CNN Prima News studenti

studenti

Výpis příspěvků ke štítku „studenti“

Výuka ukrajinských žáků? Časovaná bomba, stát selhal. Je nutná změna, žádají ředitelé

Současná forma integrace ukrajinských dětí do škol postrádá smysluplnost, tvrdí iniciátoři otevřeného dopisu ze vzdělávacích zařízení na Praze 8. Autoři navrhují variantu dvoukolejného vyučování, které by záviselo na tom, zda má daná rodina zájem zůstat i po ukončení konfliktu, nebo se hodlá vrátit do vlasti. Ředitelé škol zdůrazňují, že nejsou proti adaptačnímu procesu, ale chtějí složitou situaci řešit, potvrdil pro CNN Prima NEWS jeden z iniciátorů a ředitel karlínské školy Jan Korda. Aktuální nastavení prý znevýhodňuje jak české žáky, tak ty z jiných zemí. Zástupci škol se chtějí inspirovat třeba německým modelem.

Mezinárodní spolupráce a praxe v jednom? EuroTeQ dává studentům víc než jen teorii

EuroTeQ představuje jedinečnou příležitost pro studenty ČVUT i dalších evropských univerzit, jak získat zkušenosti na zahraniční univerzitě a zapojit se do projektů, které simulují výzvy z praxe. Díky tomuto programu mohou studenti absolvovat online kurzy na partnerských univerzitách po celé Evropě, získat za ně potřebné kredity a spolupracovat s kolegy z jiných zemí na reálných zadáních od firem. Co vše EuroTeQ nabízí a jak to studenti vnímají?

Školství musíme připravit na změny, uvedli Fiala a Bek. Premiér zmínil investice do budoucnosti

Na základních a středních školách začal nový školní rok. Prezident Petr Pavel ho zahájil v kladenské ZŠ Zdeňka Petříka, na školním dvoře předal šerpy žákům dvou prvních tříd. Úspěšný rok popřál žákům i pedagogům ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který navštívil školu v Bílovicích nad Svitavou. Podle údajů ministerstva zasedne do lavic celkem přibližně 117 900 prvňáčků. Počet žáků na základních školách se podle odhadů ministerstva oproti loňsku sníží, středoškoláků naopak přibude.

Krvavé studentské protesty v Bangladéši mají nejméně 105 obětí. Vláda zavedla zákaz vycházení

Aktualizováno

Studentské protesty v Bangladéši si už vyžádaly nejméně 105 životů, uvedla agentura AFP, která se odvolává na údaje místních nemocnic. Během pátečního odpoledne se známý počet obětí zvýšil o více než 40 osob. Tamní vláda v reakci na nepokoje nařídila zákaz vycházení a nasadila armádu. Večer místního času, tedy odpoledne středoevropského času, část demonstrantů vtrhla do věznice v centrální části země. Tam protestující osvobodili až stovky vězňů a poté budovu zapálili.

Šikovný sluha, už nyní však i zpochybňovaný pomocník. Jak umělá inteligence mění medicínu?

V medicíně se už umělá inteligence, neboli AI, v některých oborech běžně využívá – a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly. Lékaři doufají, že jim tak zbude více času na pacienty a složitější úkoly. Šikovný nástroj má však i své stinné a podle některých i možná nebezpečné stránky.

Školy po střelbě na FF UK posilují zajištění budov. Existuje celá řada chytrých řešení

Prosincová střelba na Filozofické fakultě UK v Praze přinesla řadu otazníků ohledně zabezpečení základních, středních i vysokých škol v Česku. Ukazuje se, že mezi jednotlivými institucemi jsou značné rozdíly: Některé používají sofistikované zabezpečovací systémy, jiné spoléhají na prostý zámek na dveřích. Moderních řešení přitom existuje mnoho, jsou to například vstupní systémy s identifikátory v telefonu. Nutnost posílit úroveň zabezpečení potvrzuje i ministerstvo školství.

Absurdita. Dostat se na školu ve Francii nebo Německu je jednodušší než do Prahy, líčí rodiče

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí do zahraničí mladé české premianty. Ukazuje se, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, kterému se ale poštěstilo v Mnichově.

Druhé kolo přijímaček: Na kterých středních školách je ještě místo a proč nepomůže odvolání?

Více než polovina dětí u osmiletých gymnázií a přes dvě třetiny uchazečů o šestileté obory – tolik neúspěšných zájemců o studium na středních školách přinesly první úvodní přijímací zkoušky. Nyní mají druhou šanci získat židli ve třídě – Cermat zveřejnil v Digitálním přihlašovacím systému (DiPSy) seznam škol, které mají ještě volné kapacity. Na co se připravit, které termíny neprošvihnout a komu pomůže odvolání?

Syn uspěl, ale systém ho nepustí za přáteli na jinou školu. Jediné řešení matku netěší

Touto dobou se měl Tomáš spíše radovat. Jeho píle se vyplatila a dostal se na střední školu, na kterou chtěl nejvíce. Stovky jiných dětí takové štěstí neměly. I přesto mu ale není příliš do smíchu – jeho tři nejlepší kamarádi totiž nakonec nastoupí společně jinam. Všichni se shodou náhod dostali na osmiletý obor, který si Tomáš dal do pořadníku až na druhé místo. A třebaže by na body splnil veškeré podmínky k zápisu na studium, udělat to nemůže. Alespoň ne s novým systémem na přihlášky.