CNN Prima News psychologie

psychologie

Výpis příspěvků ke štítku „psychologie“

Špatné vysvědčení? Dítě se může snažit víc, než si rodič myslí, říká expertka a vysvětluje

Již ve čtvrtek 30. ledna si žáci napříč Českem převezmou pololetní vysvědčení, s čímž se mnohdy pojí také stres dětí a obavy z reakce rodičů. Výtky typu „kdyby ses víc učil a nebyl na telefonu“ nebo „máš na víc, proč se nesnažíš?“ patří k těm nejčastějším, které si potomci od zklamaných rodičů mohou vyslechnout. Jak však zdůrazňuje psycholožka Šárka Miková, mnohdy opomíjejí to, že každé dítě je osobnostně jiné. Právě to jejich se může ve skutečnosti snažit mnohem více, než prokazují školní výsledky.

Zbraně ve školách? Selhává funkce rodiny, míní psycholožka. Dítě může i volat po pozornosti

V případech, kdy žák přinese zbraň do školy s úmyslem vyhrožovat, můžeme vidět velkou roli selhávající funkce rodiny. Uvedla to ve vysílání CNN Prima NEWS ředitelka pedagogicko-psychologické poradny Galina Jarolímková. Podobný čin může podle odbornice způsobit šikana či potřeba dítěte na sebe upozornit. Jarolímková rovněž přiblížila, že počet podobných případů od covidové epidemie roste. V pondělí vyhrožoval v jihočeském Rudolfově zbraní žák učitelce, dalšího studenta zadrželi policisté v Praze.

Po smrtelném útoku nožem na Slovensku půjdou děti do školy i v sobotu. Vyšetřování nekončí

Vyšetřování tragického útoku nožem na slovenském gymnáziu ve Spišské Staré Vsi pokračuje. Osmnáctiletý nadaný student tam ubodal zástupkyni ředitelky a nožem zaútočil i na další dvě studentky. Jedna z nich nepřežila, její spolužačka se nachází v péči lékařů. V sobotu půjdou do školy všichni žáci, aby mohli projít krizovou intervencí, informuje web noviny.sk

Na Boží hod zesnul významný český psycholog Říčan. Při výuce spojoval erotiku a náboženství

Smutná zpráva zasáhla po vánočních svátcích studenty a pedagogy Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy (HTF UK). Ve věku 91 let zesnul významný psycholog a pedagog Pavel Říčan. Svou kariéru zasvětil klinické a náboženské psychologii, stál i za řadou odborných publikací. Poslední rozloučení s Říčanem proběhne 4. ledna v kostele Českobratrské církve evangelické v Moravči. O jeho skonu informovala fakulta na svém facebookovém profilu.

Světem se šíří „epidemie“ osamělosti, varují experti. WHO mluví o hrozbě, zasáhla i Evropu

Jižní Korea se potýká s nárůstem případů počtu „osamělých úmrtí“. Jde zejména o muže středního věku, kteří žijí izolováni od společnosti a následně onemocní či spáchají sebevraždu, píše CNN. Soul se proti tomu rozhodl bojovat a na zlepšení situace hodlá vynaložit v přepočtu přes 7,5 miliardy korun. Psychologové ale upozorňují, že může jít o komplexnější problém, který se netýká jen této asijské země. Na problém samoty upozorňují i další země či Světová zdravotnická organizace.

Systém v Česku ženám nepřeje. Brzdí je však i stereotypy, které v sobě nevědomky nosí

Výplaty žen v Česku jsou stále zhruba o 20 procent nižší než v případě mužů. Zároveň je na „něžné pohlaví“ kladen mnohem větší tlak, protože musí kromě práce zvládat také domácnost. Podle odborníků i samotných žen nastavení systému i celé společnosti „byznysmenkám“ příliš nepřeje. Často je ale brzdí i stereotypy zakořeněné v jejich vlastních hlavách, případně ve vztazích.

Motiv k zabití lékařky v Plzni? Jsou tři možnosti, míní experti. Varují před „vražedným raušem“

Vražda osmadvacetileté lékařky Michaely S., která se stala minulý týden, šokovala celou zemi. Podezřelý čtyřicetiletý primář Vojtěch Č. byl obviněn nejen z vraždy, ale i z pokusu o další vraždu a znásilnění. Motiv jeho děsivého činu zůstává předmětem spekulací, ale někteří odborníci se domnívají, že za ním mohla stát neopětovaná láska, nevyřízené osobní problémy nebo dluhy.

Chronický stres ničí nejen duši, ale i tělo. Jak poznat, že jím trpíte, a co je spouštěčem?

Podstatným narušitelem duševního zdraví bývá stres. Ten akutní může být sice mnohdy užitečný – kvůli zvyšování naší odolnosti –, ale chronický je vždy toxický. Proč? Má přímý dopad na stárnutí buněk a je prokazatelně příčinou mnoha nemocí, vysvětluje psycholožka Šárka Miková. Lidé si však mnohdy nejsou vědomi toho, že je právě tento druh stresu ničí. Jak ho rozpoznat a bojovat s ním?

Masový vrah z fakulty: Násilné sklony vykazoval už v dospívání, střílet měl po své sestře

Čtyřiadvacetiletý masový vrah David Kozák, který v prosinci 2023 brutálně zavraždil čtrnáct lidí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, svého otce doma v Hostouni a předtím muže s dítětem v Klánovickém lese, vykazoval už v minulosti nebezpečné sklony k násilí. Nové informace deníku MF DNES odhalují, že během dospívání střílel ze vzduchovky na stan, v němž spala jeho sestra, a projevoval znepokojivý zájem o masové vrahy a násilí. Na jeho zhoršující se psychiku měly zřejmě vliv i rodinné vztahy.

Proč lidé tvrdošíjně odmítají evakuaci? I kvůli paralýze, popsala odbornice a poradila postup

Lidé mohou mít tendenci vše zlehčovat či podceňovat, někdy jsou paralyzovaní. Tak psycholožka Jana Woleská pro CNN Prima NEWS vysvětlila, proč někteří občané i přes výzvy záchranářů odmítají při riziku povodní opustit své domovy. Poradila také, jak se na podobné stresové situace připravit a jak jednat s dětmi, aby byly na případnou evakuaci připraveny, ale nikoliv vystrašeny.