reklama

ČSSD se na on-line sjezdu dohadovala o hlasování. Škromach: Chcete rozbít sjezd?

Sociální demokraté mají historicky první on-line sjezd, na kterém si budou volit nové vedení. Jednání odstartovali v 10 dopoledne a více než hodinu a půl od startu se dohadovali o tom, jak vůbec hlasovat. Některým z nich totiž vadilo, že se započítávají i hlasy těch, kteří u počítačů sedí, ale ruku pro variantu pro, proti nebo zdržel se nezvednou. Korunu debatě nasadil dlouholetý člen strany Zdeněk Škromach, který zvedl k obrazovce lísteček s nápisem „Chcete rozbít sjezd?“.

reklama

„Přítomným delegátem se rozumí ten, který se zúčastní elektronické volby. Ti, kteří nehlasují, by neměli být započítáváni do kvóra,“ prohlásil člen strany Petr Kovanda přítomný u on-line přenosu.

Tím spustil vlnu reakcí a téměř hodinovou debatu o tom, jak by se vlastně během sjezdu mělo hlasovat či kdo by do voleb měl být započítán. To vše se stalo při technických hlasováních kolem jednacího řádu.

Do debaty se zapojila řada členů strany. Mezi nimi například i Milan Chovanec nebo Jiří Dienstbier, kteří se shodli na tom, že hlasování by se měli účastnit všichni, kteří jsou přihlášení, a delegáti sjezdu tak mají čtyři varianty volba – PRO, PROTI, ZDRŽEL SE a NEHLASOVAL.

V té době se do debaty na dálku přidal i bývalý poslanec Zdeněk Škromach a zvedl lísteček s nápisem „Chcete rozbít sjezd?“. Později se přidali i další a celou debatu musel nakonec ukončit předseda Jan Hamáček.

Hamáček vs. Petříček

„Takhle se nikam nedostaneme, navrhuje někdo revokaci? Není tomu tak, tedy považuji problém za vyřešený,“ ukončil nesrovnalosti dosavadní předseda ČSSD Jan Hamáček.

Dá se tak očekávat, že dvoudenní sjezd ČSSD bude ještě veselý. Především proto, že strana si bude volit nové vedení, kde se o křeslo předsedy poperou pokračující předseda Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček i poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. Podle informací CNN Prima NEWS je ale strana rozdělená na dva tábory mezi první dva zmíněné. Boj proběhne i o křesla místopředsedů.

V rámci programu poté vystoupil se svým projevem předseda Hamáček a i všichni místopředsedové a zástupci Sněmovny i Senátu. Příspěvky se ve vetší části nesly v kritickém duchu k fungování strany a dlouhodobě se objevují výhrady k tomu, že ČSSD šla do vlády s hnutím ANO.

Hlavní problém je podle straníků to, že je Babiš přetlačil v oblasti PR, což sociálním demokratům zlomilo vaz a strana aktuálně směřuje na politické dno právě i kvůli vládnímu angažmá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama