CNN Prima News domácnost

domácnost

Výpis příspěvků ke štítku „domácnost“

Zmatení zákazníci. Nové ceníky energetických společností je děsí. Platí ale zastropování

4. prosince 2022 08:23

Mnohé domácnosti stále neví, jak vysoké zálohy za energie zaplatí v příštím roce. Už nyní je mohou vyděsit nové ceníky, které jim přicházejí v oznámeních od energetických společností. Nepozorný čtenář však může mylně pochopit, že právě nové ceny bude platit v příštím roce. V oznámeních totiž chybí srovnání se zastropovanou cenou, kterou budou platit všechny domácnosti.

Češi jsou stále zadluženější. Lidé si často musí půjčovat i na běžný provoz domácností

3. listopadu 2022 17:18

Zadluženost státu i českých domácností v posledních letech stále stoupá. Podle odborníků se situace výrazně nezmění ani v blízké budoucnosti. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení a auta. Výjimkou však v dnešní době nejsou ani spotřebitelské úvěry na běžný provoz domácnosti. Neschopností splácet své závazky jsou prý nejvíce ohroženi důchodci, ale i lidé s vyššími příjmy, kteří nežijí „ve vlastním“.

Příští rok by byla elektřina za 20 Kč za kWh. Snížení je výrazné, tvrdí vládní expert

13. září 2022 13:17

Vláda rozhodla o zastropování cen energií. Reálně hrozilo, že by se cena za elektřinu pohybovala příští rok kolem 20 korun za kWh. Po zastropování ale bude cena kolem 7 korun. Krok kvitují i distributoři energií. Podle šéfa Pražské plynárenské bude systém přehlednější než s úsporným tarifem. Otazník podle něj ale visí nad systémem kompenzací. Jak se zastropování odrazí na inflaci? I o tom debatovali na CNN Prima NEWS David Havlíček, člen NERV, a Martin Pacovský z Pražské plynárenské.

PŘEHLEDNĚ: Pět tipů, jak rychle a účinně snížit účet za drahé energie

28. srpna 2022 05:46

Cena elektřiny a plynu na burze trhá rekordy. Je tedy jen otázkou času, kdy se začne projevovat i na fakturách českých domácností. Ty pochopitelně hledají způsob, jak si od obřích nákladů alespoň částečně ulevit. Vedle středně až dlouhodobých řešení v podobě instalace fotovoltaických elektráren nebo výměny oken či zateplení domu ale existují i možnosti, jak nejhorší cenový požár uhasit rychle a poměrně jednoduše.

Síkela představil pomoc domácnostem. Jakou částku lidé v rámci úsporného tarifu dostanou?

24. srpna 2022 10:48

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje vyplatit letos přes úsporný tarif domácnostem 2 000 korun. Při započítání odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje dosáhne pomoc někde až 6 000 korun. Zbytek podpory vyplatí stát začátkem příštího roku. Celková pomoc s cenami energií pak bude činit u domácností s nižší spotřebou asi 11 tisíc korun, u těch s nejvyšší spotřebou až 18 tisíc korun. Ve středu to uvedl šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Havlíček ostře k vládě: Máte jednoho zoufalého bankéře. Zruinovali byste nás, opáčil Jurečka

23. srpna 2022 10:38

Opozice s žádnými inspirativními nápady nepřichází, uvedl v pořadu Nový den ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vzkázal, že pokud by si vláda například z návrhů hnutí ANO měla brát příklad, státní rozpočet by to zruinovalo. Exministr průmysl Karel Havlíček (ANO) v reakci prohlásil, že by se vláda měla naučit počítat.

Odhady inflace? Děsivé, zadlužujeme naše děti. Horská řekla, kdo pomoc státu zřejmě nedostane

8. srpna 2022 08:18

Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.

Sledujte Hlavní zprávy: Mnoha rodinám končí fixace na energie. Kolik si připlatí?

7. srpna 2022 18:27

Stovkám tisíc domácností letos končí fixace na energie a jak se zdá, nově budou muset platit několikanásobné částky. Například při spotřebě 1 800 kubíků plynu u Innogy budou muset ročně zaplatit o téměř 46 tisíc korun více. U Pražské plynárenské je to pak více než 63 tisíc korun. To i další aktuální informace z domova i zahraničí se dozvíte v Hlavních zprávách, které na Primě a CNN Prima NEWS začínají v 18:55.