CNN Prima News studenti

studenti

Výpis příspěvků ke štítku „studenti“

Z okolí škol vyhání auta. Expert se nad nařízením v jedné z ulic podivuje, rodiče se neshodnou

Základní a mateřské školy v Praze se čím dál častěji zapojují do projektu Školní ulice. Třeba v sedmém pražském obvodě jde ve spolupráci s městskou částí o šest škol. V přilehlých oblastech kvůli iniciativě přibyly časově omezené zákazy vjezdu i dohled městských strážníků. Cílem je snížit provoz a zvýšit bezpečí žáků i rodičů. Ti se v názorech na opatření rozcházejí.

Připraví na přijímačky a maturitu, i s pomocí mobilu. Cermat spustí novou aplikaci TAU

Již v průběhu září se žáci devátých tříd a maturitních ročníků mohou těšit na on-line pomůcku, která jim usnadní přípravu na přijímačky a závěrečné zkoušky. Cermat spustí novou a více moderní aplikaci TAU – TRÉNUJ A UČ SE. Novinka spočívá například v tom, že si úlohy v aplikaci mohou studenti vyplňovat ve svých mobilních telefonech. Zejména rodiče potěší, že TAU bude zcela zdarma, čímž mohou ušetřit na přípravných kurzech.

Rodiče nás šikanují, bouří se učitelé v Koreji. Po sebevraždě kolegyně vyhlásili stávku

Jihokorejští učitelé zahájili boj za ochranu proti tlaku ze strany rodičů. V sobotu se jich v ulicích Soulu na demonstraci sešlo téměř čtvrt milionu, v pondělí pak vyhlásili stávku a 50 tisíc jich zamířilo k parlamentu. Impulsem k protestům se stal červencový případ mladé pedagožky, která si kvůli práci vzala život. Kolegové ji našli ve skříni v jedné z učeben mrtvou. Podle agentury Reuters v jihoasijské zemi spáchala sebevraždu za posledních šest let stovka učitelů.

Otec říkal, že jsem debil, ať jdu makat rukama. Kde jsou děti, kterým nevyšla vysněná škola?

Ne každý se dočkal ideálního začátku školního roku na svém vysněném gymnáziu. Kvůli obřímu náporu zájemců, nedostatečným kapacitám i neohebnému přijímacímu systému nejedno dítě – premianty nevyjímaje – muselo studium na preferované škole zkrátka oželet. Místo odpočinku během prázdnin se mnozí stresovali, zda v září vůbec usednou do lavic. Občas situaci nepomohli ani samotní rodiče. „Otec počítal s tím, že se dostanu na vybraný gympl, takže byl z výsledku docela naštvaný. Říkal mi, že jsem debil, ať jdu radši makat rukama,“ podělil se o svou zkušenost čerstvý středoškolák František.

KVÍZ: Kdo chce vidět Idiota, nechť se staví v ředitelně. Jak znáte hlášky z filmů o škole?

Zpátky do školních lavic v pondělí 4. září sice usednou žáci základních a středních škol, zkrátka však nemusejí přijít ani dospělí. Řada českých oblíbených filmů, zejména komedií, je situována do školního prostředí. Hlášky, které v nich zaznívají, si oblíbily celé generace. Vraťte se jejich prostřednictvím do lavic a otestujte své znalosti v kvízu, který pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

Volna a prázdniny školního roku 2023/24 PŘEHLEDNĚ: Kratší „Vánoce“, ale i tak si děti přilepší

Do školy se ještě nevrátili, přesto už nyní mnozí z nich odpočítávají dny a týdny do dalších prázdnin či prodloužených víkendů. Řeč je o žácích a studentech, kteří již 4. září po dvouměsíční pauze usednou znovu do školních lavic. Momentů, kdy se v pracovním týdnu vyhnou nucenému vstávání na první hodinu, ale bude celá řada. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled všech svátků a prázdnin, kdy si děti užijí volna nad rámec víkendů.

Spojené toalety a paragraf na mytí nočníků. Poslankyně se hádaly o hygieně na školách

Vyhláška, která je nyní na stole a je před schválením, snižuje hygienické nároky na školách. Zrušilo se například stanovení minimálního počtu toalet na počet žáků nebo povinnost mít oddělené toalety pro dívky a chlapce. Ve speciálu Zpátky do školy na CNN Prima NEWS to uvedla poslankyně Jana Berkovcová (ANO). Renáta Zajíčková (ODS) se vůči jejím slovům rázně ohradila. „Hygienická vyhláška prochází vyčištěním od plevelu, který se tam za roky dostal,“ zdůraznila. Zmínila například, že jsou v původní vyhlášce paragrafy z roku 1960, které určují, jak teplou vodou se mají zalévat květiny nebo mýt nočníky.