banka

Výpis příspěvků ke štítku „banka“

Zemanův poslední tah. Výběr dvou nových členů ČNB zásadně ovlivní směřování ekonomiky

29. listopadu 2022 05:21

Dosluhující prezident Miloš Zeman znatelně promluví do směřování ekonomiky na několik let dopředu. Na konci svého mandátu totiž bude vybírat dva nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB). Jedná se o prestižní posty, které vybraní ekonomové budou zastávat nejméně do roku 2029. Ovlivnit mohou například fakt, jak dlouho se budeme potýkat s vysokou inflací. Důsledky Zemanova rozhodnutí nás budou provázet až šest let po jeho konci v úřadu prezidenta.

Srovnání spořicích účtů. Jak na tvrdý dopad inflace a které banky mají nejlepší úrok?

9. listopadu 2022 07:12

Vysoká inflace požírá lidem peníze na běžných účtech. Spotřebitelé se proto poohlížejí po možnostech, kde své finance výhodně uložit. Mezi bankovními produkty jsou spořicí účty stále velmi oblíbené. A to i přesto, že současné úročení nemůže dostihnout růst spotřebitelských cen. Jaké jsou však nyní nejvýhodnější spořicí účty a u které banky lze získat nejlepší úrok?

Windfall tax se nepovedla. Vadí mi její provedení, vysvětluje ekonom Skořepa

27. října 2022 17:09

Daň z mimořádného zisku ještě ani neprošla Poslaneckou sněmovnou a není tak jasné, v jaké podobě začne platit, kritice to ale nebrání. Podle ekonoma Michala Skořepy největší chyba spočívá v jejím celkovém nastavení. Období pro výpočet je moc krátké, nebere se v potaz inflace a ani neplatí například pro všechny banky, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Daň z neočekávaných zisků plánuje vláda uvalit na sektor bankovnictví, energetiky, petrolejářství a těžby fosilních paliv.

Nedostatek nafty i dražší káva. Windfall tax může způsobit ještě větší drahotu, varují experti

25. října 2022 21:58

Ještě větší drahota. I to by mohla podle některých odborníků znamenat takzvaná windfall tax pro zákazníky energetických a rafinérských společností a bank. Peníze, které jim chce stát sebrat, totiž mají připravené na přechod k úspornějším zdrojům, které by navíc nebyly závislé na dodávkách z Ruska. Dotčené firmy je pak budou muset najít jinde – třeba právě v peněženkách svých zákazníků.

Volný: Válečná daň je zamlžená, banky budou kličkovat. Nemusí to být problém, míní člen ODS

17. října 2022 08:03

Do debaty o dani z mimořádného zisku – které se také přezdívá daň válečná či windfall tax – se pustili poslanci Jan Volný (ANO) a Jiří Havránek (ODS). Opoziční zástupce tvrdí, že je daň zamlžená a nejen banky kvůli ní budou chtít kličkovat. Havránek však mínil, že ačkoliv nemá z přistoupení k dani radost, je nutné vládní opatření na pomoc lidem zaplatit.