Fiala: Kdybych vyměnil více ministrů, nic bychom tím nezlepšili. Resorty nejsou legrace
psychologie
Výpis příspěvků ke štítku „psychologie“
Chronický stres ničí nejen duši, ale i tělo. Jak poznat, že jím trpíte, a co je spouštěčem?
Podstatným narušitelem duševního zdraví bývá stres. Ten akutní může být sice mnohdy užitečný – kvůli zvyšování naší odolnosti –, ale chronický je vždy toxický. Proč? Má přímý dopad na stárnutí buněk a je prokazatelně příčinou mnoha nemocí, vysvětluje psycholožka Šárka Miková. Lidé si však mnohdy nejsou vědomi toho, že je právě tento druh stresu ničí. Jak ho rozpoznat a bojovat s ním?
Masový vrah z fakulty: Násilné sklony vykazoval už v dospívání, střílet měl po své sestře
Čtyřiadvacetiletý masový vrah David Kozák, který v prosinci 2023 brutálně zavraždil čtrnáct lidí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, svého otce doma v Hostouni a předtím muže s dítětem v Klánovickém lese, vykazoval už v minulosti nebezpečné sklony k násilí. Nové informace deníku MF DNES odhalují, že během dospívání střílel ze vzduchovky na stan, v němž spala jeho sestra, a projevoval znepokojivý zájem o masové vrahy a násilí. Na jeho zhoršující se psychiku měly zřejmě vliv i rodinné vztahy.
Proč lidé tvrdošíjně odmítají evakuaci? I kvůli paralýze, popsala odbornice a poradila postup
Lidé mohou mít tendenci vše zlehčovat či podceňovat, někdy jsou paralyzovaní. Tak psycholožka Jana Woleská pro CNN Prima NEWS vysvětlila, proč někteří občané i přes výzvy záchranářů odmítají při riziku povodní opustit své domovy. Poradila také, jak se na podobné stresové situace připravit a jak jednat s dětmi, aby byly na případnou evakuaci připraveny, ale nikoliv vystrašeny.
Nakupování může být terapie. Rychle z ní ale může být závislost, varují adiktologové
Řada z nás to zná – občas, když máme špatný den, vylepší ho, když si koupíme něco hezkého. Podle odborníků má nakupování skutečně terapeutický účinek. Ale jen do určité míry. Adiktologové varují, že z opakovaného zlepšování nálady tímto způsobem se může stát velmi rychle závislost.
Jak zemřel psycholog Ptáček? Policisté nařídili pitvu a prozradili, s jakou pracují verzí
Kriminalisté v případu úmrtí uznávaného psychologa Radka Ptáčka předběžně vyloučili cizí zavinění a nařídili pitvu. Redakci CNN Prima NEWS to prozradila mluvčí středočeských policistů Michaela Richterová a zároveň sdělila, že vyšetřovatelé pracují i s verzí možné sebevraždy. V neděli bylo po Ptáčkovi vyhlášeno pátrání, policie v úterý večer informovala, že byl nalezen mrtev.
Ptáčkova sebekritika před smrtí: Selhávám, umožňuje mi to ale lépe pochopit chyby druhých
Působil vždy vyrovnaně, v dobré fyzické i psychické kondici. O to více všechny zaskočila zpráva o náhlém úmrtí respektovaného psychologa Radka Ptáčka. Ten o sobě ale mluvil vždy i se značnou sebekritikou. „A možná i ta má selhávání, kterých je v mém životě spousta, mi umožňují lépe pochopit selhávání těch druhých,“ přiznal v nedávném rozhovoru v podcastu Čestmíra Strakatého.
Expertka: Útočit ve škole může extrovert i tichý jedinec. Rodičům poslala vzkaz
Útoku ve škole lze někdy předejít, hodně však záleží na pozorovacích schopnostech blízkých. „Útočníkem může být jak extrovert, který komunikuje a je impulsivní, tak tichý a nenápadný jedinec,“ vysvětlila psycholožka Jana Woleská ve vysílání CNN Prima NEWS po incidentu v Domažlicích, kdy dívka pobodala spolužáky. Přibývající agresivitu přičítá tomu, že spolu lidé – a ani děti – neumějí komunikovat. Co konkrétního vedlo mladou žákyni k napadení, šetří policie. Dvě zraněné děti jsou však mimo ohrožení života.
Zájmové kroužky pro děti: Kdy je na ně správný čas, na co si dát pozor a kdy aktivitu vzdát?
Začátek nového školního roku s sebou přináší také zápisy do zájmových kroužků. V dnešní době mnohdy vidíme střety mezi znavenými dětmi a ambiciózními rodiči, kteří si myslí, že čím více kroužků dítě má, tím lépe a všestranněji se rozvíjí. Tento scénář však mnohdy není pravdivý. Co by měli rodiče při výběru kroužku zohlednit? Kdy je pro organizovanou aktivitu vhodný čas, na co si dát pozor a kdy je žádoucí dítě odhlásit a nedoufat v probuzení zájmu? To přiblížila psycholožka Šárka Miková.
Učení za trest problémy neřeší, míní expertka. Poradila, jak školákům usnadnit návrat do lavic
Přechod z prázdninového uvolněného režimu zpátky ke školním povinnostem často znamená stres – jak pro děti, tak pro jejich rodiče. Ti mohou školákům návrat do lavic usnadnit dodržováním tří zásad – nestrašit, nelitovat a povzbuzovat, sdělila psycholožka Iva Hadj Moussa v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS.
Jak začít školní rok bez stresu? Psycholožka radí, za co děti chválit i jak je motivovat
Jedna z nejméně oblíbených částí roku – alespoň tedy pro řadu dětí – se neodvratně blíží. Se začátkem nového školního roku se pojí i mnoho starostí rodičů, které souvisejí se stresem či motivací jejich dětí. Psycholožka Šárka Miková proto vysvětluje, kdy je vhodné ratolest pochválit, na co si dát pozor u prvňáčků i na to, jak přistupovat k dítěti, které vzdoruje.
Řada rodičů kvůli školákům sahá po půjčce. Starší pomůcky mohou vést k šikaně, míní psycholožka
Rodiče školáků se potýkají se zvyšujícími se výdaji za školní pomůcky, přezůvky a kroužky. Někteří jsou dokonce nuceni se kvůli pořízení školní výbavy svých ratolestí zadlužit. Část naopak nakupuje potřeby z druhé ruky. Podle dětské psycholožky starší aktovka, penál nebo neznačkové oblečení může být ve skupinách jedním z důvodů k šikaně.
Jelínek: Z našich dětí mohou vyrůst slaboši. Vraťme jim do života překážky
Dnešní dětí a mládež jsou mnohem méně odolní psychicky, ale i fyzicky. Aby z nich nevyrostla generace slabochů, je na místě, aby jim jejich rodiče začaly vracet do života překážky. Díky nim by se mohly otužit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl mentální kouč, hokejový trenér a publicista Marian Jelínek.