reklama

Česko není na další vlnu připravené, kritizoval Fiala a slovensky parodoval Babiše

Opoziční ODS se zostra obula do vlády. Ta podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy absolutně nezvládá situaci ohledně koronaviru a opět předvádí chaos. Fiala dokonce na středeční tiskové konferenci parodoval premiéra Andreje Babiše (ANO), kterému se do projevů občas vloudí jeho rodná slovenština.

reklama

„Testovať, testovať, testovať, až 20 tisíc testů denně.“ S těmito slovy začal Fiala středeční tiskovou konferenci. Parodoval premiéra Babiše, který letos v dubnu sliboval masivní testování. Podle Fialy by bylo ideální, aby se testovalo až 30 tisíc lidí denně.

„Vláda to nezvládá a neříká lidem pravdu. Slibovali masivní testování. To nemáme, jsou problémy, lidé čekají na termín. Chytrá karanténa se měla spustit o Velikonocích, jaké jsou výsledky? Chytrá karanténa nefunguje,“ vypočítal Fiala.

K tématu

Babišovo vystupování označil za „one man show“. „Máme tu premiéra, který sestavuje komisi a přebírá odpovědnost. Co dělala vláda ty čtyři měsíce? Nejsme připraveni na další vlnu. Premiér nezvládá připravit ČR na boj s koronavirem, opakuje se chaos,“ prohlásil Fiala.

Co konkrétního by vláda měla změnit, ale neřekl. „Není naším úkolem, abychom připravovali recepty. To je úloha vlády, té odpovědnosti jí ODS nemůže zbavit,“ řekl Fiala. Zdůraznil, že téměř všechna ekonomická opatření, která pomohla lidem, vymyslela opozice.

„My vládě pomáháme, ve Sněmovně podporujeme rozumná rozhodnutí, přicházíme s vlastními nápady, iniciujeme, aby mohly proběhnout volby,“ doplnil Fiala.

Baxa: Plaga hazarduje se školstvím

Poslanec školského výboru Martin Baxa zase upozornil na nejasnou situaci ve školství. Podle Baxy nejsou školy připravené na případné komplikace kvůli koronaviru.

„Je zapotřebí, aby učitelé a rodiče jasně věděli, jak mají postupovat, když se objeví někdo s nákazou. Co se bude dít ve chvíli, kdy tam bude žák, který bude kašlat nebo bude mít rýmu. Je to hazard se školstvím,“ upozornil Baxa.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí oznámil, že nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září prezenčně ve školách. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy.

Ve školách by se mělo dbát například na zvýšenou dezinfekci rukou nebo častější větrání. Manuály s doporučeními k fungování škol budou podle ministra k dispozici v týdnu od 17. srpna, aby se školy mohly na začátek školního roku připravit. Doporučení by se měla týkat i škol v přírodě, fungování družin či kroužků.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama