Další úspěch dobývání vesmíru. Sonda NASA se „dotkla“ Slunce

Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Podle NASA je to poprvé, co se sonda „dotkla“ Slunce. Vědci o úspěchu informovali v úterý během zasedání Americké geofyzikální unie.

Získané údaje pomohou vědcům objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5 500 stupňů na povrchu hvězdy.

Sonda ve skutečnosti korónou proletěla již v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce. Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala a uskutečnilo se několik dalších jejich ověření. Sonda už mezitím realizovala devátý a desátý průlet.

Sonda pronikla do atmosféry slunce nejméně třikrát, pohybovala se v ní rychlostí přes 100 kilometrů za vteřinu. První z průniků trval přibližně pět hodin, píše The Guardian.

Pozoruhodný úspěch

Manažer NASA Thomas Zurbuchen hovořil o „monumentálním okamžiku“ a „pozoruhodném úspěchu“. „Tento milník nám umožní nejen hlubší vhled do vzniku Slunce a jeho vlivu na sluneční soustavu, ale vše, co se dozvíme o naší vlastní hvězdě, nás také poučí o hvězdách ve zbytku vesmíru.“

Sonda se vydala ke Slunci z floridského Mysu Canaveral v srpnu 2018. Cílem projektu s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun) je získat nové poznatky o naší hvězdě, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci. Získané informace by také mohly zpřesnit budoucí předpovědi počasí.

Tagy: