Sanitářce držel pod krkem nůž, z léčebny utekl na Menorku. Soud byl nekompromisní
psychologie
Výpis příspěvků ke štítku „psychologie“
Světem se šíří „epidemie“ osamělosti, varují experti. WHO mluví o hrozbě, zasáhla i Evropu
Jižní Korea se potýká s nárůstem případů počtu „osamělých úmrtí“. Jde zejména o muže středního věku, kteří žijí izolováni od společnosti a následně onemocní či spáchají sebevraždu, píše CNN. Soul se proti tomu rozhodl bojovat a na zlepšení situace hodlá vynaložit v přepočtu přes 7,5 miliardy korun. Psychologové ale upozorňují, že může jít o komplexnější problém, který se netýká jen této asijské země. Na problém samoty upozorňují i další země či Světová zdravotnická organizace.
Cíleně dítě vystavit nepohodě nebo chladu není na škodu, říká k výchově Marian Jelínek
„Nepovedlo se ti to? Nebuď smutný ani naštvaný, skočíme do mekáče.” Bývá tohle váš rodičovský recept na dětské slzy? Mentální kouč Marian Jelínek by vám vcelku nekompromisně sdělil, že takový přístup dlouhodobě nefunguje, ba škodí. A na mysli nemá nutně jen kalorie nastřádané v hranolkách.
Systém v Česku ženám nepřeje. Brzdí je však i stereotypy, které v sobě nevědomky nosí
Výplaty žen v Česku jsou stále zhruba o 20 procent nižší než v případě mužů. Zároveň je na „něžné pohlaví“ kladen mnohem větší tlak, protože musí kromě práce zvládat také domácnost. Podle odborníků i samotných žen nastavení systému i celé společnosti „byznysmenkám“ příliš nepřeje. Často je ale brzdí i stereotypy zakořeněné v jejich vlastních hlavách, případně ve vztazích.
Motiv k zabití lékařky v Plzni? Jsou tři možnosti, míní experti. Varují před „vražedným raušem“
Vražda osmadvacetileté lékařky Michaely S., která se stala minulý týden, šokovala celou zemi. Podezřelý čtyřicetiletý primář Vojtěch Č. byl obviněn nejen z vraždy, ale i z pokusu o další vraždu a znásilnění. Motiv jeho děsivého činu zůstává předmětem spekulací, ale někteří odborníci se domnívají, že za ním mohla stát neopětovaná láska, nevyřízené osobní problémy nebo dluhy.
Chronický stres ničí nejen duši, ale i tělo. Jak poznat, že jím trpíte, a co je spouštěčem?
Podstatným narušitelem duševního zdraví bývá stres. Ten akutní může být sice mnohdy užitečný – kvůli zvyšování naší odolnosti –, ale chronický je vždy toxický. Proč? Má přímý dopad na stárnutí buněk a je prokazatelně příčinou mnoha nemocí, vysvětluje psycholožka Šárka Miková. Lidé si však mnohdy nejsou vědomi toho, že je právě tento druh stresu ničí. Jak ho rozpoznat a bojovat s ním?
Masový vrah z fakulty: Násilné sklony vykazoval už v dospívání, střílet měl po své sestře
Čtyřiadvacetiletý masový vrah David Kozák, který v prosinci 2023 brutálně zavraždil čtrnáct lidí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, svého otce doma v Hostouni a předtím muže s dítětem v Klánovickém lese, vykazoval už v minulosti nebezpečné sklony k násilí. Nové informace deníku MF DNES odhalují, že během dospívání střílel ze vzduchovky na stan, v němž spala jeho sestra, a projevoval znepokojivý zájem o masové vrahy a násilí. Na jeho zhoršující se psychiku měly zřejmě vliv i rodinné vztahy.
Proč lidé tvrdošíjně odmítají evakuaci? I kvůli paralýze, popsala odbornice a poradila postup
Lidé mohou mít tendenci vše zlehčovat či podceňovat, někdy jsou paralyzovaní. Tak psycholožka Jana Woleská pro CNN Prima NEWS vysvětlila, proč někteří občané i přes výzvy záchranářů odmítají při riziku povodní opustit své domovy. Poradila také, jak se na podobné stresové situace připravit a jak jednat s dětmi, aby byly na případnou evakuaci připraveny, ale nikoliv vystrašeny.
Nakupování může být terapie. Rychle z ní ale může být závislost, varují adiktologové
Řada z nás to zná – občas, když máme špatný den, vylepší ho, když si koupíme něco hezkého. Podle odborníků má nakupování skutečně terapeutický účinek. Ale jen do určité míry. Adiktologové varují, že z opakovaného zlepšování nálady tímto způsobem se může stát velmi rychle závislost.
Jak zemřel psycholog Ptáček? Policisté nařídili pitvu a prozradili, s jakou pracují verzí
Kriminalisté v případu úmrtí uznávaného psychologa Radka Ptáčka předběžně vyloučili cizí zavinění a nařídili pitvu. Redakci CNN Prima NEWS to prozradila mluvčí středočeských policistů Michaela Richterová a zároveň sdělila, že vyšetřovatelé pracují i s verzí možné sebevraždy. V neděli bylo po Ptáčkovi vyhlášeno pátrání, policie v úterý večer informovala, že byl nalezen mrtev.
Ptáčkova sebekritika před smrtí: Selhávám, umožňuje mi to ale lépe pochopit chyby druhých
Působil vždy vyrovnaně, v dobré fyzické i psychické kondici. O to více všechny zaskočila zpráva o náhlém úmrtí respektovaného psychologa Radka Ptáčka. Ten o sobě ale mluvil vždy i se značnou sebekritikou. „A možná i ta má selhávání, kterých je v mém životě spousta, mi umožňují lépe pochopit selhávání těch druhých,“ přiznal v nedávném rozhovoru v podcastu Čestmíra Strakatého.
Expertka: Útočit ve škole může extrovert i tichý jedinec. Rodičům poslala vzkaz
Útoku ve škole lze někdy předejít, hodně však záleží na pozorovacích schopnostech blízkých. „Útočníkem může být jak extrovert, který komunikuje a je impulsivní, tak tichý a nenápadný jedinec,“ vysvětlila psycholožka Jana Woleská ve vysílání CNN Prima NEWS po incidentu v Domažlicích, kdy dívka pobodala spolužáky. Přibývající agresivitu přičítá tomu, že spolu lidé – a ani děti – neumějí komunikovat. Co konkrétního vedlo mladou žákyni k napadení, šetří policie. Dvě zraněné děti jsou však mimo ohrožení života.
Zájmové kroužky pro děti: Kdy je na ně správný čas, na co si dát pozor a kdy aktivitu vzdát?
Začátek nového školního roku s sebou přináší také zápisy do zájmových kroužků. V dnešní době mnohdy vidíme střety mezi znavenými dětmi a ambiciózními rodiči, kteří si myslí, že čím více kroužků dítě má, tím lépe a všestranněji se rozvíjí. Tento scénář však mnohdy není pravdivý. Co by měli rodiče při výběru kroužku zohlednit? Kdy je pro organizovanou aktivitu vhodný čas, na co si dát pozor a kdy je žádoucí dítě odhlásit a nedoufat v probuzení zájmu? To přiblížila psycholožka Šárka Miková.