banka

Výpis příspěvků ke štítku „banka“

Odborníci varují před dluhy. Nabídky bank před Vánoci ale připomínají kobercové bombardování

Brát si půjčku před vánočními svátky je velké riziko. Shodují se na tom odborníci, kteří se snaží spotřebitele ochránit. Jinak k tomu přistupují banky, které naopak před Vánoci svou aktivitu zvyšují. Cíleně totiž klienty vyzývají, aby si úvěr vzali. Každý desátý člověk s předvánoční půjčkou ale může skončit v dluhové spirále.

Tohle byl první bankomat v Československu. Dal vám tisícovku i s nulou na účtu

Před 35 lety se lidé v tehdejším Československu čím dál více nadechovali svobody. A v opojení revolučními událostmi si také mohli začít vybírat peníze z bankomatu. První přístroj na vydávání hotovosti spustila 1. prosince 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí Česká státní spořitelna. Protože nebyl napojen na žádné systémy banky, mělo vybírání zásadní omezení.

Podzimní kolo potravinové sbírky se blíží. Jak se můžete zapojit?

Letošní podzimní kolo celostátní sbírky potravin připadá už na tuto sobotu, 23. listopadu. Vybrat potraviny, dětské pleny nebo drogistické zboží pro potřebné pomůže 2 250 obchodů a na pět tisíc dobrovolníků. Sbírka může zajistit až desetinu roční zásoby trvanlivých potravin ve skladech, uvedl šéf Federace potravinových bank Aleš Slavíček na tiskové konferenci ke sbírkové akci.

Potírání kyberkriminality? Zákony na ni nejsou připraveny v Česku ani v Unii, varují experti

Kybernetické útoky už patří k běžným součástem moderního života. Jejich cílem je v drtivé většině to stejné — naše peníze. Kyberspecialisté v bankách jich řeší stovky denně a jak sami říkají, bude hůř. Neustále se vyvíjející technologie nabízejí podvodníkům nové a nové způsoby k okrádání. Jejich chování je sice trestně postižitelné, nicméně profesionálové zkušení v ochraně finančních prostředků varují před zastaralostí legislativy — české i evropské. A apelují na co nejrychlejší změnu, jejíž součástí by mělo být třeba zřízení rozsáhlého oddělení kyberpolicie.

Kyberútočníci se zdokonalují každým dnem. Umí se poučit z každého nezdaru, říká expert

Nákup za výhodnou cenu, investice pomáhající k hotovému jmění nebo nečekaná láska ze zahraničí. I tak mohou vypadat útoky kybernetických podvodníků, kteří hledají stále nové a nové způsoby, jak přelstít klienty bank. Zatímco podob podvodů je mnoho, jejich cíl je vždy stejný: peníze. Jak se ubránit a nenaletět? Za základní pilíře kyberbezpečnosti by se podle Marka Macháčka, kyberspecialisty z Komerční banky, daly považovat dva faktory: naše vlastní obezřetnost a dostatečné povědomí o rizicích.

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Nejméně jednu platební kartu vlastní většina z nás. Hradit nákupy jsme se s ní naučili velmi rychle. Ne každý už se ovšem zajímá o to, jak ji lze ochránit před zneužitím podvodníky. Těm obvykle nevědomky poskytneme citlivé údaje vedoucí přímo k našim penězům, které se snaží vyvést pryč z našeho účtu a získat je pro sebe. Stále přitom platí, že nejlepší ochranou je důkladné prověření protistrany, jíž peníze posíláme. Další tipy chránící naše finance přidává vedoucí oddělení prevence platebních karet z Komerční Banky, Pavel Šašek. V pořadu Nový Den uvedl, že prostředky svěřené bance navíc hlídají zkušení profesionálové i speciální systém.

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.

Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Zažila to snad většina z nás: Na internetu si objednáme zboží, zaplatíme za něj platební kartou, natěšeně čekáme na zásilku, jenže místo ní dorazí tak akorát zklamání. Buď dostaneme cosi, co absolutně neodpovídá slibované kvalitě, nebo nedorazí vůbec nic. Máme v takové chvíli šanci na vrácení peněz? Máme. Díky službě chargeback. Je ovšem důležité poznamenat, že na ni nelze spoléhat ve všech případech, kdy naletíme pochybným podnikavcům.

Podezřelou transakci umíme zastavit, lidé ale mnohdy nechtějí, prozrazuje bankovní kyberspecialista

Může se to stát každému z nás — jednoduše naletíme internetovým podvodníkům. Finty, které na nás zkoušejí, jsou různé, výsledek je ale vždy totožný: přijdeme o peníze. Mnohdy i o hodně peněz. Dobrou zprávou je, že v bankách nad našimi úsporami bdí mimořádně schopní specialisté, kteří velmi často nebezpečí umí včas rozpoznat a varovat nás před ním. Horší zprávou je, že varování, které je leckdy poslední šancí na záchranu, mnozí z nás nechtějí slyšet.