reklama

Cizinci se v Praze snažili koupit samopal. Policie je zadržela u hranic, hrozí jim vězení

Dvojice cizinců se v Praze rozhodla koupit samopal AK47, do prodejny se zbraněmi ale vešli bez potřebných povolení. Ani následné přemlouvání prodavače jim nepomohlo. Ten namísto prodeje zavolal policii.

reklama

Vysoká průraznost, daleký dostřel. To jsou pro střelce hlavní výhody, které podobná zbraň – tedy útočná puška AK47 – nabízí. Její pořízení ale není jednoduché. Obejít přísná pravidla chtěla dvojice cizinců v prodejně se zbraněmi v hlavním městě.

„Prodavač chtěl po cizincích, aby mu potřebné doklady předložili. Ti žádná povolení neměli a chtěli, aby jim prodavač vyhověl i bez potřebných dokumentů. To prodavač odmítl a cizinci odjeli pryč,“ přiblížil situaci mluvčí policie Jan Daněk. Policisté po zjištění informace neztráceli čas. Měli podezření, že by cizinci mohli připravovat teroristický čin.

V takových případech nesmí nic podcenit. Detektivové po výslechu prodavače dokázali rychle určit směr, kterým mohla dvojice z Prahy odjet. Namířeno měli na dálnici D8 a nedaleko státní hranice sklapla past. „Kolegům z Ústeckého kraje se je podařilo zadržet v osobním vozidle ve chvíli, kdy směřovali do Německa,“ uvedl Daněk.

Dvojice cizinců byla z policejního zásahu velice překvapená a nijak se nebránila. Brzy tak skončila zpátky v Praze. „V tuto chvíli jsou oba cizinci podezřelí z trestného činu nedovolené ozbrojování ve stadiu pokusu, kdy jim hrozí pětiletý pobyt za mřížemi,“ dodal policejní mluvčí. Podobné jednání přitom v obchodech se zbraněmi není podle námi osloveného prodejce výjimečné.

„Čas od času se stane, že přijde člověk, který nemá zbrojní průkaz nebo povolení, a chce zbraň. Takové člověka pošleme hned pryč,“ podotkl prodejce. Zpravidla ale zájemci nenaléhají a pokus o prodej nekončí policejní akcí. „Pokud si chce někdo koupit samonabíjecí pušku, musí mít zbrojní průkaz a nákupní povolení. I potom ale dostanete pouze zbraň, která umí vypálit střely jednotlivě a nikoliv dávkou,“ uzavřel prodejce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert

Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama