reklama

Země pro budoucnost? Stát digitalizaci neumí, padající systémy jsou pravidlem

Digitalizace v rukou státu představuje tragický a odstrašující případ. Za poslední půlrok se s technickými potížemi potýkalo hned několik důležitých systémů státní správy, e-shopem na dálniční známky počínaje a evidencí skutečných majitelů zřejmě nekonče. Výpadky a chybové hlášky se stávají spíše pravidlem než výjimkou, hodnotí oslovení IT experti.

reklama

Ačkoliv digitalizace státní správy je jeden z klíčových bodů vládní inovační strategie „The Country for the Future“ (Země pro budoucnost), dosavadní výkon nepřináší příliš přesvědčivé výsledky. Vláda má na kontě dlouhý výčet systémů, které se během spouštění potýkaly s výpadky a technickými problémy.

Chronologicky se „kiksů“ dočkaly například e-shop na dálniční známky, registrační systém na očkování, portál AIS MPO pro žadatele o covidovou kompenzaci, aplikace ke sčítání lidu či evidence skutečných majitelů. Zdaleka nešlo jen o dočasnou nedostupnost služeb – u přihlašování k očkování se ukázalo, že stát pokulhává i na poli technického designu a bezpečnosti. Hned po lednovém spuštění systém například nešifroval rodná čísla nebo umožňoval zdatnějším lidem „obejít“ věkový limit pro registraci, přestože se o vakcínu mohli hlásit jen senioři starší 80 let.

Zastaralost státní infrastruktury nicméně stojí za nemalým počtem problémů, což nejčerstvěji potvrdil nefunkční registr skutečných majitelů. „Ukázalo totální přetížení základních registrů, které bylo způsobeno velmi archaickým hardwarem,“ přiblížil jeden z problémů pirátský poslanec a IT expert Ondřej Profant.

Jako příklad uvedl zastaralé plotnové pevné disky, které státní správa používá. Přitom se na serverech i v noteboocích už nějakou dobu běžně používají moderní SSD (solid-state drive), což jsou mnohem rychlejší disky bez pohyblivých mechanických částic. „To je prostě ostudné selhání,“ dodal pro CNN Prima NEWS na konto státní IT infrastruktury.

Nejde ovšem nutně o selhání státních techniků jako spíše lidí, kteří stojí v čele jednotlivých resortů. Ti podle pirátského poslance nekladou příliš velkou prioritu na technickou vybavenost státu.

„Přesoutěžit takovou věc třeba s rozpočtem ministerstva vnitra není velký problém. Ministr se stará o své bezpečnostní složky, ale zcela ignoruje potřeby eGovernmentu. Tady se stále čeká, až se všechno nějak stane úřednickým samospádem, až skončí všemu životnost,“ nešetřil kritikou Profant.

Při výpadku portálu AIS MPO, přes který se posílaly žádosti o kompenzace, argumentovala externí firma „shořelým serverem“, což se u odborníků potkalo spíše s pobavením než pochopením. „Při zanedbaném technickém stavu se havárie, jakou je vyhoření serverovny, může bohužel stát. Není ale možné, aby kvůli tomu zkolaboval celý systém provozované služby, a dokonce došlo ke ztrátě dat,“ uvedl k lednovému incidentu ředitel společnosti Altron Martin Souček.

Digitalizace státní správy je tragická, hodnotí expert

Příčin, proč stát na poli digitalizace pokulhává, je ale více. Často vše začíná při vymýšlení samotného projektu. „Problém nastává už při vypisování výběrových řízení a jejich zadávání nekompetentními úředníky. S tím je přímo spojený i nedostatek expertů, kteří by na takové úkoly měli dohlížet. Mezi hlavní problémy dále patří zastaralé servery, špatná architektura i dílčí chyby při psaní aplikací. Špatně nastavená pravidla a složitá administrativa tak řadu zaběhnutých firem přímo odrazují – raději dají přednost komerčním zakázkám, než aby riskovaly poškození reputace,“ vysvětluje Václav Svátek, zakladatel technologické společnosti ČMIS zabývající se hostingem a serverovými službami.

Co se týče tolik diskutovaného výkonu a kapacity serverů, ty se dají poměrně levně navýšit. Tak to dělají i mnohé komerční projekty jako e-shopy, pokud očekávají zvýšený nápor. Státní správa se místo toho často spoléhá na vlastní a většinou i archaické stroje, které mnohdy dosluhují i deset let.

Další vrstvou problému je i způsob, jak státní správa hospodaří s penězi, když se nakonec přece jen pokusí o modernizaci systémů. „Například aktuální Národní plán obnovy počítá s investicí do IT architektury za 750 milionů až miliardu korun, přitom by mohlo stačit maximálně 100 milionů korun. Samotná výběrová řízení a smlouvy pak představují samostatnou smutnou kapitolu,“ doplnil Svátek.

Špatně zadané zakázky v kombinaci s nízkou kvalifikací úředníků mohou projekty výrazně prodražit. Firmy z komerčního sektoru kvůli nejasným parametrům a nepřesnostem v zadání riskují pokuty, zatímco společnosti žijící ze státních zakázek často pokutu už započítají do ceny. „Ta je pak složena ze skutečných nákladů, nákladů na pokutu za nesplnění zakázky a zisku ze zakázky,“ upřesnil Svátek pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

HLASUJTE v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil v předvolební superdebatě Česko hledá premiéra?
Sledujte v TV

HLASUJTE v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil v předvolební superdebatě Česko hledá premiéra?

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

reklama