CNN Prima News aplikace

aplikace

Výpis příspěvků ke štítku „aplikace“

Nařízení EU láme bezpečnost iPhonů. Škodlivé programy se dostanou snadněji do mobilu

Kvůli evropské regulaci budou iPhony a další zařízení s iOS ve větším ohrožení. Po komplikacích s Google Mapami přichází další, ale méně zřejmý a viditelný problém, vyplývající z čerstvě platného evropského nařízení o digitálních trzích (DMA). Nově totiž musí Apple „v dobré víře“ dovolit uživatelům stahovat aplikace třetích stran, tedy i mimo svůj App Store. Ačkoliv si tím majitelé iPhonů či iPadů přijdou na větší svobodu, zároveň to znamená velké riziko – aplikace v App Storu vždy prošly bezpečnostní kontrolou, aby se do digitálního obchodu nedostaly podvodné a škodlivé programy.

PŘEHLEDNĚ: Covidová aplikace končí. Jak funguje nová „Tečka“ a jak Čechům ulehčí život?

Aplikace Tečka končí. Místo ní nastupuje EZKarta, která ji nejenže nahrazuje coby nástroj na prokazování očkování, ale rovněž se dočká mnohem košatějších funkcí. Pro Čechy se má v budoucnu stát klíčovou aplikací a komunikačním kanálem s českým zdravotnictvím. Co v současnosti umí, odkud ji nainstalovat a co všechno s ní stát má v plánu? Podívejte se na velký přehled redakce CNN Prima NEWS.

Uživatelé Googlu zuří, mapy ve vyhledávání nefungují kvůli EU. Funkci opravíte snadným trikem

Miliony lidí v Evropské unii se dočkaly nepříjemného překvapení při používání služeb Googlu. Evropské nařízení o digitálních trzích (DMA), které nedávno vstoupilo v platnost, mělo zajistit konkurenceschopnost menších firem na internetovém poli, jeho vedlejším efektem jsou ale nečekané komplikace. Například při vyhledávání restaurace nebo zastávky už nejde přímo prokliknout na Mapy Google, což na sociálních sítích vyústilo ve vlnu nevole. DMA totiž zakazuje technologickému gigantovi bez souhlasu „propagovat“ vlastní služby ve výsledcích svého vyhledávače. Naštěstí se to dá jednoduše opravit přímo v prohlížeči.

Totální výpadek. Sítě Facebook, Messenger ani Instagram nefungovaly, odhlašovaly lidi z účtů

Sociální sítě Facebook, Instagram, Threads a chatovací aplikace Messenger zasáhly jeden z největších výpadků za poslední dobu. Všechny jmenované platformy odhlásily uživatele ze svých účtů, příčina stále není známá. Z aplikací fungoval jen WhatsApp. Masivní výpadek hlásili uživatelé po celém světě, ukazují to také grafy portálu Downdetector, který kontroluje dostupnost jednotlivých stránek. Okolo 17:30 byla obnovena většina sociálních sítí s výjimkou Instagramu.

Prevence sebevražd i útoků na školách. Systém hlášení zachraňuje životy, ocenili by ho i v ČR

Jednoduchý anonymní systém, který školáci v USA využívají k nahlašování podezřelého a znepokojujícího chování mezi svými vrstevníky, vedl k prevenci četných případů sebevražd, školního násilí a plánovaných útoků. Vyplývá to ze studie publikované na konci ledna. Podle amerických expertů je nutné dětem říkat, že nejde o snahu spolužáka udat, ale o pomoc, uvádí CNN. Bezpečnostní expert Petr Bárta by obdobný systém uvítal i v České republice, řekl CNN Prima NEWS. Jeho kolega Lumír Němec zmínil možná rizika.

Na problémovém systému přijímaček pracoval i syn ředitele Cermatu. Peníze nedostane, říká otec

Do zakázek Cermatu se měl zapojit i nezletilý syn ředitele instituce. S informací přišel Deník N. Konkrétně se měl syn Miroslava Krejčího podílet na aplikaci TAU, která slouží k procvičování testů, a pracovat měl podle deníku i na kritizovaném systému přijímaček. Ten měl při spuštění rozsáhlé výpadky v nahrávání příloh. Ředitel na zapojení svého syna nevidí nic zvláštního a zdůvodňuje ho úsporami. Cermat spadá pod stát a řídí ho ministerstvo školství.

EDoklady si stáhlo 100 tisíc lidí. Problémy má celá Evropa, hájí výpadky Bartoš

Aplikaci eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronické varianty občanského průkazu v mobilním telefonu, si za první dva dny stáhlo přes 100 tisíc lidí. Informovala o tom mluvčí Digitální informační agentury (DIA) Anna-Marie Lichtenbergová. Kvůli velkému náporu se ale celý víkend objevovaly problémy s přihlášením přes Identitu občana. Důvodem je přetížení infrastruktury Národní identitní autority (NIA), na které Identita občana běží. Vyplývá to z reakcí uživatelů na síti X i informace na webu Identity občana.

Problémy s aplikací eDoklady se nedaří vyřešit. Kvůli přetížení se lidé nemohou přihlásit

Problémy s přihlášením do nové aplikace eDoklady prostřednictvím Identity občana přetrvávají i v neděli, tedy druhý den fungování. Důvodem je přetížení infrastruktury Národní identitní autority (NIA), na které Identita občana pracuje. Vyplývá to z informace na webu Identity občana a reakcí uživatelů na síti X. V sobotu si aplikaci, která umožňuje vytvoření elektronické varianty občanského průkazu v mobilním telefonu, stáhlo přes 70 tisíc lidí.

Aplikace eDoklady hlásí problémy. Identita občana neustála enormní zájem uživatelů

Aplikace eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronické varianty kartičky občanského průkazu v mobilním telefonu, čelí už od pátečního večera velkému zájmu uživatelů. Kvůli náporu se objevují problémy s přihlášením, vyplývá mimo jiné i z ohlasů na sociálních sítích. Digitální a informační agentura (DIA), která má aplikaci na starosti, kolem poledne na síti X uvedla, že kvůli náporu má výpadek Identita občana, která je potřebná k přihlášení.