NASA

Výpis příspěvků ke štítku „NASA“

Orion obletěl odvrácenou stranu Měsíce. Kosmická loď pokořila vesmírný rekord

21. listopadu 2022 15:15

Kosmická loď Orion v pondělí obletěla odvrácenou stranu Měsíce. K jeho povrchu se přiblížila zhruba na 130 kilometrů, napsala agentura AP. Modul, ve kterém jsou místo posádky jen figuríny, z Floridy minulou středu vynesla raketa Space Launch System (SLS) v rámci první, testovací mise programu Artemis. Ten má ambice vrátit po půl století člověka na Měsíc.

Překvapení pro vědce. Sonda odhalila kusy ledu na Marsu, NASA tam chce vyslat astronauty

27. října 2022 23:32

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na čtvrteční tiskové konferenci.

Nová komise odborníků NASA bude zkoumat UFO. Zasednou v ní přední vědci i bývalí astronauti

25. října 2022 05:46

Při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA) začala působit komise odborníků, kteří prozkoumají data o neidentifikovaných létajících objektech, neboli UFO. Informovala o tom agentura Reuters. Komise bude analyzovat záznamy pořízené lidmi a subjekty z civilního a soukromého sektoru. Obdobnou komisi zřídilo i americké ministerstvo obrany. Jeho experti se budou zabývat vojenskými záznamy.

Dechberoucí snímek: Webbův teleskop zachytil majestátní Sloupy stvoření v Orlí mlhovině

20. října 2022 07:10

Jeden z nejznámějších snímků dalekého vesmíru, který zobrazuje takzvané Sloupy stvoření v Orlí mlhovině, se po 27 letech dočkal nové verze. Velkolepé sloupce prachu a plynů zachytil po svém předchůdci Hubbleově dalekohledu do detailu vesmírný teleskop Jamese Webba. Snímky zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA) a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Letokruhy vesmíru. Webbův teleskop zachytil úchvatné prachové prstence dvojhvězdy

13. října 2022 15:55

Pět tisíc světelných let od naší domovské planety kolem sebe krouží dvě hvězdy, které vytváří rozsáhlé prachové prstence. Tyto narůžovělé kruhy, připomínající otisk prstu a vypadající téměř jako pouhý světelný odlesk, zachytil vesmírný teleskop Jamese Webba. Od dvojhvězdy se rozpínají do dálky přes deset bilionů kilometrů. Podle americké vesmírné agentury NASA prachové prstence ukazují plynoucí čas podobně jako letokruhy u stromů.

NASA šťouchla do měsíce Dimorphos a změnila jeho dráhu letu. CNN ukazuje jak moc

13. října 2022 06:35

NASA v úterý oznámila, že zářijový náraz sondy DART do vesmírného objektu Dimorphos (měsíce planetky Didymos) přinesl kýžené ovoce a dokonce překonal původní odhady. Po několika týdnech už totiž mají experti k dispozici data o trajektorii a době oběhu Dimorphosu kolem domovské planetky. K jakým změnám došlo, ukázala americká CNN.