Další rána pro ohněm poničené České Švýcarsko. Oblíbené soutěsky nejspíš letos neotevřou

Podnikatelé v Českém Švýcarsku dostali další ránu. Turisticky nejnavštěvovanější cíle, Edmundova soutěska a Gabrielina stezka, totiž zřejmě zůstanou zavřené i letos. Podle starosty Hřenska pro ně mohou být dopady tohoto rozhodnutí bolestivé.

Na Edmundovu soutěsku řeky Kamenice a Gabrielinu stezku k Pravčické bráně se turisté letos nejspíš nepodívají. „Pro nadcházející sezónu je prakticky nereálné zvládnout bezpečnostní zásah nad přístupovými cestami do Edmundovy soutěsky a nad její plavební dráhou,“ uvedl mluvčí Správy Národní park České Švýcarsko Tomáš Salov.

„Odhadujeme, že ztráty budou několikamilionové, nejen pro obec, ale dramatičtější budou zřejmě pro naše podnikatele,“ sdělil starosta Hřenska Zdeněk Pánek (Soutěsky – Věc veřejná). „Pro celou destinaci České Švýcarsko, která je zhruba okres Děčín plus část Tisé a Petrovic, jsou celkové ztráty zhruba kolem dvou miliard korun. Pokles návštěvnosti bude asi 40procentní,“ doplnil ředitel společnosti České Švýcarsko Jan Šmíd.

Například do jedné z restaurací prý teď chodí zhruba o polovinu méně lidí než dřív. „Začalo to covidem, teď jsme do toho měli ten požár. Turisti chodí za určitými cíli, ale je i vysoká inflace, co se týče nákupu zboží. Je to pro nás hodně znát, protože tržby se rapidně snížily,“ popsala servírka Anna Marie Urbanová.

„Jsme z toho v takovém lehčím šoku, protože jsme všichni předpokládali, že obě dvě soutěsky budou po dvouletém covidu a po požáru v provozu. Dopad to na nás bude mít určitě ohromný,“ připojil majitel a provozovatel Resortu Mezná Roman Pluháček.

A smutní jsou i turisté. Letos by se ale návštěvníci měli dočkat alespoň jízdy na lodičkách na divoké soutěsce řeky Kamenice a na Pravčickou bránu se dostanou po červené stezce od tří pramenů.

Tagy:
požár podnikatelé Pravčická brána COVID-19 Hřensko Národní park České Švýcarsko soutěska Soutěsky Kamenice