reklama

Další zvířecí smrt v královské rodině. Alžběta II. truchlí, zemřel jí pes Vulcan

Královna Alžběta II. na procházce se svým psem plemena Corgi
Zdroj: Getty Images

Před dvěma týdny William a Kate oznámili smrt psa Lupa, který byl věrným parťákem vévody a vévodkyně z Cambridge. „Minulý víkend velmi smutně zemřel náš drahý pes Lupo. Za posledních devět let byl srdcem naší rodiny a bude nám tak chybět, napsali k fotce Lupa na sociální síť. Truchlí ale i královna i ona přišla o svého čtyřnohého mazlíčka. Před pár týdny ji měl opustil jeden ze dvou posledních čtyřnohých členů její psí rodiny. Pes Vulcan byl královně po boku v paláci od roku 2007. Věk Vulcana nebyl sice nikdy zmíněn, ale podle výpočtů mu bylo nejméně úctyhodných 13 let a nejspíš bylo příčinou úmrtí stáři.

reklama

Zdroj z paláce uvedl pro deník Dailly Mail, že to je pro čtyřiadevadesátiletou královnu obrovská ztráta. A že to budou její nejosamělejší Vánoce. Zůstal jí už jen fenka Candy. Královna je známá svou láskou ke psům. Na mnoha veřejných akcích je zachycena, jak hladí čtyřnohé chlupáče a její fotky z mládí dokazují, že psi byli její vášní od útlého věku.

Alžbětini psi prý poznají, kdy je čas na procházku. Královna své psy venčí zásadně sama. Díky tomu má i ve svém věku skvělo kondičku. Fotografie z roku 1994, hrad WIndsor/Getty Images
Alžbětini psi prý poznají, kdy je čas na procházku. Královna své psy venčí zásadně sama. Díky tomu má i ve svém věku skvělo kondičku. Fotografie z roku 1994, hrad WIndsor/Getty Images

ALžběta II. proslavila plemeno Welsh Corgi Pembroke –⁠ velškorgi (trpasličí pes), které poprvé dostala ke svým 18. narozeninám v roce 1944. Od té doby jich měla 30. Díky ní se toto staré velšské pastevecké plemeno těší velké slávě. Vulcan byl ale takzvaný dorgi, což je plemeno, které vyšlechtila sama královna. Podařilo se jí to díky spojení právě corgiho a jezevčíka Pipkina, který patřil princezně Margaret (sestře Alžběty II.).

/ fotografií

Psi jejího veličenstva se objevili po jejím boku na titulce Vanity Fair, při oslavách královniných 90. narozenin, kdy je fotila slavná Annie Leibovitz. Bydleli v královském paláci, ale když se královna během lockdownu přestěhovala do Windsoru, vzala je samozřejmě s sebou. Dokonce se objevili vedle královny v její překvapivé roli "bondgirl" v klipu zahajovacího ceremoniálu londýnské olympiády. A pokud cestovali, tak jedině soukromým tryskáčem a těšili se takovému luxusu, že se o tom většině lidí může jen zdát.

Alžběta II. své psy sama krmí i venčí a prý poznají, že když má diadém –⁠ pracuje, ale jakmile má šátek, je čas jít na procházku. „Ve svém věku je prostě úžasná a kráčí dlouhou cestu, psi ji udržují aktivní,“ řekl princ Andrew pro deník Dailly Mail.

V roce 2015 královna přestala rozšiřovat svou smečku dorgi a corgi psů, aby tu prý nezanechala žádného po své smrti.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama