
Výzkum STEM: Voliče více zajímají sociální jistoty. Kde se nacházejí největší třecí plochy?
Český europoslanec Tomáš Zdechovský pokračuje ve válečné výpravě a lže, reagoval ve středu slovenský ministr zemědělství Richard Takáč na výtky Zdechovského vůči Slovensku. Ministr popřel, že slovenská zemědělská platební agentura PPA nepoužívá systém na hodnocení rizik Arachne, jak to v úterý uvedl Zdechovský.
„Vážné obavy“, tak hodnotí využívání evropských peněz na Slovensku delegace Evropského parlamentu, v jejímž čele stál český europoslanec Tomáš Zdechovský. Ta ze Slovenska přinesla nejen zprávu konstatující obavy o nakládání s evropskými penězi, ale také korozi tamních orgánů, které mají na jejich férové rozdělování dohlížet. „Zrušení Úřadu speciálního prokurátora a Národní kriminální agentury vedlo k poklesu počtu obžalob za závažné hospodářské trestné činy – jen dvě v roce 2025 oproti 120–150 o rok dříve,“ zdůraznil na zasedání výboru Zdechovský. „Z důvodu výhrůžek jsem byl přidělen pod policejní ochranu,“ popisuje.
Říká se, že politika je o symbolech. To, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ustála hlasování o nedůvěře prakticky ve stejný den, kdy se začaly obchodovat emisní povolenky pro domácnosti, je vlastně také takový symbol. Symbol toho, jak EU místo řešení problémů problémy vytváří a hází sama sobě i svým občanům klády pod nohy. Za další symbol pak lze považovat to, že partaje, jež se v Česku před volbami tváří, že si najednou uvědomily míru zeleného maléru, jehož je Ursula vlajkovou lodí, ji v čele EK v podstatě podržely.
Komise čtvrteční hlasování o nedůvěře podle očekávání ustála. Hlasování v Evropském parlamentu vyvolala pravicová frakce Evropských konzervativců a reformistů, ve které zasedají také tři čeští europoslanci ODS. Sami ale dříve redakci napsali, že na hlasování o nedůvěře se frakce neshodla.
Zatímco se Brusel na jedné straně snaží manévrovat obchodní dohodu s Washingtonem tak, aby co nejméně poškodila evropskou ekonomiku, na straně druhé hledá možné náhradní partnery. Jedním z nich by se – alespoň částečně – mohla stát Čína. Peking si už nyní systematicky pěstuje závislost některých evropských zemí na čínských technologiích, řekl pro redakci CNN Prima NEWS expert na Čínu Filip Noubel z Asociace pro mezinárodní otázky. Čím více západní státy zaneprázdňují konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě, tím méně se budou soustředit na Čínu, vysvětluje.
Diskuse o bezpečnosti a ruské „rozpínavosti“ vyvolala v evropském speciálu na CNN Prima NEWS ve Štrasburku spor mezi Alexandrem Vondrou (ODS) a Ivanem Davidem (SPD). Místopředsedu ODS rozčílila Davidova bagatelizace ruské hrozby. Europoslanci se kromě jiného neshodli na tom, co by Putin získal, kdyby jeho země napadla další státy Evropy.
Změna klimatu vedla při poslední evropské vlně veder oproti minulosti k trojnásobnému počtu obětí. Zjistila to nová studie londýnské univerzity, která sledovala období mezi letošním 23. červnem a 2. červencem. Jedná se o úplně první studii, která odhaduje počet úmrtí v souvislosti se změnou klimatu při vlně veder.
Evropský parlament se chystá na velmi vzácné hlasování o nedůvěře Evropské komisi. Naposledy tak činil v roce 2014, není ale pravděpodobné, že by europoslanci šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové důvěru skutečně vyslovili. Jak a proč budou ve čtvrtek hlasovat čeští zástupci? Redakce CNN Prima NEWS se zeptala europoslanců.
Europoslanecký speciál CNN Prima NEWS ve Štrasburku se neobešel bez ostrých názorových sporů, hádek a překřikování. Jednu z rozepří odstartovala slova místopředsedy STAN Jana Farského o tom, že unijní frakce Patriotů pro Evropu, pod níž spadají Motoristé či hnutí ANO, je extremistická. Proti tomuto tvrzení se důrazně ohradil europoslanec Ondřej Knotek (ANO) a s ním také středočeský volební lídr Motoristů Filip Turek.
Mezi europoslanci je obrana jasnou prioritou, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pirátská poslankyně v Evropském parlamentu Markéta Gregorová. Zásadní je podle ní nestrašit veřejnost zjednodušenými a zavádějícími výkřiky typu: „Vezmou vám peníze na školství a zdravotnictví.“
Europoslanec Filip Turek (za Motoristé sobě) čelí dalším závažným tvrzením o své údajné násilné minulosti. Podle webu Page Not Found měl opakovaně ubližovat své bývalé přítelkyni – například ji bil pěstmi do břicha, vyvracel malíčky, trhal vlasy či dával facky. Turek veškerá tvrzení dříve odmítl se slovy, že jde o snahu ho očernit před sněmovními volbami. Investigativní reportérka Apolena Rychlíková se nicméně dostala k e-mailové komunikaci, ve které se nynější europoslanec sám přiznává k násilí na partnerce, kterou podle svých slov „bil ze žárlivosti“. Redakce CNN Prima NEWS požádala Turka o reakci, ke kauze nakonec ale promluvil předseda Motoristů Petr Macinka a označil ji za účelovou.
Prague Pride by se neměl konat. Když vidíte ocásky a BDSM masky, tak to hází na homosexuály špatné světlo. Ať si za zavřenými dveřmi dělají, co chtějí, ale jsem proti celospolečenské prezentaci LGBT. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně pražské buňky SPD a členka mládežnické organizace hnutí Olga Tietz. Přestože aktuálně působí jako stážistka v Evropském parlamentu, pokud by někdy došlo na referendum o vystoupení Česka z EU, hlasovala by pro. K představě, že by mohlo dojít k reformě organizace dle jejích představ, je skeptická.