Vondra: Činy Ruska jsou neslýchané. Dělali to nacisti, pokračoval Stalin a teď i Putin

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS)

Speciál: Energetická krize a válka (1124)

Rusko brutálně útočí na ukrajinské civilní obyvatelstvo, a chová se tak podobně jako dříve nacisti či sovětský diktátor Josef Stalin. Ve speciálu CNN Prima NEWS s europoslanci to uvedl Alexandr Vondra (ODS) v souvislosti s rezolucí EU o označení Ruska za stát podporující terorismus. Naopak Kateřina Konečná (KSČM) či Ivan David (SPD) hovořili o dvojím metru a dodali, že terorismus podporují také Spojené státy či Francie a Velká Británie.

„Válčící strana si bere civilní obyvatelstvo jako rukojmí a brutálně útočí. Co dělá Rusko, je bezprecedentní. Dělali to nacisti, navázal na to Stalin a teď to dělají Rusové. S čistým svědomím jsem hlasoval pro tuto rezoluci, budeme muset popohnat Rusko k zodpovědnosti,“ uvedl Vondra.

Naopak opoziční europoslanci s rezolucí nesouhlasili. „Jsem zásadně proti dvojímu metru, který se uplatňuje. Jeden z typických úkazů EU – pokrytectví. Kdyby existoval seznam teroristických států, která splňují tato kritéria, bylo by tam Rusko, ale vysoko na prvním místě USA. Terorismus podporuje, ale i provádí. Musela by tam být i Francie či Británie,“ zlobil se David z SPD.

Podobně hovořila také Konečná. „Nemohla jsem hlasovat pro, protože je to natolik silné, že nám to zavírá dveře do budoucna. Americký prezident Biden to neudělal a nehodlá udělat, jelikož bude muset dojít k jednání. EU by u jednání být měla a hlasováním jsme si zavřeli dveře,“ varovala komunistická předsedkyně.

Proti tomu se však ohradila europoslanykně za ANO Dita Charanzová. „Co říkáte, je proti zájmům ČR. Dáváte Francii a Británii na roveň s Ruskem. Spolupracujeme s nimi, to jsou naši partneři,“ řekla místopředsedkyně Evropského parlamentu.

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja zase varoval před voláním o uzavřením míru s Ruskem, které navrhovala Konečná. „My odmítáme tuto rétoriku. Vy prosazujete okupaci Ukrajiny, nikoliv mír. My nejsme proti míru,“ uvedl.

Tagy: