CNN Prima News domácnost

domácnost

Výpis příspěvků ke štítku „domácnost“

Změny dodavatele se mohou vyplatit i přes sankce, tvrdí analytik. Varuje před zdražením

Domácnosti by si měly zkontrolovat své smlouvy a podle nich požádat dodavatele o cenově příznivější podmínky nebo přejít k jinému, radí energetický analytik Jan Béreš, který byl hostem pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Očekává, že se ceny zvýší, zdražení nebude tak drastické jako vloni. Hostem pořadu byl také ředitel poradenského týmu Elena Čestmír Hrdinka.

Televizor se zabudovanou umělou inteligencí? Novinkám od Samsungu pomáhá zlepšovat obraz

Umělá inteligence hýbe světem. Nejinak tomu je i u elektroniky, kde dokáže překvapivě velké divy. V případě letošních Neo QLED televizorů od Samsungu si umělá inteligence dokáže pohrát nejen s jasem a kontrastem, ale také se samotnou kvalitou obrazu. Díky výkonnému jádru s neurálními sítěmi si například zvládne obsah s nízkým rozlišením sama „dopočítat“ a nabídnout mnohem ostřejší obraz. A zdaleka to není jediná novinka, kterou se mohou televizory od Samsungu pochlubit.

Úklid nemusí být horor. Expertka doporučuje čtyři obyčejné produkty s neobyčejnou silou

Jak s vánočními svátky, tak i s přelomem nového roku, se pojí jedna nepopulární činnost: generální úklid domácnosti. Experti však radí, že by se nic nemělo přehánět. Upozorňují zejména na nechtěné vedlejší důsledky honby za čistotou, jako je ohrožení vlastního zdraví. Přesto existují tipy a rady, jak domácnost vyčistit a nestrhat jak sebe, tak peněženku. Co doporučuje odbornice?

Zmatení zákazníci. Nové ceníky energetických společností je děsí. Platí ale zastropování

Mnohé domácnosti stále neví, jak vysoké zálohy za energie zaplatí v příštím roce. Už nyní je mohou vyděsit nové ceníky, které jim přicházejí v oznámeních od energetických společností. Nepozorný čtenář však může mylně pochopit, že právě nové ceny bude platit v příštím roce. V oznámeních totiž chybí srovnání se zastropovanou cenou, kterou budou platit všechny domácnosti.

Češi jsou stále zadluženější. Lidé si často musí půjčovat i na běžný provoz domácností

Zadluženost státu i českých domácností v posledních letech stále stoupá. Podle odborníků se situace výrazně nezmění ani v blízké budoucnosti. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení a auta. Výjimkou však v dnešní době nejsou ani spotřebitelské úvěry na běžný provoz domácnosti. Neschopností splácet své závazky jsou prý nejvíce ohroženi důchodci, ale i lidé s vyššími příjmy, kteří nežijí „ve vlastním“.

Příští rok by byla elektřina za 20 Kč za kWh. Snížení je výrazné, tvrdí vládní expert

Vláda rozhodla o zastropování cen energií. Reálně hrozilo, že by se cena za elektřinu pohybovala příští rok kolem 20 korun za kWh. Po zastropování ale bude cena kolem 7 korun. Krok kvitují i distributoři energií. Podle šéfa Pražské plynárenské bude systém přehlednější než s úsporným tarifem. Otazník podle něj ale visí nad systémem kompenzací. Jak se zastropování odrazí na inflaci? I o tom debatovali na CNN Prima NEWS David Havlíček, člen NERV, a Martin Pacovský z Pražské plynárenské.

PŘEHLEDNĚ: Pět tipů, jak rychle a účinně snížit účet za drahé energie

Cena elektřiny a plynu na burze trhá rekordy. Je tedy jen otázkou času, kdy se začne projevovat i na fakturách českých domácností. Ty pochopitelně hledají způsob, jak si od obřích nákladů alespoň částečně ulevit. Vedle středně až dlouhodobých řešení v podobě instalace fotovoltaických elektráren nebo výměny oken či zateplení domu ale existují i možnosti, jak nejhorší cenový požár uhasit rychle a poměrně jednoduše.