reklama

Chcete kočku? Musíte jí uzpůsobit váš domov, říká kočičí psycholožka

Kočky jsou samostatné. Ale mají své potřeby, které byste jim měli umožnit – pokud chcete mít doma spokojené a zdravé zvíře.
Zdroj: Pixabay

Chtěli byste si pořídit domácí zvíře, ale kvůli časové náročnosti v případě psa raději zajdete do prvního kočičího útulku v domnění, že to bude jednodušší? Pak byste měli vědět, že i když kočku nemusíte venčit nebo se s ní věnovat výcviku, snadné to s ní rozhodně není. Jako každé zvíře má i ona své potřeby a pokud je odbudete mávnutím ruky, může se to odrazit na jejím chování i na jejím zdraví.

reklama

Že se u psů vyskytují různé povahy a charakterové rysy je obecně známé. To samé se ale týká i králíků, potkanů nebo koček. Každé zvíře potřebuje individuální péči a to, co platí na kočku nebo morče od sousedů, nemusí platit ve vašem případě. Proto je důležité si před pořízením zvířete zjistit, co vlastně daný druh potřebuje, co vás s ním všechno čeká a kolik to bude stát. Mnohdy však lidé věnují větší pozornost výběru nového telefonu či hodinek než zvířecímu členu rodiny, a tak se plní útulky opuštěnými zvířaty a diskuzní fóra zoufalými majiteli.

Kočka není doplněk domácnosti, ale plnohodnotný člen.
Kočka není doplněk domácnosti, ale plnohodnotný člen.

„Kočka je skutečně stále vnímána jako méně náročný mazlíček, který se se vším snadno vyrovná a kromě potravy téměř nic nepotřebuje. Je to ale mýtus,“ upozorňuje kočičí psycholožka Kateřina Štiblická a radí – chcete si pořídit kočku? Pak si nejdřív projděte místo, kde bude žít. „Kočka totiž potřebuje doma prostor celý – tedy potřebuje ho využívat i vertikálně, do výšky, a tomu ho musíme uzpůsobit,“ upozorňuje Štiblická. Co by proto nemělo chybět?

  • Škrabadlo – ideálně větší, aby poskytlo kočce zároveň místo k odpočinku i ke hře. Zároveň by mělo být stabilní, aby se na kočku nepřevrátilo a nezpůsobilo jí zranění.
  • Vyvýšená místa – ať už je to knihovna, na kterou se dostane z jídelního stolu, nebo speciálně vyrobené poličky. Kočka potřebuje mít přehled, možnost mít situaci pod kontrolou přispívá k její pohodě.
  • Pelíšek či krabici stranou od lidí a hluku – stejně jako my, i kočky mají potřebu být samy. Některé více než jiné – proto je důležité myslet i na útočiště, kam se může kočka uchýlit v případě, že má všeho tak říkajíc plné zuby.
  • Hračky – ne všechny kočky ocení vymoženosti z obchodu, některým stačí obyčejná tkanička nebo zmačkaný papírek. Potřebují však, abyste si s nimi hráli, a to častěji než jednou za týden. Aktivní hrou se totiž nejen udržují v kondici, ale také procvičují své dovednosti a zároveň se tím utváří vztah s majitelem.
  • Záchod – dostatečně velký, pravidelně vynášený a čistý. Nestačí nasypat jednou za měsíc písek, kočky jsou čistotné a mohou mít problém na znečištěný záchod chodit. Je také důležité záchod pravidelně mýt – a to alespoň jednou týdně. Předejdete tak i nežádoucímu zápachu. Pamatujte – více koček znamená i více záchodů.
  • Krmení – kočky jsou šelmy a jako takové potřebují kvalitní krmivo. Vhodné jsou kvalitní masové konzervy – zcela nevhodné pak levné marketové granule, které obsahují maximum obilnin a minimum bílkovin. Důležitá je také čerstvá voda.
  • Přepravka – abyste mohli s kočkou manipulovat (např. kvůli návštěvě veterináře), je vhodné mít bytelnou a spolehlivou přepravku. Každá kočka snáší cestování jinak, a tak se může stát, že ve snaze ušetřit koupíte snadno otevíratelnou boudu, ze které vám kočka při první příležitosti uteče.
  • Veterinář – pokud si z útulku nepřivezete kastrovanou kočku, počítejte s náklady na tento chirurgický zákrok. Mrouskání totiž organismus kočky vysiluje a bude vysilovat do té doby, dokud nezabřezne. Pokud se nechcete stát množitelem, včasnou kastrací se můžete vyhnout např. zánětu dělohy, u kocourů pak velmi nepříjemnému značkování. Samozřejmostí je očkování, zbavení parazitů a další péče.
Každá kočka potřebuje něco jiného. Když jí budete naslouchat, vyhnete se problémům v budoucnu.
Každá kočka potřebuje něco jiného. Když jí budete naslouchat, vyhnete se problémům v budoucnu.

Pokud kočka nemá možnost, kam se může schovat před světem, trápí ji zažívání kvůli nevhodnému krmení nebo se nudí, může docházet ke stresu a ten se negativně projeví na jejím zdraví. Psychický stav je totiž u koček velmi úzce provázaný s tím fyzickým. Také se může začít projevovat jinak, než byste si přáli – například začne močit mimo záchod, ničit nábytek či jiné věci, nebo začne být agresivní. Je to její způsob, jak říct, že něco není v pořádku. Kočky totiž nemohou svolat rodinou radu a u stolu s hrnkem kávy si poklábosit o tom, že špinavý záchod a jedna deka coby pelech jim k životu skutečně nestačí.

Jak případné problémy řešit a jsou kočky skutečně mistryněmi ve schválnostech? Dočtete se ZDE.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

„Čeští agrobaroni nedokáží vyrábět tak efektivně jako zahraniční konkurence, a proto požadují kvóty na potraviny,“ soudí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který diskutoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s poslancem Radimem Fialou (SPD). Ten předložil pozměňovací návrh o povinných kvótách na české potraviny Sněmovně a ta ho i přes výhrady opozice schválila. Návrh tak putuje do Senátu.

reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Praha má problém: Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka
Mladík strčil kolegovi fixu do konečníku a mlátil ho přes penis. Odpyká si pět let
Další články
reklama
reklama