
Po dvojici dětí z Aše se slehla zem. Spolužáci ze základní školy se nevrátili domů
Zvyšování platů ve veřejném sektoru. Od kdy a komu platy porostou? Jak se šéf státní kasy vypořádá s požadavky jednotlivých ministrů? Navyšování výdajů na obranu – jak vysoké si je Česko může dovolit, kde a případně na úkor čeho na ně vezmeme? A státní rozpočet – jak si státní kasa aktuálně stojí a jak vypadá sestavování rozpočtu na příští rok? Co říká ministr na kritiku ohledně účetnictví? Hostem Pavlíny Wolfové v pořadu Co na to ministr bude šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS). Sledovat ho můžete živě ve středu od 21:00 na CNN Prima NEWS. Nově mají diváci navíc možnost klást dotazy skrze aplikaci.
Švédsko objevilo nový způsob, jak zatočit se špatným parkováním. Díky aplikaci Skaut Park se z občanů stávají jacísi aktivní strážníci, kteří za nahlášení přestupků dostávají finanční bonus. Vývojáři jsou nadšeni a plánují s touto „udavačskou“ vychytávkou dobýt celou Evropu.
Rodinné prostředí zásadně ovlivňuje stravovací návyky dětí. V novém výzkumu na to upozorňují vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci zjišťovali, jakým způsobem se k jídlu staví děti s nadváhou či obezitou a současně ty, které kila navíc netrápí. Potvrdili, že na horším stravování těch s obezitou má lví podíl rodina. Roli v tom, jestli dítě bude obézní, nebo ne, hraje i společné stolování, socioekonomický status rodičů a jejich vlastní přístup k jídlu.
Komunikační aplikaci Signal se po skandálu uvnitř administrativy Donalda Trumpa dostalo mimořádné pozornosti. Aplikace totiž využívá nejmodernější šifrování a už několik let je útočištěm pro uživatele, kteří chtějí střežit svá data. Podle listu Business Insider využívají Signal vládní činitelé, novináři, demonstranti, ale i teroristé.
Bratři Petr a Jiří Samkovi kdysi ve Vimperku začínali v hodně skromných podmínkách, svůj nápad na originální cyklistickou aplikaci museli dlouho dotovat. Trpělivost se vyplatila. Dnes je z jejich firmy Rouvy světově úspěšná společnost, jejíž příjmy překročily 400 milionů korun. Díky českému simulátoru si nadšenci po celé planetě mohou doma velmi autenticky projet libovolnou trasu – od exotických cest na Islandu či Madagaskaru po etapy Vuelty a Tour de France.
Nakupování už dávno není jen o plných regálech a frontách u pokladen. Virtuální asistentky v mobilních aplikacích pomáhají s výběrem kosmetiky, zatímco samoobslužné prodejny s umělou inteligencí hlídají, aby zákazníci nezapomněli namarkovat zboží. Elektronické cenovky zase zajišťují, že zaplatíte vždy tu správnou cenu. Podle Jana Patery ze společnosti Blue Events, která organizuje Retail Summit – největší konferenci o maloobchodu v Česku, se letos obchodníci budou předhánět v inovacích. „Půjde ale o to, kdo se lépe trefí do srdce zákazníka,“ říká Patera. Letošní Retail Summit proběhne v Praze na konci března.
Americká společnost Microsoft letos v květnu ukončí službu videohovorů Skype. Firma v pátek oznámila, že místo toho se chce soustředit na další rozvoj programu Microsoft Teams. Rozhodnutí zdůvodnila mimo jiné změnou způsobu komunikace v posledních letech.
Klienti Československé obchodní banky (ČSOB) od úterního dopoledne čelili komplikacím spojeným s výpadkem mobilní aplikace a dalších online služeb. Systém se podařilo znovu zprovoznit, uvedla po 15:00 banka na síti X.
V srpnu 2024 spustil Jihočeský kraj jako první v republice revoluční službu: on-line pohotovost. Konzultaci svého zdravotního stavu s lékařem na dálku do 1. ledna využilo v rámci pilotního projektu více než 7 500 občanů kraje, aplikaci si do stejné doby stáhlo téměř 25 tisíc uživatelů. Službu, která je zdarma a dostupná každou hodinu 365 dní v roce, významně Jihočeši využili také o vánočních svátcích. S jakými problémy se na lékaře nejčastěji obrací a plánuje se podobný projekt i v jiném kraji?
Smrt a pohřeb už nejsou tabu. Stále více Čechů chce mít svá poslední přání pod kontrolou. A proto vznikla aplikace Moje smrt, která s plánováním vlastního odchodu lidem pomáhá. Její stránka už překročila milionovou hranici návštěv.
Zatímco české obchodní řetězce pomalu zavádějí platbu QR kódem, v Asii jde o dávno zavedenou a zažitou technologii. A to natolik, že ji obyvatelé nejlidnatějšího kontinentu světa využívají nejen k zaplacení nájmu či kontrol u lékaře. Své QR kódy mnohdy mají i bezdomovci, kterým mohou náhodní kolemjdoucí přispět. Mobilem skenovatelné čtverečky zvažují obchodníci především kvůli nízkým provozním nákladům, jelikož platba kartou si z každé transakce uloupne malý poplatek. Jde ovšem o změnu, která do Česka přichází pozdě.
Spánek je nepostradatelnou součástí života, lidé jím tráví až třetinu svého času. Přestože má kvalita spánku zásadní vliv na fyzické a duševní zdraví, mnozí jej podceňují a nepřikládají mu přílišnou váhu. Nezisková organizace Loono, která se dlouhodobě zaměřuje na osvětu v oblasti prevence, proto přichází se speciální spánkovou výzvou zdarma, jejímž cílem je pomoci lidem zlepšit jejich spánkovou hygienu a dosáhnout kvalitnějšího nočního odpočinku.