CNN Prima News Český olympijský výbor

Český olympijský výbor

Výpis příspěvků ke štítku „Český olympijský výbor“

Plzeňský Prazdroj řekl jasné „ne“ kontroverzní olympiádě v Paříži. Vadí mu start Rusů

Plzeňský prazdroj nechce za současných podmínek podporovat olympiádu v Paříži. Reagoval tak na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který povolil start sportovců z Ruska a Běloruska na OH 2024. I nadále však bude finančně podporovat český sport. Prostředky určené na podporu olympiády proto půjdou tuzemským sportovcům, řekl mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář. Podobné rozhodnutí učinily i další české společnosti.

Rusové a Bělorusové na OH? Neutrální vlajka a odsouzení agrese, navrhl Český olympijský výbor

Expertní skupina Českého olympijského výboru (ČOV) navrhla, aby ruští a běloruští sportovci před případným startem na olympijských hrách v Paříži výhradně pod neutrální vlajkou museli podepsat čestné prohlášení, které odsuzuje agresi vůči jakémukoli členskému státu OSN ze strany jiné země. Prakticky by tak odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu. Český olympijský výbor je ale i nadále proti jakékoli formě účasti Ruska a Běloruska v olympijských kvalifikacích i na hrách v Paříži, což v dubnu odhlasovalo jeho plénum. Jeho zástupci to uvedli na čtvrteční tiskové konferenci.

Černochová má trest pro Svobodu: Udělá si se mnou výlet za ukrajinskými vojáky. Dostal i důtku

Majitel zlaté olympijské medaile a voják z povolání David Svoboda v pátek zamířil za ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Šéfku resortu navštívil bývalý moderní pětibojař kvůli svým výrokům o válce na Ukrajině. Za už proslulou „mýlku“ by měl člen Armádního sportovního centra Dukla pykat tím, že si s Černochovou udělá výlet do vojenského újezdu Libavá, kde jsou cvičeni ukrajinští vojáci. Zároveň končí ve funkci předsedy komise sportovců Českého olympijského výboru.

KOMENTÁŘ: Fiasko hrdiny v armádní uniformě. Svoboda po (ne)omluvě prohrál na plné čáře

Na olympiádě v Pekingu před 15 lety si moderní pětibojař David Svoboda kráčel pro medaili, zřejmě i pro zlato. Jenže pak přišel na řadu parkur. Vylosoval si neposedného koně, který nejprve odmítl skákat překážky a revoltu dokonal tím, že českého reprezentanta poslal na zem. Největší porážku však zažil sportovec s pověstí velkého sympaťáka až nyní. A jeho (ne)omluva už moc neřeší. Naopak jí odlákal i lidi, kteří mu za jeho podivné televizní vystoupení tleskali.

Olympionik Svoboda hájil návrat Rusů do závodů. Snesla se na něj vlna kritiky, Černochová zuří

Měl by se hodit do té fešácké uniformy a odjet na měsíc na Libavou pomáhat s výcvikem ukrajinských vojáků, reagovala na slova olympijského vítěze Davida Svobody ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Bývalý sportovec ve středu prohlásil, že souhlasí s rozhodnutím Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který doporučil start Rusů a Bělorusů na soutěžích. Podle ministerstva obrany Svoboda zpochybňuje zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině. Svoboda svá vyjádření následně na sociálních sítích mírnil.

Žádná olympiáda s Rusy, odmítá starostka Paříže a jde proti Macronovi. Kdo má hlavní slovo?

Za ani ne 500 dní popluje přes 200 výprav po řece Sieně. Třaskavou otázkou stále zůstává, jestli u zahájení letních olympijských her v Paříži budou i Rusové. Starostka francouzské metropole si to nedovede představit, čímž jde proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Na názorech těchto dvou ale nezáleží. Kdo především má v rukách osud sportovců ze země válečného agresora, kteří jsou mnohdy členy klubů armády už přes rok týrající Ukrajinu?

Zdechovský: Říkám ruským sportovcům jasné „ne“. Vyjádření Lipavského mi přišlo dost slabé

Je Západ schopen v dlouhodobém horizontu nadále vojensky podporovat Ukrajinu? A je na místě, aby byl umožněn ruským a běloruským sportovcům start na olympiádě v Paříži 2024? I o tom se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj je třeba vzhledem k současné situaci říct ruským a běloruským sportovcům jasné „ne“. Současný postoj ministerstva zahraničí přitom Zdechovský označil za slabý.

Chcete si zapinkat s Rusy? Český olympijský výbor čelí kritice za odmítání bojkotu her

Český olympijský výbor (ČOV) sice nepodporuje možnou účast Rusů a Bělorusů na letních olympijských hrách 2024 v Paříži. Zároveň však sdělil, že nezvažuje bojkot v případě, kdyby se tak stalo. Za to čelí ostré kritice. Někteří aktivisti, politici i sportovci upozorňují, že by šlo o propagaci ruských zločinů, které Moskva za pomoci Minsku páchá na Ukrajině. O snahu zrušit zákaz ruským a běloruským sportovcům v posledních dnech usiluje Mezinárodní olympijský výbor (MOV).