reklama

Neočkovaní komplikují život ostatním. Opatření by se mohla zrušit dřív, myslí si Hořejší

Koronavirová čísla jsou pořád velmi dobrá. CNN Prima NEWS to řekl imunolog Václav Hořejší. Ten si myslí, že k zásadním vládním restrikcím už nedojde, naopak se brzy začnou rozvolňovat.

reklama

Za neděli v Česku přibylo 314 případů covidu, asi o čtvrtinu více než před týdnem. Stouplo i reprodukční číslo. V nemocnicích ale je méně pacientů. Ve vážném stavu je aktuálně hospitalizovaných 28 lidí. „Myslím, že by se nemělo přistupovat k dalším omezením. To, co je teď předepsáno, docela stačí. Ideální není to, kolik je celkových případů zjištěných citlivými testy, ale kolik lidí je skutečně v nemocnicích, má vážnější průběh, jsou na JIP, případně počty úmrtí. Všechna tato čísla jsou pořád velmi dobrá,“ míní Hořejší.

Rozdíl mezi letošním a loňským podzimem je podle imunologa zásadní. „Velká většina naší populace, mezi 80 až 90 procenty, je už chráněna proti závažnému onemocnění – jsou očkovaní nebo nemoc prodělali. To je z imunologického hlediska více méně ekvivalentní očkování. Dohromady si myslím, že to je velká většina. Před rokem to bylo nějakých pět procent chráněných tím, že to prodělali,“ vysvětlil Hořejší.

Zpřísnění opatření

V pondělí se objevila zpráva, že ministerstvo zdravotnictví má o dalších případných restrikcích rozhodnout ještě před volbami. „Kdyby bylo po mém, nic bych neměnil. Pokud ano, bude to něco minimálního, že to stejně nějak situaci neovlivní a spíše to bude gesto,“ pokračoval imunolog s tím, že nekritizuje ministerstvo za to, že je opatrnější. „Mně se to dobře říká, že jsou čísla dobrá, ale já nemám žádnou zodpovědnost,“ dodal Hořejší.

Imunolog doporučil, aby lidé koronavirová opatření dodržovali. „Vůbec nechápu to, proč se někteří lidé nedají očkovat. Jde vidět, že to (očkování) funguje a je bezpečné. Kdybychom byli skoro ze 100 procent proočkováni, určitě by nikdo neměl nic proti tomu, aby se úplně všechna opatření zrušila,“ má jasno Hořejší.

„Jsem přesvědčený, že ke zrušení relativně brzy dojde. Bylo by ale rychlejší, kdyby se nechali očkovat. Je to od nich nezodpovědné a sobecké tím, že komplikují situaci ostatním,“ řekl na závěr imunolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou
Sněmovna

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Polskem otřásla smrt ženy, čekala dvojčata. Lékaři odmítli potrat, přestože jedno zemřelo

Přísné protipotratové zákony v Polsku mají další oběť. Sedmatřicetiletá Agnieszka čekala dvojčata, ještě v prvním trimestru ale jedno z dětí zemřelo. Lékaři těhotenství neukončili, údajně čekali, zda druhé dítě přežije. To se nestalo a žena tak nosila mrtvé dítě v břiše několik dní, zemřela následně podle rodiny na sepsi. Příbuzní její příběh sdíleli na sociálních sítích a z tragédie obviňují vládu.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

reklama