reklama

NASA

Výpis příspěvků ke štítku „NASA“

NASA chce zabránit dopadu asteroidů na Zemi. Mise DART má pozměnit dráhu měsíce Dimorphos

24. listopadu 2021 08:14

Americká vesmírná agentura NASA ve středu zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před možným nebezpečím srážky s vesmírným tělesem. Raketa společnosti SpaceX vynesla z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii modul, který zamířil k planetce Didymos, aby nárazem do jejího menšího souputníka ovlivnil trajektorii tohoto binárního systému.

OBRAZEM: Proběhlo nejdelší částečné zatmění Měsíce od roku 1440. Další nastane za 600 let

19. listopadu 2021 10:26

Obyvatelé amerického kontinentu mohli v pátek sledovat nejdelší částečné zatmění Měsíce od roku 1440. Informovala o tom americká vesmírná agentura NASA. Jev trval tři a půl hodiny a mohli ho pozorovat také lidé z části Asie, Austrálie a Polynésie. Další podobně dlouhé částečné zatmění Měsíce nastane 8. února 2669.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

20. října 2021 20:05

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Asteroid větší než Eiffelova věž proletí kolem Země. Sledovat ho půjde pouhým okem

15. října 2021 07:22

Asteroid Apophis proletí kolem Země v roce 2029 ve vzdálenosti menší než 32 000 km. Mohutné těleso má být podle odhadu astronomů téměř stejně velké jako Empire State Building či Eiffelova věž. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že by náraz asteroidu do planety odpovídal výbuchu 1 200 megatun trhaviny TNT. Modrou planetu však nezasáhne.

reklama