reklama

Cizí údaje v Tečce? QR kód vám také mohou vyfotit, hájí zneužitelnost aplikace Dzurilla

Aplikace Tečka může být zneužita. Lze si do ní totiž stáhnout až pět certifikačních údajů od cizích osob. Zneužitelnost ovšem hájí ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimír Dzurilla. Ten v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že aplikaci jeho lidé takto vytvořili, aby si do ní rodiče mohli zapsat své děti. Certifikáty podle něj může cizí člověk získat i tak, že si je například ofotí.

reklama

Dzurilla brání aplikaci Tečka a především možnost, kdy si do ní jeden člověk může stáhnout až pět certifikátů dalších osob. A to klidně i cizích, což zavání možným zneužitím údajů.

Podle Dzurilly byla aplikace takto navržena proto, aby si rodiče v aplikaci mohli zapsat své děti, případně jiné blízké. „Aplikace Tečka je nejjednodušší způsob, jak tam přidat své děti,“ řekl Dzurilla ve vysílání na CNN Prima NEWS s tím, že on sám v ní má i svoji manželku. Daná funkce je podle něj dobrá a chce, aby i nadále fungovala.

Že by nastala situace, kdy by si nějaký člověk stáhl cizí certifikáty, odmítá. Možné zneužití vidí jinde. „Ano, může si to odfotit a pak si to dohledat,“ připustil ředitel NAKIT. Cizí člověk by si tak například při vstupu na nějakou akci mohl vyfotit certifikát v podobě QR kódu, a následně by si konkrétní informace daného člověka dohledal.

To ovšem není jediná možnost, jak aplikaci Tečka zneužít. Řada lidí totiž v uplynulých týdnech zkoušela na svých mobilních telefonech změnit datum, aby jim očkování platilo již dříve. To zafungovalo a certifikát „zezelenal“, i když očkování ještě u konce nebylo.

Podle Dzurilly ovšem změna barvy nic neznamená. „My nikdy netvrdili, že barva je to, co platí. Na druhou stranu jsme nečekali, že si to lidé budou takto měnit,“ řekl v pořadu 360° ředitel NAKIT. I když se ovšem lidé o něco takového pokusí a barva se jim změní, při důkladném ověření jim to bude k ničemu. „Kdyby si někdo změnil datum a posunul to očkování, tak Čtečka to vyhodnotí jako nevalidní,“ zmínil Dzurilla druhou aplikaci, která má kontrolovat QR kódy v Tečce.

Dzurilla možná dostane státní vyznamenání

Právě o šéfovi NAKITu premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno prohlásil, že by za svoji roli v boji s pandemií měl dostat státní vyznamenání. Měl v plánu jej prezidentu Miloši Zemanovi sám navrhnout. A vzhledem k blízkému vztahu předsedy vlády s hlavou státu to není zcela nepravděpodobné.

Sám Dzurilla se o tom ale nechce příliš bavit. „Nejsem sám, je za tím celý tým. Děláme to, protože jsme součástí nějakého týmu a společně se snažíme zvrátit pandemii,“ řekl ředitel NAKIT v pořadu 360°. Podle něj to je zásluha i ministerstva zdravotnictví, Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a Armády ČR.

Babišova slova vnímá jen jako pochvalu. „Beru to jako poděkování týmu,“ uzavřel Dzurilla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama