Ve středu 30. dubna se ve volbách rozhodne o novém vedení Českého olympijského výboru (ČOV). Mezi kandidáty na místopředsedy je nejpřekvapivějším jménem ředitel Centra sportu ministerstva vnitra Olymp Michal Volf. „Sportovní úspěchy v budoucnu zajistí silná členská základna dětí, nejde jen koukat na zamčená školní hřiště a stadiony,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Volf také vysvětlil, proč se rozhodl kandidovat ve svých 33 letech a nastínil, jaké plány má v případě úspěšného zvolení.
Rozhodl jste se kandidovat v poměrně mladém věku. Neobáváte se, že narazíte na tradiční funkcionářské struktury?
Vedení českého sportu, když Český olympijský výbor je jednou z jeho klíčových organizací, přeci není monarchií, kde se funkce a pozice dědí z pokolení na pokolení. Pak by nemělo smysl dělat volby a funkce by se jen předávaly.
Vašimi soupeři budou mnohdy zkušení funkcionáři. Nevyvolala tak vaše kandidatura na post místopředsedy ČOV poněkud rozruch?
Nenazval bych to rozruchem, ale rozčeřením stojaté vody. Dovolil jsem si jako nováček a nepříliš známý činovník kandidovat, a tím jsem vzbudil zájem nejen o vlastní volby, ale i o témata, která můžeme v příštích čtyřech letech otevřít.
Která to jsou?
Nejen v případě zvolení chci pracovat na tom, aby český sport vystupoval jednotně, jak si díky svým úspěchům a síle zaslouží. Určitě je na čem stavět a na co navazovat. Nechci žádnou dramatickou revoluci, ale evoluci směrem, kam by se měl náš sport posouvat, chce-li být i v budoucnu úspěšný a konkurenceschopný.
Jak konkrétně toho chcete docílit?
Sportovní úspěchy v budoucnu zajistí silná členská základna dětí, ze kterých vyrostou ty největší talenty. O ty se musí postarat kvalifikovaní a motivovaní trenéři. K tomu musí mít odpovídající infrastrukturu. Nejde koukat na zamčená školní hřiště a sportovní stadiony. Neopominutelnou součástí na vrcholové úrovni je dokonalé technické zabezpečení, které někdy začíná s trochou nadsázky připomínat kosmický výzkum. Jde hlavně o lékařské a fyzioterapeutické zabezpečení či dokonalé výživové poradenství.
To je podle vás cesta mezi světovou špičku?
Je to nutná podmínka, abychom s těmi nejlepšími mohli vůbec alespoň důstojně soupeřit. Pokud na to rezignujeme, budeme na olympijské medaile a světové tituly jen vzpomínat, což by byla škoda, to si český sport nezaslouží. A nezaslouží si to ani úspěšní zástupci minulých generací, ani ti, kteří dnes a denně na svá sportoviště poctivě docházejí a potí se tam.
To jsou smělé plány. Ale nebudou vám případně při jejich prosazování chybět právě funkcionářské zkušenosti?
Úplný zelenáč zase nejsem, již tři roky vedu Olymp, což je resortní sportovní centrum ministerstva vnitra, které sdružuje nejlepší sportovce mezi rychlobruslaři nebo bobisty. Za ty roky mi došlo, že krátká sportovní historie mezi funkcionáři může být i výhodou, protože nejsem zatížen desítkami minulých let, dávnými spory či domnělými křivdami a žabomyšími válkami. Mohu se bavit a jednat úplně se všemi s čistým stolem a otevřeným hledím.