reklama

Tragédie u Unhoště: Chlapec se v lese nejspíš zastřelil. Do školy dorazili psychologové

Černá vlajka na základní škole v Unhošti jako symbol smutku. Připomíná rodinnou tragédii. V úterý večer vzal teprve čtrnáctiletý chlapec do ruky zbraň, došel na vyhlídku za městem a připravil se o život. Ve škole nyní působí psychologové.

reklama

„Nic nenasvědčuje tomu, že by se na smrti podílel někdo jiný,“ sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Hned druhý den zavolala ředitelka do školy psychology, aby o tragické události promluvili se spolužáky. „V České republice bohužel nemáme na takové situace standardizované postupy, takže každý psycholog by měl postupovat individuálně. Je běžné, že nejbližší sociální okolí by mělo být informováno o tom, co se stalo, proč se to stalo, a každý by měl dostat radu, kdy případně vyhledat lékařskou pomoc,“ vysvětlil klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

Podle psychologa je důležité, aby se k takto starým adolescentům přistupovalo jako k sobě rovným – nic nezaobalovat a říct všechno na rovinu. „Je to šílený případ, ale mohl by to být odrazový můstek k tomu, abychom s mladými mluvili o tom, co dělat, když je doženou temné myšlenky, když nastane situace, kterou nezvládnou,“ pokračoval Ptáček.

Linka bezpečí

Rada je jednoduchá – pokud si nevíte rady, vyhledejte pomoc. Nejsnadnější je zavolat na Linku bezpečí na čísle 116 111. Její využití je zdarma.

Tragická událost možná otevře ještě jednu otázku. „Musíme se ptát, co by se stalo, kdyby chlapec ke zbrani přístup neměl. Je možné, že by tady stále byl, že by se mu dostalo včas pomoci, ale možné jsou i další scénáře. Nicméně otázka rodičovské odpovědnosti se tady musí řešit,“ dodal Ptáček.

Tomu, že chlapec sebral zbraň někomu blízkému, by napovídal fakt, že policisté znali velmi rychle jejího majitele. Ještě ji ale nechají podrobit expertíze.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média
Rusko

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama