CNN Prima News domácnost

domácnost

Výpis příspěvků ke štítku „domácnost“

Kovanda o hypotékách: Klienti musí dát bankám nůž na krk. Řada domácností už jde na krev

Klienti musí dát bankám nůž na krk a varovat je, že odejdou ke konkurenci. Tak okomentoval situaci s hypotékami hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že draví zákazníci, kteří si chtějí vybojovat dobrou nabídku, jsou pro banky cennější. Ekonom rovněž popsal dlouhodobou bolest tuzemského nemovitostního trhu.

Čtvrtina domácností v Česku bojuje s penězi. Každý nečekaný výdaj znamená ohrožení

Zhruba čtvrtina českých domácností je finančně nestabilní a jakýkoliv větší výdaj je může ohrozit. Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research. Nejohroženější jsou samoživitelé a senioři. Důvodem je pokles reálných mezd, vysoké ceny energií a vládní politika. S tím ale vládní politici nesouhlasí, prý klesají počty žádostí o sociální pomoc a v mezinárodním srovnání Česko není chudobou ohrožené.

Drsné následky bouřek: 30 tisíc domácností bez proudu, šest zničených střech v jedné ulici

Po silných bouřkách, které se vyskytly v Česku v pátek a v noci na sobotu, bylo ráno bez elektřiny kolem 30 tisíc domácností. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji, vyplývá z informací distribučních firem ČEZ a EG.D. Obnovení dodávek předpokládají energetici během soboty. Například hasiči v Libereckém kraji kvůli bouřce zasahovali v noci na pátek ve 119 případech, nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Celkem měli hasiči od pátečního dopoledne přes tisíc výjezdů.

Plynu máme dost, ujistil šéf Pražské plynárenské. Čechům doporučil se přiobléknout a šetřit

Nedostatek plynu nehrozí, protože spotřeba je během letošní zimy nízká, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Češi prý budou v případě klesání cen v této oblasti „rozmařilejší“ v porovnání s německými domácnostmi. Právě proto doporučil tuzemským spotřebitelům se přiobléknout než topit na více stupňů.

Cena tepla půjde nahoru, zdražování zásadně ovlivní uhlí. Kolik si domácnosti připlatí?

Velká část tuzemských domácností v ČR, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí až stovky korun měsíčně, uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny i o desítky procent. U plynových tepláren se ceny tepla změní spíš mírně, případně zůstanou stejné. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější, přičemž rozdíl se proti letošnímu roku výrazně zmenší. Mírně by mělo zdražit také teplo z biokotelen, které využívají obnovitelné zdroje.

V energetice funguje papírová válka, tvrdí odborník. Stát označil za černou skříňku

Elektřina zůstává doma, jen se se prodá na burze a zpátky ji koupí ČEZ, pronesl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS energetický expert Vladimír Štěpán. Praktiku označil za „papírovou válku“. Česku by podle něj prospělo převedení vlastnictví ČEZ na samotná města. Nespoléhal by na stát, protože ten je podle jeho slov „v tomto ohledu černou skříňkou“. Výstavbu jaderných elektráren vnímá jako běh na dlouhou trať.

Přívaly sněhu zasáhly Moravu. D1 je průjezdná, tisíce domácností bez proudu

Intenzivní sněžení se v neděli přesunulo z Čech na Moravu. Dálnice D1 je už na Vysočině plně průjezdná, kamiony mají problémy na některých silnicích nižších tříd, protože se místy tvoří sněhové jazyky. Na jihu Čech je stále více než dva tisíce domácností bez proudu. Sníh zaměstnává také hasiče, kteří si během soboty připsali přes tisíc výjezdů. Například v Praze na Štvanici zasahovali u zborcené části konstrukce nafukovací haly.

Invaze asijských berušek v Česku: Hmyz vypouští nepříjemný zápach. Jak se ho zbavit?

České domácnosti se opět potýkají s invazí berušek, které se shlukují na balkonech, fasádách a oknech domů. I když nepředstavují žádné nebezpečí, jejich velký počet může představovat velký problém. Znepříjemnit život mohou i domácím mazlíčkům. Nejedná se přitom o berušku sedmitečnou, na niž jsme zvyklí, nýbrž o její příbuznou z asijského kontinentu. Jak se jich účinně, ale šetrně zbavit?