ doplnil Fiala.

Baxa: Plaga hazarduje se školstvím

Poslanec školského výboru Martin Baxa zase upozornil na nejasnou situaci ve školství. Podle Baxy nejsou školy připravené na případné komplikace kvůli koronaviru.

„Je zapotřebí, aby učitelé a rodiče jasně věděli, jak mají postupovat, když se objeví někdo s nákazou. Co se bude dít ve chvíli, kdy tam bude žák, který bude kašlat nebo bude mít rýmu. Je to hazard se školstvím,“ upozornil Baxa.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí oznámil, že nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září prezenčně ve školách. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy.

Ve školách by se mělo dbát například na zvýšenou dezinfekci rukou nebo častější větrání. Manuály s doporučeními k fungování škol budou podle ministra k dispozici v týdnu od 17. srpna, aby se školy mohly na začátek školního roku připravit. Doporučení by se měla týkat i škol v přírodě, fungování družin či kroužků.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Obviněnému v souvislosti s tragédií v Bohumíně hrozí doživotí. Žalobce navrhuje vazbu
Vyhozené potraviny: Řetězcům se daří plýtvání redukovat, problém jsou domácnosti
Libanonská vláda podala po ničivém výbuchu a protestech demisi, prezident ji přijal
reklama
reklama
Na to, že měli malé děcko, dělali dost bugr, říká soused o bytě, v němž hořelo

Reportáž

Domácí zpravodajství

Některé sporty možná umřou. Koronakrize zásadně poznamenala trh, říká manažer Ledecké
Český semafor: Všechny okresy jsou bez rizika komunitního přenosu koronaviru
Havlíček nemůže vést dva resorty najednou, tvrdí Babišův bývalý ministr dopravy
Po tragickém požáru v Bohumíně zůstávají dva lidé ve vážném stavu. Hasiči analyzují zásah
Další články
reklama
reklama