CNN Prima News testování

testování

Výpis příspěvků ke štítku „testování“

Близько тисячі чехів не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Пройдіть просте анонімне тестування безкоштовно. Це може врятувати вам життя.

На сьогодні у Чехії від 600 до 1000 людей не знають, що вони ВІЛ-інфіковані. При цьому лікування тепер знаходиться на високому рівні - якщо його розпочати вчасно, воно може зберегти якість життя практично без наслідків і на багато десятиліть. Ви можете пройти тестування. Безкоштовно та анонімно. Де? У Чехії, як і в інших країнах Європи, у межах Європейського тижня тестування на ВІЛ та жовтяницю. Список місць можете переглянути тут. (www.tadyted.com)

Výjimka mezi všemi nádory: Rakovina prostaty. S prevencí pomáhá test z krve, jak funguje?

Ačkoliv se prevence rakoviny prostaty řeší zejména v listopadu během výzvy nazvané „Movember“, snaží se experti debatu o nemoci rozproudit i jindy. Důvod je jednoduchý – nádorové onemocnění, které mezi ostatními karcinomy tvoří výjimku v rychlosti růstu, by podle nich nemělo být tématem pouze po jediný měsíc v roce. Genetik Libor Staněk v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jak tento druh rakoviny vzniká, a přiblížil neinvazivní možnost prevence: krevní test hladiny PSA.

Jako válka. Lidi nedaleko Brna vyděsilo testování pyrotechniky v areálu bývalé základny

Bylo to jako začátek třetí světové války. Tak popisují lidé v Brně a okolních obcích testování pyrotechniky v areálu bývalé raketové základny. Přes osm hodin v kuse se z ní ozývaly detonace, které připomínaly válečné filmy. Zatímco organizátor akce tvrdí, že úřady byly o akci s předstihem informovány, starosta obce Mokrá-Horákov tvrdí opak. O celý případ se již zajímá policie i báňský úřad.

Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie

Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.

Smrt Prigožina potvrdily testy DNA. Zemřeli všichni ze seznamu pasažérů, uvedli vyšetřovatelé

Ruští vyšetřovatelé v neděli oficiálně potvrdili, že při středečním pádu letadla zemřel vůdce žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Na základě genetické analýzy uvedli, že identita zemřelých souhlasí se jmény uvedenými na seznamu pasažérů, v němž figurovalo i Prigožinovo jméno. Informují o tom tiskové agentury. Na palubě bylo s Prigožinem dalších devět lidí včetně dalších představitelů Vagnerovy skupiny.

Na vlastní kůži v pokusném BMW bez řidiče: Zážitek z jiné galaxie, který zraje k dokonalosti

Německá automobilka BMW vybudovala na území bývalého uhelného dolu u Sokolova areál, který v Česku nemá obdoby. Hlavním posláním centra je na různých druzích komunikace – věrně simulujících reálné silnice – testovat systémy autonomního řízení. Do budoucna bavorský výrobce nevylučuje ani dobudování vysokorychlostního oválu. Celý polygon bude přístupný jen jemu a smluvním partnerům. Naše redakce měla exkluzivní příležitost vžít se do role testovacích jezdců.

Kraje už roky věděly, že kapacity škol nestačí. Některé stejně nic neudělaly, říká Plaga

O nedostatečných kapacitách středních škol věděly kraje dlouhé roky dopředu. A některé přesto nic neudělaly – buď problém podcenily, nebo ignorovaly, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý ministr školství Robert Plaga. Resort podle něj opakovaně apeloval na kraje, aby se připravily na rekordně silný populační ročník, víc toho ale údajně udělat nemohl. „Ministerstvo prostě nemá v současné legislativě žádnou oporu k donucení krajů k vytvoření dalších kapacit ve školách,“ konstatoval Plaga.

Ostrý spor o úlohu v přijímačkách: Zvrácená logika, Cermat by se měl stydět, zlobí se lidé

Zvrácená logika. Tak český novinář a manažer Vít Kolář hodnotí jednu z úloh, kterou letos museli řešit žáci hlásící se na střední školy. Konkrétně se mu nepozdává otázka z českého jazyka pro zájemce o šestileté gymnázium, která je založena na slovesu zřít. K jeho kritice se přidali i další, kteří otázku od Cermatu hodnotí jako zastaralou. Jiní naopak v úloze nenachází nic komplikovaného. Domnívají se, že význam tohoto slovesa zná snad každý. Redakce CNN Prima NEWS oslovila s žádostí o vyjádření také Cermat, ten se vůči kritice ohradil.

Mám poruchu zraku, tvrdil robot. Zneužil člověka a bez problémů se dostal, kam neměl

Znepokojivě dopadl cílený test výzkumníků z Alignment Research Center (ARC) týkající se schopností umělé inteligence. Čtvrtá generace systému GPT měla za úkol vymámit z člověka spolupráci, bez které by nedokázala projít přes softwarovou bariéru zaměřenou na ochranu on-line dat právě před roboty. Jak se ukázalo, umělé inteligenci to nečinilo problém. Alarmující je především skutečnost, že program neváhal k dosažení svého cíle využil nekalou praktiku – tvrdil, že je uživatelem s poruchou zraku, a proto nemůže sám zvládnout obrázkový rébus, jenž rozpoznává automat od člověka.