
Vážná nehoda na Jihlavsku: Autobus se srazil s nákladním autem, pro zraněného letěl vrtulník
Příští týden zřejmě dopadne nekontrolovaně na Zemi část sovětské vesmírné sondy Kosmos 482, která v 70. letech minulého století vyrazila k Venuši, ale kvůli poruše se nedostala dále z oběžné dráhy Země. V pátek to napsal deník The Guardian. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se přistávací modul vesmírného prostředku dostane do atmosféry někdy mezi 7. a 13. květnem.
Astronomové mají díky evropské vesmírné sondě Solar Orbiter k dispozici nejpodrobnější snímek Slunce, jaký kdy získali. Fotka v ultrafialovém spektru ukazuje úchvatné detaily sluneční koróny či protuberance, upozorňují vědci z Hvězdárny a planetária Brno. A lidem navíc připomíná mračící se smajlík.
Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým vědců z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a objevil známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy. Napsal o tom britský web BBC.
Jaký vliv má dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže na lidské tělo? A jak se po návratu na Zemi vrací tělo do normálu? To zkoumala NASA ve své studii, ve které porovnávala dvojčata – zatímco jedno zůstalo doma, druhé strávilo 340 dní ve vesmíru.
Blesk je jedním z nejúchvatnějších a zároveň nejnebezpečnějších přírodních jevů, který fascinuje lidstvo již od nepaměti. Tento elektrický výboj, který provází bouřky, hraje klíčovou roli v atmosférických procesech na Zemi a zároveň představuje významná rizika pro lidi, zvířata a majetek. Přečtěte si, jak blesk vlastně vzniká a jaké jsou jeho druhy.
U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zakotvila loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty. Informovala o tom společnost SpaceX, která na síti X zveřejnila záběry připojení kosmické lodě k orbitálnímu komplexu. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném červnovém letu kosmické lodi Starliner museli zůstat na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Společnost SpaceX na konci roku 2026 vyšle na Mars kosmickou loď Starship s robotem Optimus na palubě. Na síti X to v sobotu ráno SEČ napsal Elon Musk, který SpaceX založil. Musk poznamenal, že lidé by na rudé planetě mohli přistát už na konci tohoto desetiletí, ačkoli rok 2031 považuje za pravděpodobnější.
Vesmírná loď firmy SpaceX Elona Muska explodovala nad Floridou, kde narušila letecký provoz, informuje CNN. Nosná raketa Super Heavy se po oddělení od vesmírné lodi vrátila na startovací rampu. Velmi složitý manévr, který společnost potřetí úspěšně zvládla, vyvolal potlesk a výkřiky radosti. „Páni, toto nás nikdy neomrzí,“ zvolala Kate Ticeová ze SpaceX. Pak ale přišla zpráva o ztrátě spojení s vesmírnou lodí a následném výbuchu, píše AFP.
Fascinující obrázky proudí v posledních dnech na Zemi z Měsíce. Tam teď pracuje sonda Blue Ghost, která pro NASA a i evropské agentury provádí několik důležitých experimentů. Kromě úchvatných snímků východu Slunce či kotoučku Země skoro v úplňku se jí už podařilo zachytit signály z pozemských navigačních systémů.
Společnost Boom Supersonic a NASA zveřejnily snímky prototypu komerčního letounu XB-1, který během testovacího letu nad Mohavskou pouští překročil rychlost zvuku, informuje CBS. Společnost plánuje, že do konce dekády učiní cestování nadzvukovou rychlostí opět dostupným.
Na Měsíci v neděli dopoledne přistál modul Blue Ghost (Modrý přízrak) americké společnosti Firefly Aerospace, který se tak stal teprve druhým takovým zařízením soukromé firmy, které úspěšně dosedlo na povrch přirozené družice Země. Stroj bude sbírat vzorky měsíčního prachu, měřit teplotu pod povrchem a provádět další experimenty pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Evropská vesmírná agentura (ESA) a Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozorně sledují nedávno objevený asteroid 2024 YR4, který by mohl v roce 2032 zasáhnout Zemi. Toto nebeské těleso o odhadovaném průměru 40 až 100 metrů by mohlo při dopadu způsobit značné škody, a to buď v podobě výbuchu v atmosféře nebo vytvořením kráteru na zemském povrchu. Pravděpodobnost střetu je však zatím velmi malá a další pozorování pomohou zpřesnit jeho dráhu.