David: Máme vládu s mentalitou protektorátních úředníků. Zajistila plyn, reagoval Vondra

Speciál: Energetická krize a válka (1124)

Čeští europoslanci se ve speciálu na CNN prima NEWS přeli o české a evropské pomoci občanům a firmám v současné krizi. Europoslanec SPD Ivan David například obvinil ministry, že se chovají jako protektorátní úředníci. Naopak vládní europoslanci upozornili, že kabinet zajistil dostatečné zásoby plynu, aby Česko zvládlo letošní zimu.

„Problém ČR je v tom, že máme vládu s mentalitou protektorátních úředníků, čeká na pokyny z EU, které nedostane. Tímhle způsobem pokračovat nelze. Musíme najít vlastní řešení, vyhnout se burze, která je strojem na navyšování ceny, vyhnout se zvyšováním cen povolenkami a zdražováním energie kvůli obnovitelným zdrojům,“ uvedl europoslanec SPD.

Eurposlanec Alexandr Vondra (ODS) však upozornil, že vláda koná a zajistila energie pro nastupující zimu. Finance na pomoc firmám chybí kvůli předchozí vládě, uvedl. „Tuhle zimu určitě přežijeme. Plyn bude, i když dražší. Ten rámec už dneska máme i pro ty velké firmy. Kdybyste vy nepropálili tolik těch peněz, bylo by to teď jednodušší,“ sdělil europoslanec ODS.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) zkritizovala české předsednictví, které je podle ní až příliš zelené. „V krizi, ve které teď jsme, by bylo ideální, kdybychom to vyřešili na evropské úrovni, ale státy to dělají samy. V ČR konáme pozdě. Máme předsednictví a je velmi zelené. Vláda musí konat, jinak nastane propouštění,“ řekla.

Předsedkyně komunistů by zase navrhla ukončení Green Dealu. „Nejlepší by bylo, kdyby vláda dostala odvahu. Green Deal podepsal i Babiš, zodpovědní jsou všichni. Měl by někdo bouchnout do stolu a říct: Zastavte to,“ sdělila Kateřina Konečná.

Proti tomu však vystoupil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Musím se smát, 20 let jste, Kateřino, ve vzduchoprázdnu. Kdo podporoval tu vládu Andreje Babiše, který Green Deal odsouhlasil?“ ptal se.

Tagy: