reklama

Chcete kočku? Musíte jí uzpůsobit váš domov, říká kočičí psycholožka

Chtěli byste si pořídit domácí zvíře, ale kvůli časové náročnosti v případě psa raději zajdete do prvního kočičího útulku v domnění, že to bude jednodušší? Pak byste měli vědět, že i když kočku nemusíte venčit nebo se s ní věnovat výcviku, snadné to s ní rozhodně není. Jako každé zvíře má i ona své potřeby a pokud je odbudete mávnutím ruky, může se to odrazit na jejím chování i na jejím zdraví.

reklama

Že se u psů vyskytují různé povahy a charakterové rysy je obecně známé. To samé se ale týká i králíků, potkanů nebo koček. Každé zvíře potřebuje individuální péči a to, co platí na kočku nebo morče od sousedů, nemusí platit ve vašem případě. Proto je důležité si před pořízením zvířete zjistit, co vlastně daný druh potřebuje, co vás s ním všechno čeká a kolik to bude stát. Mnohdy však lidé věnují větší pozornost výběru nového telefonu či hodinek než zvířecímu členu rodiny, a tak se plní útulky opuštěnými zvířaty a diskuzní fóra zoufalými majiteli.

„Kočka je skutečně stále vnímána jako méně náročný mazlíček, který se se vším snadno vyrovná a kromě potravy téměř nic nepotřebuje. Je to ale mýtus,“ upozorňuje kočičí psycholožka Kateřina Štiblická a radí – chcete si pořídit kočku? Pak si nejdřív projděte místo, kde bude žít. „Kočka totiž potřebuje doma prostor celý – tedy potřebuje ho využívat i vertikálně, do výšky, a tomu ho musíme uzpůsobit,“ upozorňuje Štiblická. Co by proto nemělo chybět?

  • Škrabadlo – ideálně větší, aby poskytlo kočce zároveň místo k odpočinku i ke hře. Zároveň by mělo být stabilní, aby se na kočku nepřevrátilo a nezpůsobilo jí zranění.
  • Vyvýšená místa – ať už je to knihovna, na kterou se dostane z jídelního stolu, nebo speciálně vyrobené poličky. Kočka potřebuje mít přehled, možnost mít situaci pod kontrolou přispívá k její pohodě.
  • Pelíšek či krabici stranou od lidí a hluku – stejně jako my, i kočky mají potřebu být samy. Některé více než jiné – proto je důležité myslet i na útočiště, kam se může kočka uchýlit v případě, že má všeho tak říkajíc plné zuby.
  • Hračky – ne všechny kočky ocení vymoženosti z obchodu, některým stačí obyčejná tkanička nebo zmačkaný papírek. Potřebují však, abyste si s nimi hráli, a to častěji než jednou za týden. Aktivní hrou se totiž nejen udržují v kondici, ale také procvičují své dovednosti a zároveň se tím utváří vztah s majitelem.
  • Záchod – dostatečně velký, pravidelně vynášený a čistý. Nestačí nasypat jednou za měsíc písek, kočky jsou čistotné a mohou mít problém na znečištěný záchod chodit. Je také důležité záchod pravidelně mýt – a to alespoň jednou týdně. Předejdete tak i nežádoucímu zápachu. Pamatujte – více koček znamená i více záchodů.
  • Krmení – kočky jsou šelmy a jako takové potřebují kvalitní krmivo. Vhodné jsou kvalitní masové konzervy – zcela nevhodné pak levné marketové granule, které obsahují maximum obilnin a minimum bílkovin. Důležitá je také čerstvá voda.
  • Přepravka – abyste mohli s kočkou manipulovat (např. kvůli návštěvě veterináře), je vhodné mít bytelnou a spolehlivou přepravku. Každá kočka snáší cestování jinak, a tak se může stát, že ve snaze ušetřit koupíte snadno otevíratelnou boudu, ze které vám kočka při první příležitosti uteče.
  • Veterinář – pokud si z útulku nepřivezete kastrovanou kočku, počítejte s náklady na tento chirurgický zákrok. Mrouskání totiž organismus kočky vysiluje a bude vysilovat do té doby, dokud nezabřezne. Pokud se nechcete stát množitelem, včasnou kastrací se můžete vyhnout např. zánětu dělohy, u kocourů pak velmi nepříjemnému značkování. Samozřejmostí je očkování, zbavení parazitů a další péče.

Pokud kočka nemá možnost, kam se může schovat před světem, trápí ji zažívání kvůli nevhodnému krmení nebo se nudí, může docházet ke stresu a ten se negativně projeví na jejím zdraví. Psychický stav je totiž u koček velmi úzce provázaný s tím fyzickým. Také se může začít projevovat jinak, než byste si přáli – například začne močit mimo záchod, ničit nábytek či jiné věci, nebo začne být agresivní. Je to její způsob, jak říct, že něco není v pořádku. Kočky totiž nemohou svolat rodinou radu a u stolu s hrnkem kávy si poklábosit o tom, že špinavý záchod a jedna deka coby pelech jim k životu skutečně nestačí.

Jak případné problémy řešit a jsou kočky skutečně mistryněmi ve schválnostech? Dočtete se ZDE.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama