
Ztráta dítěte je hraniční situace. Co dohání příbuzné obětí střelby na FF k sebevraždě?
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
V pátek odstartovala první kola přijímacích zkoušek na střední školy. V úvodní vlně se před záznamovými archy ocitli mladí uchazeči o čtyřleté studijní obory. S jakými zapeklitými úlohami se museli poprat v testech z matematiky a českého jazyka? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.
I třetinu ceny můžete ušetřit, když si necháte auto zkontrolovat v učňovské autodílně namísto specializovaného servisu. Za dohledu profesionálů kontroly provádějí mladí učni. Podobné to je i se zákusky nebo pečivem. Zájem o služby je podle ředitelů, které CNN Prima NEWS oslovila, obrovský. Studenti získávají cenné zkušenosti, ale i peníze, které jsou pro ně motivací.
Svět se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. Už nesmíme váhat, Evropané ztratili příliš mnoho času, řekl premiér Petr Fiala (ODS) ve své videozdravici na Central Europe Conference v Londýně. Před českými a slovenskými studenty uvedl, že Evropu nečeká jednoduché období, a zdůraznil, že je potřeba větších investic nejen do obrany, ale také udržitelných energetických zdrojů. „Proto nás čekají zásadní, někdy i nepříjemné reformy. Neméně důležitá je schopnost zachovat si společenský konsensus,“ dodal předseda vlády.
Kam se děti hlásí nejčastěji, pokud ne na gymnázia a další maturitní obory? Největší nápor se čeká u automechaniků, špatně si nicméně nevedou ani učiliště zaměřená na služby v restauračním byznysu či kadeřnictví. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo školství a Cermat na základě podaných přihlášek na střední školy. Ve srovnání s loňským rokem došlo k mírnému nárůstu zájmu o studium zakončené výučním listem. Podívejte se na přehledný pořadník, na které nematuritní obory se uchazeči hlásili nejčastěji a které profese u nich naopak propadly.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
Chce vaše dítě studovat příští rok na střední škole a ještě nepodalo přihlášku? V tom případě je na čase zbystřit. Zbývají totiž poslední tři dny. Přestože letos opouští základní školu zhruba 110 tisíc deváťáků, přihlášku jich podle Cermatu zatím podalo jen přes 80 tisíc.
Akademický senát a studující Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) se v otevřeném dopise ostře ohradili proti vyplacení mimořádných odměn pro vedení vysoké školy. Mluvčí univerzity Lucie Přívětivá v pátek reagovala, že jde o „odměnu za reakci na tragickou střelbu z 21. prosince 2023“ na Palachově náměstí. Signatáři považují tento způsob komunikace za „neuctivý vůči obětem a přeživším“ tragédie. Za nepřijatelné označili vyplácení vysokých odměn i vzhledem k podfinancovanému stavu FF UK, uvedli v dopise.
Stát chce umožnit studentům a učňům, aby spolurozhodovali a dohlíželi na chod svých škol. Podle ministerstva školství to na středních školách, gymnáziích a učilištích bude pomáhat rozvíjet zodpovědnost. To se ale nelíbí některým ředitelům a školním asociacím. Naopak studenti i někteří pedagogové návrh resortu oceňují.
Útočník na střední škole v Nashvillu ve Spojených státech ve středu zastřelil studentku, pak spáchal sebevraždu. Další dvě osoby sedmnáctiletý střelec zranil. S odkazem na místní policii to píše agentura AP.
Během střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) z loňského prosince se ve čtvrtém patře nacházeli studenti v různých učebnách. Před ozbrojeným útočníkem utíkali lidé i přes ochoz, kde se následně skryli na jedné z říms. Tyto děsivé minuty popsala pro redakci CNN Prima NEWS jedna ze studentek. Sdělila také, že policisté poškozeným nejdříve slíbili nahlížení do spisu během vyšetřování, ovšem poté přišel zákaz.