USA sestřelily nad Atlantským oceánem čínský balón. Byl podle nich špionážní

Spojené státy sestřelily v sobotu nad Atlantským oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek. Informovala o tom agentura AP, která zároveň připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Příkaz k akci dal prezident Joe Biden. Pentagon doporučil balón sestřelit nad oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš.

„Úspěšně jsme ho sestřelili. Chci pochválit letce, kteří tak učinili,“ uvedl Biden. Balón sestřelila stíhačka F-22 nadzvukovou střelou AIM-9 krátkého dosahu, a to zhruba 11 kilometrů od pobřeží státu Jižní Karolína.

ČTĚTE TAKÉ: Putin byl do války s Ukrajinou vtlačen Bidenem. Mír bych sjednal za 24 hodin, prohlásil Trump

„Balón, který (Čína) používala ve snaze sledovat strategická místa na pevnině Spojených států, byl sestřelen nad americkými teritoriálními vodami,“ uvedl v prohlášení americký ministr obrany Lloyd Austin. Dodal, že sestřelení nad pevninou by bylo příliš riskantní pro civilisty.

Washington v pátek uvedl, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru USA. Čína v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický. Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost AP přirovnává ke třem školním autobusům. Washington jeho přítomnost nad americkým územím označil za „jasné porušení“ svrchovanosti.

Televizní záběry sestřelení ukázaly malý výbuch, po kterém balón začal klesal k vodní hladině. Na misi se podílelo více stíhacích a tankovacích letounů. Ve vodě byly nasazeny lodě na vylovení trosek. Úřady se snažily operaci načasovat tak, aby mohly vyzvednout co nejvíce zbytků balónu před tím, než se potopí. Pentagon již dříve odhadl, že pole trosek bude značné. Pobřežní stráž doporučila námořníkům, aby okamžitě opustili oblast.

Trosky dopadly do hloubky zhruba 14 metrů, tedy mělčeji, než se očekávalo. Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat jejich vyzvednutí. Toho se ujalo americké námořnictvo za podpory pobřežní stráže.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) před zásahem stíhaček omezil letecký provoz nad státy Severní a Jižní Karolína. Uvedl, že tak učinil z důvodu „národní bezpečnosti“. Odlety a přílety byly zastavené na letištích v Charlestonu a Myrtle Beach v Jižní Karolíně a Wilmingtonu v Severní Karolíně. Nařízení platilo do 14:45 místního času (20:45 SEČ). Stíhačka na balón vypálila kolem 14:40 místního času. FAA později oznámil, že vzdušný prostor byl znovu otevřen.

Pentagon v pátek uvedl, že se balón pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty, například Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. Podle AP chtěl Biden balón sestřelit, už když se o něm v úterý poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany jej ale tehdy údajně odradili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. V sobotu dodalo, že Peking „nikdy nenarušil území ani vzdušný prostor žádné suverénní země“.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. V pátek Pentagon informoval, že další podobný špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. Jeho polohu blíže neupřesnil.

Tagy: