Chcete kočku? Musíte jí uzpůsobit váš domov, říká kočičí psycholožka

Chtěli byste si pořídit domácí zvíře, ale kvůli časové náročnosti v případě psa raději zajdete do prvního kočičího útulku v domnění, že to bude jednodušší? Pak byste měli vědět, že i když kočku nemusíte venčit nebo se s ní věnovat výcviku, snadné to s ní rozhodně není. Jako každé zvíře má i ona své potřeby a pokud je odbudete mávnutím ruky, může se to odrazit na jejím chování i na jejím zdraví.

Že se u psů vyskytují různé povahy a charakterové rysy je obecně známé. To samé se ale týká i králíků, potkanů nebo koček. Každé zvíře potřebuje individuální péči a to, co platí na kočku nebo morče od sousedů, nemusí platit ve vašem případě. Proto je důležité si před pořízením zvířete zjistit, co vlastně daný druh potřebuje, co vás s ním všechno čeká a kolik to bude stát. Mnohdy však lidé věnují větší pozornost výběru nového telefonu či hodinek než zvířecímu členu rodiny, a tak se plní útulky opuštěnými zvířaty a diskuzní fóra zoufalými majiteli.

„Kočka je skutečně stále vnímána jako méně náročný mazlíček, který se se vším snadno vyrovná a kromě potravy téměř nic nepotřebuje. Je to ale mýtus,“ upozorňuje kočičí psycholožka Kateřina Štiblická a radí – chcete si pořídit kočku? Pak si nejdřív projděte místo, kde bude žít. „Kočka totiž potřebuje doma prostor celý – tedy potřebuje ho využívat i vertikálně, do výšky, a tomu ho musíme uzpůsobit,“ upozorňuje Štiblická. Co by proto nemělo chybět?

  • Škrabadlo – ideálně větší, aby poskytlo kočce zároveň místo k odpočinku i ke hře. Zároveň by mělo být stabilní, aby se na kočku nepřevrátilo a nezpůsobilo jí zranění.
  • Vyvýšená místa – ať už je to knihovna, na kterou se dostane z jídelního stolu, nebo speciálně vyrobené poličky. Kočka potřebuje mít přehled, možnost mít situaci pod kontrolou přispívá k její pohodě.
  • Pelíšek či krabici stranou od lidí a hluku – stejně jako my, i kočky mají potřebu být samy. Některé více než jiné – proto je důležité myslet i na útočiště, kam se může kočka uchýlit v případě, že má všeho tak říkajíc plné zuby.
  • Hračky – ne všechny kočky ocení vymoženosti z obchodu, některým stačí obyčejná tkanička nebo zmačkaný papírek. Potřebují však, abyste si s nimi hráli, a to častěji než jednou za týden. Aktivní hrou se totiž nejen udržují v kondici, ale také procvičují své dovednosti a zároveň se tím utváří vztah s majitelem.
  • Záchod – dostatečně velký, pravidelně vynášený a čistý. Nestačí nasypat jednou za měsíc písek, kočky jsou čistotné a mohou mít problém na znečištěný záchod chodit. Je také důležité záchod pravidelně mýt – a to alespoň jednou týdně. Předejdete tak i nežádoucímu zápachu. Pamatujte – více koček znamená i více záchodů.
  • Krmení – kočky jsou šelmy a jako takové potřebují kvalitní krmivo. Vhodné jsou kvalitní masové konzervy – zcela nevhodné pak levné marketové granule, které obsahují maximum obilnin a minimum bílkovin. Důležitá je také čerstvá voda.
  • Přepravka – abyste mohli s kočkou manipulovat (např. kvůli návštěvě veterináře), je vhodné mít bytelnou a spolehlivou přepravku. Každá kočka snáší cestování jinak, a tak se může stát, že ve snaze ušetřit koupíte snadno otevíratelnou boudu, ze které vám kočka při první příležitosti uteče.
  • Veterinář – pokud si z útulku nepřivezete kastrovanou kočku, počítejte s náklady na tento chirurgický zákrok. Mrouskání totiž organismus kočky vysiluje a bude vysilovat do té doby, dokud nezabřezne. Pokud se nechcete stát množitelem, včasnou kastrací se můžete vyhnout např. zánětu dělohy, u kocourů pak velmi nepříjemnému značkování. Samozřejmostí je očkování, zbavení parazitů a další péče.

Pokud kočka nemá možnost, kam se může schovat před světem, trápí ji zažívání kvůli nevhodnému krmení nebo se nudí, může docházet ke stresu a ten se negativně projeví na jejím zdraví. Psychický stav je totiž u koček velmi úzce provázaný s tím fyzickým. Také se může začít projevovat jinak, než byste si přáli – například začne močit mimo záchod, ničit nábytek či jiné věci, nebo začne být agresivní. Je to její způsob, jak říct, že něco není v pořádku. Kočky totiž nemohou svolat rodinou radu a u stolu s hrnkem kávy si poklábosit o tom, že špinavý záchod a jedna deka coby pelech jim k životu skutečně nestačí.

Jak případné problémy řešit a jsou kočky skutečně mistryněmi ve schválnostech? Dočtete se ZDE.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:07

VIDEO: Rusko rekrutuje už i vězně

12:45

Ukrajina potvrdila, že dostala peníze za tranzit ropy

12:26

Dánsko bude v Británii cvičit ukrajinské vojáky

12:01

Gubernátor: Ruské síly ostřelovaly Sumskou oblast 30krát

Alena Šeredová se chystá na svatbu s miliardářem. Jak proběhly zásnuby s dědicem Fiatu?

Alena Šeredová se bude vdávat. Její dlouholetý partner Alessandro Nasi, se kterým vychovává dvouletou dcerku Vivienne Charlotte, ji požádal o ruku. Radostnou zprávu oznámila modelka na sociální síti. Šeredová vstoupí do manželského svazku již podruhé. V roce 2011 se provdala za italského brankáře Gianluigiho Buffona, s nímž přivedla na svět dva syny.

Malý kočkodan rozzářil pražskou zoo. Kdy se roztomilý přírůstek představí veřejnosti?

Z pražské zoologické zahrady přišla radostná novina. Obavy ze smrtelného sloního viru na čas zastínilo mládě kočkodana Brazzova, které přišlo na svět minulou středu v časných ranních hodinách. Dle chovatelů se mu daří dobře. Připravovaný nový pavilon goril zvaný Rezervace Dja, který bude otevřen již koncem září, tak má svého prvního zde narozeného obyvatele.

Jak ušetřit? Stanjura radí snížit vytápění. Spím lépe, když mám v ložnici 17 stupňů, řekl

V případě energetické krize by neměly nastat černé scénáře. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je vláda připravena i na případ úplného zastavení dodávek ruského plynu. Politik rovněž radil, na čem lidé mohou v současnosti ušetřit. „Když vytápění domu stáhnete o 1 stupeň, můžete ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok,“ zmínil.

Živě
ON-LINE: Přiznání Ukrajiny? Armáda informuje o devíti zničených ruských letadlech

Rusové se vzpamatovávají z drtivých úterních explozí na krymské letecké základně Novofedorivka u města Saki. Kyjev se zpočátku k útoku nehlásil. Ve středu však ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že za sabotáží stály ukrajinské síly. Při ruských útocích na ukrajinskou Dněpropetrovskou oblast zemřelo třináct lidí, jedenáct utrpělo zranění. Ukrajina potvrdila, že dostala na bankovní účet poplatek za tranzit ruské ropy přes své území dál do Maďarska a na Slovensko.

Krutý osud Laurinky. Matka se v těhotenství bila do břicha, postižené dítě rodiče nezajímá

Start do života měla Laurinka obzvlášť těžký. Narodila se ve 25. týdnu těhotenství, kdy vážila pouhých 610 gramů. V nemocnici strávila více než pět měsíců, kde bojovala o život. Rodiče se však o malou dívku nezajímají – je postižená. Péče se proto ujala nemocná babička s manželem, kterým není osud bojovnice lhostejný. Veřejnost prosí o pomoc.

Domácí zpravodajství

Genderová válka mezi Piráty a lidovci: Pohádali se kvůli ženám v hromadné dopravě

I když jsou Piráti a lidovci od prosince součástí vládní pětikoalice, setrvání v kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) jim nebrání v častých hádkách a provokacích ve veřejném prostoru. V jedné z posledních takových přestřelek figurovala senátorka Adéla Šípová (za Piráty) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Spor odstartovalo tvrzení členky horní komory Parlamentu, že převaha žen v hromadné dopravě je prý důkazem pro nutnost většího zastoupení ženského pohlaví v české politice.