CNN Prima News psychologie

psychologie

Výpis příspěvků ke štítku „psychologie“

PŘEHLEDNĚ: Trápí mě sebevražedné myšlenky, náhle jsem přišel o blízkého. Kam se obrátit?

Celosvětově patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí mladých lidí. Počet těch, kteří si v Česku dobrovolně sáhli na život, dokonce za uplynulý rok stoupl, a to o více než pět procent, zejména mezi mladými. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se mohou obrátit ti, již o ukončení svého života uvažují? A kde naleznou pomocnou ruku a podporu ti, kteří o své blízké takto náhle přišli? Redakce CNN Prima připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.

Matka mladíka, který si vzal život: Ztratila jsem část sebe, je to bolest. Miluju tě, Kájo

Patřil k velkým talentům české esportové scény a hráčská komunita ho milovala. Jednoho dne si však 19letý Karel Ašenbrener – známý pod přezdívkou Twisten – vzal život. „Ztratila jsem část sebe. Bolest ze ztráty dítěte je nepřenositelná,“ popsala redakci CNN Prima NEWS své pocity mladíkova matka a publicistka Ivana Ašenbrenerová. Současně upozornila na tristní dostupnost psychoterapeutické pomoci. „Bohužel přibývá dětí a teenagerů, kteří bojují s duševními problémy,“ podotkla.

Tlak rodičů bývá extrémní. Nevyčítejte dětem neúspěch, nemají se trápit, radí psychologové

Stůjme při dětech. Jejich píle a snaha nezmizí jedním neúspěchem, radí oslovení psychologové rodičům žáků, kterým se nezadařilo během přijímacích zkoušek na střední školy. Boj o volné židle ve třídách sice zdaleka nekončí, děti by si měly ale zároveň přes prázdniny oddychnout. „Nemůžeme od dítěte čekat, že se bude celé dva nebo tři měsíce trápit,“ řekl CNN Prima NEWS psycholog Václav Mertin. Podle psycholožky Galiny Jarolímkové by rodiče neměli dětem nic vyčítat a spíš je podporovat v tom, že i na jiné než preferované škole mohou být spokojené.

Obezitu nelze svalovat na nedostatek vůle. Lidé se často přejídají ze stresu

Obezita často vzniká tak, že lidé nejedí z hladu, ale v důsledku jiných podnětů, aniž by si to uvědomovali. A to nejen ze stresu, ale aby si třeba navodili pocit pohody. Jenže důsledkem často jsou vážné zdravotní problémy. Lékaři ovšem často považují obézní pacienty za nezodpovědné, protože jejich hmotnost komplikuje léčení. Ti na to reagují dalším přejídáním, takže vzniká začarovaný kruh. Jak je možné se z něj dostat, na to CNN Prima NEWS zeptala Ivy Málkové, psycholožky zaměřující se na obezitu. Rozhovor publikujeme u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Trávíte dost času se svým mazlíčkem? Vyzkoušejte 21denní výzvu

Mnoho z nás se vrhá do nových výzev s těmi nejlepšími úmysly. Jenže zbavit se starých návyků vyžaduje správné odhodlání a notnou dávku motivace a trpělivosti. Na cestě k dosažení vysněných cílů nám může pomoct celostní přístup k životu. Ten totiž zohledňuje všechny aspekty našeho bytí – výživový, fyzický, duševní, emocionální, sociální a mnoho dalších. A není důvod, proč by tento přístup k životu nemohl využít i váš čtyřnohý mazlíček.

Psycholog: Obětem znásilnění najednou svět nedává smysl. Musíme jim pomoci s démony

Česká společnost musí změnit náhled na to, co všechno je znásilnění. Současné zákony nahrávají pachatelům. Tvrdí to nejen organizátoři právě probíhající kampaně „Chce to souhlas“, ale i psycholog Radek Ptáček. Tématu, které ožilo během ostře sledovaného procesu s politikem Dominikem Ferim, se dlouhodobě věnuje jako soudní znalec. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS varuje, že i když si v Česku až 45 procent lidí myslí, že si za znásilnění může oběť sama, nemá tento zločin pro nic za nic nálepku „vražda duše“.

Psychologická poradna NOMIA je hrdým držitelem Značky spolehlivosti

V Českém prostředí je řada lidí, kteří nejsou lhostejní vůči ostatním a vnímají svou odpovědnost za společnost jako celek. Díky tomu pozorujeme v průběhu posledních let vznik mnoha neziskových organizací, působících v celé řadě oblastí pomoci. Jsou důležitým partnerem státu tam, kde je zapotřebí. Jednotlivec, který by chtěl a může k dílu těchto organizací finančně či jinak materiálně přispět, někdy obtížně vybírá, komu bezpečně prostředky svěřit.

Zhasnuté světýlko a ztráta nadějí. Psycholog popsal, co mohlo tragédii v Krkonoších předcházet

Pátrání po čtyřicetileté Janě a jejím tříletém synovi Adamovi skončilo tragicky. Záchranáři je po několika dnech našli mrtvé, podle policie navíc mělo jít o vraždu s následnou sebevraždou. Psycholog Karel Humhal ve vysílání CNN Prima NEWS popsal, že člověk k takovému činu přistoupí, až když ztratí veškerou perspektivu na to, že může dál nějak existovat.