NASA

Výpis příspěvků ke štítku „NASA“

Proč je kosmické smetí problém? Experti ukázali nejen na Muska, zmínili i planetární obranu

Kosmická tříšť, nazývaná též jako smetí či odpad, je jednou z hlavních hrozeb pro budoucnost lidských aktivit ve vesmíru, shodli se pro CNN Prima NEWS Nikola Schmidt z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) a Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Problémy podle nich umocňuje i nárůst soukromých společností v oboru a rozmach početných konstelací družic. Nejde jenom o SpaceX Elona Muska, ten je pouze nejvíce vidět, upozornil Schmidt. Podle Václavíka je třeba lépe řešit pravidla provozu na oběžné dráze, jinak by mohlo dojít k omezení letů do vesmíru po několik generací.

Vesmírné drama. Družice USA a Ruska unikly srážce o pár metrů. Expert nastínil možné důsledky

Ve středu, zhruba o půl druhé ráno středoevropského času, se na nízké oběžné dráze Země málem střetly dva satelity. Na sociální síti X o tom informovala kalifornská společnost LeoLabs, která se sledování těles věnuje. Šlo o satelit TIMED agentury NASA a nefunkční ruskou družici Cosmos 2221, které se minuly ve vzdálenosti menší než 20 metrů.

Úspěšná mise. Odysseus po přistání na Měsíci začal vysílat, modul dosáhl i jednoho prvenství

Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines přistál v pátek na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídící středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, kterému se podařilo dosednout na lunární povrch.

Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Malý chirurgický robot spaceMIRA, který pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, dokončil svou první ukázku operace ve stavu beztíže, uvedli pro CNN vývojáři této technologie. Podle expertů jde o pokrok, který může mít vliv na cestování do vesmíru, ale také na zřízení lékařské péče v odlehlých oblastech na Zemi. Chirurgům, kteří se spaceMIRA pracovali, ale komplikovala práci časová prodleva.

Lidstvo dělá první krůčky k rutinním cestám na Měsíc, tvrdí expert. Mise může přepsat historii

Pokud bude mise na Měsíc společnosti Intuitive Machines úspěšná, půjde o revoluční milník ve vesmírném průmyslu. Její přistávací modul se za pár dní pokusí o vůbec první soukromé přistání na přirozené družici Země. Pokud se vše podaří, šlo by navíc pro Spojené státy poprvé po 52 letech o takzvané měkké přistání na měsíčním povrchu, kdy nedojde k poškození vesmírného plavidla. Podle odborného pracovníka Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jana Spratka se v případě úspěchu začne vesmírný průmysl dále nabalovat.

Zemi zasáhne silná solární bouře, varuje NASA. Problémy hrozí v několika důležitých oblastech

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) varoval před sluneční bouří, která by měla Zemi zasáhnout ve čtvrtek. Podobné jevy dokážou narušit funkce satelitů a komunikačních systémů, včetně GPS či rádiových signálů. Aktivita Slunce zároveň posiluje efekty polární záře. Současná bouře by ji mohla přinést i na sever Spojených států a Evropy.

Exploze Muskovy rakety? Oddálí návrat člověka na Měsíc, ale paradoxně přiblíží lidstvo Marsu

Neúspěšný let kosmické lodi Starship společnosti SpaceX Elona Muska může podle stanice CNN oddálit návrat lidstva na Měsíc. NASA totiž chce technologie společnosti využít k misi Artemis III, jež měla podle nejoptimističtějších plánů již v roce 2025 dopravit lidskou posádku na Měsíc. Na druhou stranu pohon založený na methanu, který raketa využila, představuje revoluční krok, popsal pro CNN Prima NEWS ředitel české kosmické kanceláře Jan Kolář. Muskova motivace v této volbě byla využitelnost technologie při případné kolonizaci Marsu.

Zachrání roboti skomírající stavebnictví v Česku? První už nahrazují chybějící zedníky

České stavebnictví brzdí začarovaný kruh. Developeři nemohou plánovat výstavbu, protože jsou stavební firmy příliš drahé, ty však nemají kvůli finančním nárokům pracovních sil jak cenu snižovat. Některé české společnosti proto přicházejí s revolučním řešením, které má ambici během pár let stavebnictví znovu nakopnout. Jedná se o zapojení robotů, kteří dokáží nahradit celou partu zedníků.