Cizinec oslnil laserovým světlem posádku policejního vrtulníku. Hrozí mu až osm let

Cizinec na Mladoboleslavsku oslnil zeleným laserovým světlem posádku policejního vrtulníku, která se právě nacházela na pátrací akci. Pokud by pilot situaci nezvládl, mohl vrtulník i havarovat. Policisté muže zadrželi, nyní mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Mladoboleslavští kriminalisté v pondělí obvinili ze spáchání trestného činu obecné ohrožení 28letého cizince, který v neděli 10. ledna okolo osmnácté hodiny večer opakovaně a úmyslně oslňoval zeleným laserovým světlem posádku policejní vrtulník.

Mladý muž použil laser v ulici Kosořická v obci Dobrovice na Mladoboleslavsku. Posádka policejního vrtulníku právě letěla na pátrací akci a vinou oslnění hrozilo, že nebude možné pokračovat v letu nebo bezpečně přistát. V případě prokázání viny hrozí cizinci až osmiletý trest odnětí svobody.

„V posledních letech byla zaznamenána na různých místech Evropy řada případů náhodného i záměrného ozáření posádky letounu laserovým paprskem nebo jiným světelným zařízením. V takovém případě může dojít ke zranění osob, k velkým materiálním škodám, a dokonce i ke ztrátám na životech,“ upozornila Marcela Szkanderová z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

„Několikasekundová ztráta zrakové kontroly letu závažným způsobem narušuje situační vědomí letce, vyvolává jeho dezorientaci a tím bezprostředně ohrožuje bezpečnost letu,“ dodala s tím, že může dojít ke zranění pilota a v konečném důsledku i k letecké havárii.

Tagy: