CNN Prima News psychologie

psychologie

Výpis příspěvků ke štítku „psychologie“

Přijímačky se blíží, jak zmírnit stres? Roli hrají rodiče i čtyři faktory, uvádějí experti

Již 12. dubna mnozí žáci usednou do lavic s myšlenkou na budoucnost: čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Někteří rodiče se bojí, aby se jejich dítě vůbec někam dostalo. Jiní je tlačí na prestižní školy, protože právě ty podle nich zaručují úspěšnost v dalším životě. Vůbec to tak ale nemusí být. Úspěch v přijímačkách z velké míry ovlivňuje schopnost dítěte zvládnout stres, ale i to, jak se k celé situaci staví sami rodiče. Pro CNN Prima NEWS to uvedli psychologové Václav Mertin a Šárka Miková. Připojili také tipy, jak se na velký den připravit.

Zápis prvňáčků se blíží: Jak vybrat vhodnou školu? Psycholožka radí zaměřit se na typ dítěte

Již v průběhu dubna budou probíhat zápisy na základní školy. Jak vybrat tu nejvhodnější? Rodiče v dnešní době mají více možností než dát dítě do spádové školy. Mnohdy pro své ratolesti hledají výchovné instituce s přidanou hodnotou, kterou by možná oni sami jako děti upřednostnili. Právě před tímto podvědomým rozhodnutím však varuje psycholožka Šárka Miková. „Hledáme školu pro sebe, nebo pro naše dítě?“ doporučuje položit si otázku. Popsala, kterým typům dětí vyhovují různé způsoby výuky.

Kdo a proč zabil kojence v Klánovickém lese: Rodinný psycholog představil děsivé scénáře

Od pátečního večera policie vyšetřuje, proč v Klánovickém lese zemřel dvaatřicetiletý muž a dvouměsíční dítě. Kriminalisté k případu uvolnili minimum informací a nevypadá to, že by případ měl být brzy rozuzlen. Proč v lese zemřeli dva lidé? K tématu se pro CNN Prima NEWS vyjádřil psycholog Jeroným Klimeš, který platí za jednoho z největších odborníků na rodinné spory. Sledujte ve čtvrtek od 11:10 speciální vysílání Záhady Klánovického lesa na CNN Prima NEWS.

Šťastné a příšerné: I Vánoce mohou být plné hněvu a osamělosti. Jak si s emocemi poradit?

Rodinná pohoda, čas trávený s nejbližšími, klid a pocit vděčnosti – nebo ne? Vánoční svátky jsou pro řadu lidí těmi nejoblíbenějšími z celého roku, najdou se však tací, kteří na konci prosince prožívají jedny z nejhorších chvil svého života. Místo radosti pociťují hněv, osamělost a úzkosti. Psycholožka Neha Chaudharyová pro CNN vysvětlila, proč lidé těmito stavy trpí a poradila, jak vánoční období ve zdraví – fyzickém i emocionálním – překlenout.

Revoluce v AI? Budete si psát s vlastní myslí, slibuje český tvůrce „kapesního psychologa“

Podnikat začal již ve dvanácti letech, o čtyři roky později se jako jeden z prvních Čechů nechal zplnoletnit. Nyní 25letý Jiří Diblík oslavuje úspěch s aplikací VOS.health, kterou využívají tři miliony lidí napříč světem a jenž jim pomáhá s jejich psychickými problémy. Takzvaného „psychologa do kapsy“ by navíc brzy měla doplnit umělá inteligence. „Vyvíjíme příležitost, kdy si v příští verzi VOS dokážete začít chatovat s celou vaší myslí,“ sdělil Diblík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Přemýšlí vaše dítě o sebevraždě? Expert popsal, jaké kroky tragédii předcházejí

Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladistvých, a to hned po autonehodách. Čím si jedinec před tím, než si dobrovolně sáhne na život, prochází? A proč dnešní generace mladých tak často uvažuje o sebevraždě? Odpovědi na zásadní otázky hledal první díl podcastu GENERACE DEPRESE, který moderovala Terezie Tománková. Jedním z hostů byl i Jiří Horáček, přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK a vedoucí Centra pokročilých studií mozku a vědomí Národního ústavu duševního zdraví.

Řezání, pálení i sebevraždy: České děti se topí v pandemii deprese. V čem selhávají rodiče?

Každé čtvrté dítě se potýká s depresí či alespoň s jejími příznaky. A dokonce každé třetí dítě trpí úzkostmi. Současná generace je smutná, psychicky nestabilní, sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí u dětí a mladistvých – hned po autonehodách. Co mají vlastně dělat rodiče? A jak to poznat na svých dětech? Čeho se vyvarovat? Odpovědi na zásadní otázky se bude snažit přinést první díl podcastu GENERACE DEPRESE, který moderuje Terezie Tománková.

PŘEHLEDNĚ: Trápí mě sebevražedné myšlenky, náhle jsem přišel o blízkého. Kam se obrátit?

Celosvětově patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí mladých lidí. Počet těch, kteří si v Česku dobrovolně sáhli na život, dokonce za uplynulý rok stoupl, a to o více než pět procent, zejména mezi mladými. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se mohou obrátit ti, již o ukončení svého života uvažují? A kde naleznou pomocnou ruku a podporu ti, kteří o své blízké takto náhle přišli? Redakce CNN Prima připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.

Matka mladíka, který si vzal život: Ztratila jsem část sebe, je to bolest. Miluju tě, Kájo

Patřil k velkým talentům české esportové scény a hráčská komunita ho milovala. Jednoho dne si však 19letý Karel Ašenbrener – známý pod přezdívkou Twisten – vzal život. „Ztratila jsem část sebe. Bolest ze ztráty dítěte je nepřenositelná,“ popsala redakci CNN Prima NEWS své pocity mladíkova matka a publicistka Ivana Ašenbrenerová. Současně upozornila na tristní dostupnost psychoterapeutické pomoci. „Bohužel přibývá dětí a teenagerů, kteří bojují s duševními problémy,“ podotkla.