reklama

Chcete kočku? Musíte jí uzpůsobit váš domov, říká kočičí psycholožka

Chtěli byste si pořídit domácí zvíře, ale kvůli časové náročnosti v případě psa raději zajdete do prvního kočičího útulku v domnění, že to bude jednodušší? Pak byste měli vědět, že i když kočku nemusíte venčit nebo se s ní věnovat výcviku, snadné to s ní rozhodně není. Jako každé zvíře má i ona své potřeby a pokud je odbudete mávnutím ruky, může se to odrazit na jejím chování i na jejím zdraví.

reklama

Že se u psů vyskytují různé povahy a charakterové rysy je obecně známé. To samé se ale týká i králíků, potkanů nebo koček. Každé zvíře potřebuje individuální péči a to, co platí na kočku nebo morče od sousedů, nemusí platit ve vašem případě. Proto je důležité si před pořízením zvířete zjistit, co vlastně daný druh potřebuje, co vás s ním všechno čeká a kolik to bude stát. Mnohdy však lidé věnují větší pozornost výběru nového telefonu či hodinek než zvířecímu členu rodiny, a tak se plní útulky opuštěnými zvířaty a diskuzní fóra zoufalými majiteli.

„Kočka je skutečně stále vnímána jako méně náročný mazlíček, který se se vším snadno vyrovná a kromě potravy téměř nic nepotřebuje. Je to ale mýtus,“ upozorňuje kočičí psycholožka Kateřina Štiblická a radí – chcete si pořídit kočku? Pak si nejdřív projděte místo, kde bude žít. „Kočka totiž potřebuje doma prostor celý – tedy potřebuje ho využívat i vertikálně, do výšky, a tomu ho musíme uzpůsobit,“ upozorňuje Štiblická. Co by proto nemělo chybět?

  • Škrabadlo – ideálně větší, aby poskytlo kočce zároveň místo k odpočinku i ke hře. Zároveň by mělo být stabilní, aby se na kočku nepřevrátilo a nezpůsobilo jí zranění.
  • Vyvýšená místa – ať už je to knihovna, na kterou se dostane z jídelního stolu, nebo speciálně vyrobené poličky. Kočka potřebuje mít přehled, možnost mít situaci pod kontrolou přispívá k její pohodě.
  • Pelíšek či krabici stranou od lidí a hluku – stejně jako my, i kočky mají potřebu být samy. Některé více než jiné – proto je důležité myslet i na útočiště, kam se může kočka uchýlit v případě, že má všeho tak říkajíc plné zuby.
  • Hračky – ne všechny kočky ocení vymoženosti z obchodu, některým stačí obyčejná tkanička nebo zmačkaný papírek. Potřebují však, abyste si s nimi hráli, a to častěji než jednou za týden. Aktivní hrou se totiž nejen udržují v kondici, ale také procvičují své dovednosti a zároveň se tím utváří vztah s majitelem.
  • Záchod – dostatečně velký, pravidelně vynášený a čistý. Nestačí nasypat jednou za měsíc písek, kočky jsou čistotné a mohou mít problém na znečištěný záchod chodit. Je také důležité záchod pravidelně mýt – a to alespoň jednou týdně. Předejdete tak i nežádoucímu zápachu. Pamatujte – více koček znamená i více záchodů.
  • Krmení – kočky jsou šelmy a jako takové potřebují kvalitní krmivo. Vhodné jsou kvalitní masové konzervy – zcela nevhodné pak levné marketové granule, které obsahují maximum obilnin a minimum bílkovin. Důležitá je také čerstvá voda.
  • Přepravka – abyste mohli s kočkou manipulovat (např. kvůli návštěvě veterináře), je vhodné mít bytelnou a spolehlivou přepravku. Každá kočka snáší cestování jinak, a tak se může stát, že ve snaze ušetřit koupíte snadno otevíratelnou boudu, ze které vám kočka při první příležitosti uteče.
  • Veterinář – pokud si z útulku nepřivezete kastrovanou kočku, počítejte s náklady na tento chirurgický zákrok. Mrouskání totiž organismus kočky vysiluje a bude vysilovat do té doby, dokud nezabřezne. Pokud se nechcete stát množitelem, včasnou kastrací se můžete vyhnout např. zánětu dělohy, u kocourů pak velmi nepříjemnému značkování. Samozřejmostí je očkování, zbavení parazitů a další péče.

Pokud kočka nemá možnost, kam se může schovat před světem, trápí ji zažívání kvůli nevhodnému krmení nebo se nudí, může docházet ke stresu a ten se negativně projeví na jejím zdraví. Psychický stav je totiž u koček velmi úzce provázaný s tím fyzickým. Také se může začít projevovat jinak, než byste si přáli – například začne močit mimo záchod, ničit nábytek či jiné věci, nebo začne být agresivní. Je to její způsob, jak říct, že něco není v pořádku. Kočky totiž nemohou svolat rodinou radu a u stolu s hrnkem kávy si poklábosit o tom, že špinavý záchod a jedna deka coby pelech jim k životu skutečně nestačí.

Jak případné problémy řešit a jsou kočky skutečně mistryněmi ve schválnostech? Dočtete se ZDE.

Tagy:
Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?
Sledujte v TV

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

reklama