reklama

Cetkovská o konci Plíškové na US Open: Ještě není pozdě, grandslam jednou vyhraje

Tenistka Karolína Plíšková si v kariéře připsala již řadu velkých úspěchů. Ceněná grandslamová trofej jí však stále chybí.
Zdroj: Profimedia

Další mise, na jejímž konci měl být premiérový titul z grandslamu, opět nevyšla. Tenistka Karolína Plíšková před čtyřmi lety doletěla na US Open až do finále, teď se pakovala již po druhém kole. Věk rodačce z Loun narůstá, šancí na zisk majoru ubývá. Bývalá hráčka Petra Cetkovská si však myslí, že zdaleka není pozdě a nejedná se o „mission impossible“. „Rozhodně bych nezdůrazňovala, že se pomalu začíná řadit mezi starší hráčky. Příležitostí může mít ještě dost a dost.“

reklama

Byla světovou jedničkou, na okruhu WTA vyhrála 16 titulů, třikrát pomohla ukořistit české reprezentaci Fed Cup. Na grandslamový vavřín ale zatím Karolína Plíšková nedosáhla.

Její poslední pokus, a to na US Open, skončil už po druhém duelu. Šlo tak o nejhorší výsledek na newyorském majoru od roku 2015, kdy „Ace Queen“ vypadla hned na úvod. Tentokrát byla dokonce v pozici nasazené jedničky, protože hned několik nejlepších hráček světa, včetně královny žebříčku Ashleigh Bartyové, vinou pandemické situace akci ve Flushing Meadows vynechalo.

Plíšková skončila na raketě Francouzky Caroliny Garcíaové. „V prvním setu Káje nešel servis, což je v její hře vždycky ohromně znát. A nutno podotknout, že Carolina Garcíaová je výborná hráčka, kterou skutečně nelze podcenit. Vždyť ještě dva roky zpátky byla čtvrtá na světě,“ podotkla pro CNN Prima NEWS bývalá tenistka Petra Cetkovská.

Nejen Bartyová, ale rovněž Simona Halepová, Elina Svitolinová, Bianca Andreescuová, Kiki Bertensová a Belinda Bencicová. Všechny tyto ženy z první desítky žebříčku US Open v souvislosti s koronavirem vynechaly. Nabízí se říct, že cesta k vytoužené blyštivé trofeji s přízviskem „grandslamová“ byla pro Karolínu Plíškovou umetenější než kdy jindy.

Cetkovská si však nemyslí, že brzký konec na turnaji by z tohoto pohledu měl českou hráčku mrzet. „Nevidím to jako promarněnou šanci. Jednou grandslam vyhraje. Pokud má slavit titul, tak víme, že dokáže tyto nejlepší hráčky porážet. Proto si nemyslím, že by to měla dokázat pouze při početné absenci špičkových tenistek.“

Porážka ze Cincinnati Plíškové mohla spíše pomoct

Velkou roli v brzkém „sbohem“ může hrát i fakt, že ostrých zápasů bylo v sezoně skutečně poskrovnu. „Celý tenisový rok má do standardu daleko. Tato sezona je strašně zvláštní. Zvlášť teď platí, že jakákoliv hráčka může porazit jakoukoliv soupeřku. Myslím si, že vypadnutí Karolíny nebude zdaleka jediným překvapením turnaje,“ myslí si Cetkovská.

Na americkém tenisovém svátku napřed Plíšková porazila s přehledem Anhelinu Kalininovou 6:4 a 6:0. Předtím však za sebou měla od února jediný soutěžní duel, a to na podniku Cincinnati, který se konal týden před US Open. První kolo prohrála s Veronikou Kuděrmetovovou. „Nemyslím si, že by se jí tento nezdar měl zarýt do hlavy. Je velká hráčka, zkušená. Ví, že takovéto porážky musí hodit za hlavu. Naopak jí to mohlo dodat chuť pro další týden,“ konstatuje Cetkovská, jejíž nejlepším grandslamovým výsledkem je účast v osmifinále.

Petra Cetkovská ještě během aktivní tenisové kariéry
Petra Cetkovská ještě během aktivní tenisové kariéry

Čas je neúprosný a Plíškové se pomalu, ale jistě rýsují na obzoru třicáté narozeniny. Neubývají jí příležitosti k tomu, aby si konečně přivlastnila trofej z jednoho z největších čtyř turnajů?

„Věřím, že na to má,“ tvrdí Cetkovská. „Rozhodně bych nezdůrazňovala, že se pomalu začíná řadit mezi starší hráčky. Příležitostí může mít ještě dost a dost. Fakt, že jí je 28 let, podle mě nic neznamená. Vezměte si Flavii Penettaovou.“ Italská tenistka vyhrála svůj jediný grandslamový titul v kariéře až v 33 letech, a to právě v New Yorku. „Navíc byla po operaci zápěstí, nikdo to nečekal. Všichni říkali, že je skvělá tenistka, ovšem major mít nikdy nebude,“ uvádí Cetkovská.

Jen trochu zapracovat na kondičce a pohybu

Kromě finálové účasti v New Yorku si Plíšková na grandslamech připsala dvě semifinálová kola, a to na Roland Garros a Australian Open. Cetkovská si myslí, že pokud titul skutečně přijde, tak právě ve „městě, které nikdy nespí“. „V jejím případě to bude dost pravděpodobně spíše na tvrdém povrchu a stále jí věřím na US Open. Teď sice vypadla brzy, ale myslím si, že se v New Yorku cítí dobře. Podmínky na její tenis jsou zde pro ni ideální.“

Cetkovské nepřijde, že by Plíšková měla ve své herní charakteristice výraznější slabinu, která by ji v těch největších střetnutích nepustila dál. Ostatně grandiózních duelů už ovládla dost.

„Vzhledem k tomu, že byla ve finále grandslamu, zahrála si dvakrát semifinále, ovládla spoustu turnajů, moc jí toho ve výkonu nechybí,“ zdůrazňuje Cetkovská. Ovšem drobnou nedokonalost, na níž se shodne více lidí, přece jen uvádí: „Není žádným tajemstvím, že vzhledem k její výšce a ofenzivní hře by jí mohlo pomoct ještě trošičku zapracovat na kondičce a pohybu.“

Právě vytrvalost a mobilita hraje prim na následujícím grandslamu – odloženém antukovém Roland Garros. Mezi nejlepší čtyřku na oranžové drti dokráčela Plíšková před třemi lety.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

  • Aktualizováno

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Koronavirem se v ČR od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo 9 558 potvrzených případů, o 1 239 méně než před týdnem.

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Hrozí další odklad olympiády? Izolace před Australian Open jako varování
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň
Další články
reklama
reklama