Bankomaty dávaly peníze zadarmo. Studenti v Etiopii využili chyby a vybrali stovky milionů

Největší etiopská banka se o víkendu potýkala s technickou závadou systému. Ta způsobila, že si lidé mohli vybrat z bankomatů výrazně vyšší částky, než měli na svém účtě. Bankovní aplikace zase s podobnou chybou umožňovala převody do jiných bankovních institucí. Státem vlastněná Etiopská komerční banka (CBE) vydala během výpadku 41 milionů dolarů (951 milionů korun) a teď prosí své klienty, aby jí peníze vrátili, píše zpravodajská společnost BBC.

Většinu výběrů mají na svědomí vysokoškolští studenti, kteří si radostnou zprávu bleskurychle sdělovali přes sociální sítě a skupinové chaty. V univerzitních areálech se tvořily dlouhé fronty zájemců o nebývale štědré výběry. Lidé se rozešli až po zásahu policie, která výběry zarazila. Opravit technickou závadu ale trvalo několik hodin, píše zpravodajství BBC.

ČTĚTE TAKÉ: V Maroku zemřel český turista. Po nehodě při paraglidingu o něm nikdo nevěděl

Lidé na netradiční možnost přivýdělku přišli v noci z pátku na sobotu. Podle studentů si většina z nich vybrala peníze mezi půlnocí a 2:00 místního času (mezi pátkem 21:00 a půlnocí SEČ). Nejméně tři univerzity vyzvaly své studenty, aby peníze získané neoprávněně vrátili. Zaměstnanec Dilla University uvedl, že po kampusu chodí pracovníci banky a někteří studenti jim peníze dobrovolně vracejí.

Banka CBE byla založena v roce 1942 a spravuje účty 38 milionů lidí. Její ředitel Abe Sano potvrdil, že za většinou výběrů stojí studenti. Odmítl sdělit částku, o jakou banka přišla, ale uvedl, že v poměru k aktivům banky je malá. Vyloučil také, že by chyba byla důsledkem kybernetického útoku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Násilí roste, brzy dojdou zásoby, hlásí lékaři z Haiti. Šéf gangů vyslal nemilosrdný vzkaz

Tagy:
peníze banka Etiopie studenti výpadek BBC bankomat Etiopská komerční banka technická chyba bankovní aplikace