Náš balón nad USA je jen meteorologický přístroj, tvrdí Čína. Američané jí příliš nevěří

Je to jen meteorologický přístroj. Tímto vysvětlením mírní Čína obavy USA, nad jejichž územím se už několik dní vznáší čínský balón. Američané jeho pohyby sledují a Pentagon na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumal možnost, že by ho sestřelil. Nakonec se pro takový krok nerozhodl kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi. Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu posunul návštěvu Pekingu, na kterou měl odletět v pátek večer. Vyslání balónu označil za nezodpovědný čin, který poškodí plánovaná jednání.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že balón je civilním výzkumným přístrojem, který zkoumá hlavně počasí, a kvůli jeho omezeným manévrovacím schopnostem ho z plánovaného kurzu vychýlil vítr. Dodalo, že se Spojenými státy bude „nadále udržovat komunikaci, aby byla neočekávaná situace vhodně vyřešena“.

Americký činitel pod podmínkou zachování anonymity uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Že USA Číně příliš nevěří, naznačuje i fakt, že ministr zahraničí Blinken v pátek oznámil, že posune návštěvu Pekingu.

ČTĚTE TAKÉ: Připravte se na válku s Čínou. Americký generál poslal svým podřízeným mrazivý dopis

Zástupce ministerstva zahraničí řekl médiím, že ministr se k tomu rozhodl, protože „nechce, aby incident s balónem jeho návštěvě dominoval“ a nechce také na situaci reagovat příliš přehnaně tím, že by cestu zrušil úplně.

„Ve světle nepřijatelné akce Číny odkládám plánovanou cestu do Číny tento víkend,“ sdělil později podle agentury AP Blinken. Dodal, že v telefonickém rozhovoru s čínským protějškem Wangem I uvedl, že vyslání balónu přes USA bylo „nezodpovědným činem a že rozhodnutí (Číny) podniknout tento krok v předvečer mé návštěvy je škodlivé pro věcné diskuse, které jsme se chystali vést“.

Objekt americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, kde u města Great Falls leží Malmstromova letecká základna. Podle agentury Reuters je na ní 150 sil pro mezikontinentální balistické střely; podle dostupných údajů je Malmstromova základna jednou ze tří základen se strategickými raketami na území USA.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. „Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody,“ sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které zařízení zabrání shromažďovat citlivé informace.

Není to poprvé

Washington podle mluvčího Pentagonu Rydera v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaregistroval. Tentokrát se ale balón nad Spojenými státy pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Nedlouho poté, co přišly zprávy o špionážním balónu z Washingtonu, oznámila Kanada, že monitoruje „potenciální druhý incident“. „Kanada podniká opatření pro zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru, včetně monitorování potenciálního druhého incidentu,“ citovala AFP komuniké kanadského ministerstva obrany.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton řekl Reuters, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

„Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena v Pekingu je zvláštní,“ podotkl Singleton, se kterým Reuters hovořila ještě před vyjádřením Číny o „meteorologickém přístroji“.

Tagy:
Kanada Pentagon zahraničí Joe Biden USA Čína Mark Milley Lloyd Austin Washington, D.C. Armáda Spojených států amerických Paddy Ryder