CNN Prima News Etiopie

Etiopie

Výpis příspěvků ke štítku „Etiopie“

V Súdánu dál zuří těžké boje. Podařilo se evakuovat dva Čechy, další na pomoc čekají

Aktualizováno

Súdán po několika dnech bojů mezi tábory dvou znepřátelených generálů opouští občané západních zemí, včetně Česka. Dva z pěti Čechů v zemi odletěli německým speciálem, oznámil na Twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský. Evakuaci diplomatů a dalších občanů oznámily Spojené státy, Británie, Německo či další evropské státy. Francie a Nizozemsko uvedly, že pracují na tom, aby z africké země dostaly i lidi ze „spřátelených partnerských zemí“.

Pamětník: V srpnu 1968 jsem dostal rozkaz střílet na Rusy a málem spustil třetí světovou

Československá armáda dostala 21. srpna 1968 jasný rozkaz: Proti sovětským okupantům v žádném případě nepoužívat zbraně! Několik velitelů se kapitulaci alespoň pokusilo vzepřít. „Od našeho kapitána jsme dostali rozkaz, že když se u kasáren objeví ruské tanky, tak máme střílet. Vydali nám těžké zbraně a pak se tanky skutečně objevily,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 72letý renomovaný fotograf František Zvardoň, který tehdy sloužil na západoněmeckých hranicích.

Někteří jsou si rovnější než jiní, kritizuje šéf WHO pozornost Ukrajině a naznačil rasismus

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu kritizoval, že svět nevěnuje stejnou pozornost všem ozbrojeným konfliktům a krizím. Naznačil přitom, že pozornost věnovaná Ukrajině ukazuje na rasovou předpojatost. Například krizi v jeho domovské Etiopii prý není věnována obdobná pozornost možná proto, že trpícími nejsou běloši.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Při náletu na uprchlický tábor na severu Etiopie zahynulo 56 lidí

Při pátečním náletu na uprchlický tábor ve státě Tigraj na severu Etiopie zahynulo 56 lidí a nejméně 30 jich utrpělo zranění. Agentuře Reuters to dnes sdělili dva nejmenovaní humanitární pracovníci, podle nichž jim údaj potvrdily i místní úřady. Etiopská vláda ani armáda však zatím zprávy o incidentu nekomentovaly. Podle Reuters není jasné, kdo nálet podnikl, schopnost útočit ze vzduchu však mají v oblasti pouze etiopské vládní síly.

Bizarní diskvalifikace ze závodu kvůli podrážkám. Jeden z běžců navíc u cíle zemřel

Etiopský běžec Derara Hurisa přišel kvůli neregulérním botám o vítězství ve Vídeňském maratonu. Po závodě byl diskvalifikován, protože podrážka jeho maratonek měla tloušťku 50 milimetrů, tedy o deset více, než povolují pravidla. Vítězství spojené s prémií 15 tisíc eur, tedy téměř 400 tisíc korun, připadlo Keňanovi Leonardu Langatovi, který doběhl v čase 2:09:25, tři sekundy za Hurisou. Při závodě navíc došlo i k tragédii – jeden z účastníků v závěru závodu zkolaboval a zemřel.

Drama, u kterého byl i slávista Deli. Rozhodčí zkolaboval, zápas se nedohrál

Dramatické chvíle přinesl závěr zápasu kvalifikace Poháru afrických národů, africké verze EURO, mezi Pobřežím slonoviny a Etiopií. Ne z fotbalového hlediska, ostatně o všem už v tu chvíli bylo rozhodnuto. Rozhodčí Charles Bulu měl zdravotní potíže a poroučel se k zemi. Utkání se ani nedohrálo, protože po kolapsu hlavního sudího nemohl duel převzít čtvrtý rozhodčí, jak je tomu běžně.