
Barbaři. Rusko neusiluje o mír, řídí ho vrazi, říkají čeští politici po krvavém útoku na Sumy
Evropská civilizace stojí na zásadní křižovatce. Americký prezident Donald Trump dává protekcionismu Evropské unie ochutnat její vlastní medicínu, uvedl europoslanec za Motoristy sobě Filip Turek na konferenci o směřování evropské politiky. Na akci vystoupili i exprezident Václav Klaus či konzervativec Christopher DeMuth, který v minulosti pracoval v administrativě prezidenta Ronalda Reagana. „Doufám, že se na konci konference nepřistihnu, že budu plakat jako hostitel mnichovského kongresu,“ rýpnul si Turek do Christopha Heusgena, který v únoru neudržel slzy po kritickém projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance.
Maďarský premiér Viktor Orbán je u moci nepřetržitě od roku 2010, dny jeho vládnutí se ale možná chýlí ke konci. Vyrostl mu totiž mimořádně silný vyzyvatel v osobě nynějšího europoslance Pétera Magyara. Ten je odpadlíkem Orbánova Fideszu a dnes vede opoziční stranu Tisza, která se v řadě maďarských průzkumů dostala před vládnoucí a doposud neotřesitelnou stranu dlouholetého premiéra. Jaký je a proč se mu daří, pro CNN Prima NEWS popsali bývalý maďarský velvyslanec v Česku György Varga a novinář magazínu Reflex Oliver Adámek.
Pro Francouze bylo odsouzení představitelky krajní pravice Marine Le Penové překvapivé a nikdo nepočítal s takovou přísností. Tak rozsudek nad političkou, která byla favoritkou příštích prezidentských voleb, pro CNN Prima NEWS komentoval bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Janyška. Společně s analytičkou think-tanku Europeum Terezou Novotnou se shodli, že francouzská justice se politiků vůbec nebojí. To ostatně dokládají i procesy s bývalými premiéry či dokonce prezidenty Francie.
Ve věku 79 let zemřel lord Charles O'Hagan, kmotřenec zesnulé královny Alžběty II. Jeho úmrtí bylo podle deníku Hello! způsobeno krvácením do mozku. O'Hagan byl nejen blízkým člověkem britské panovnice, ale také významným politikem a dlouholetým členem Evropského parlamentu.
Kvůli obraně a konkurenceschopnosti Evropy se do sebe ve speciálu České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS pustili europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) a Kateřina Konečná (KSČM). Šéfka komunistů vyčetla koalici, že pokud bude slabý průmysl, „každý rád zdrhne z Evropy“, na což reagovala Nerudová slovy, že komunisté museli Česko oplotit, aby lidé neutíkali. Konečná poslala kolegyni z europarlamentu „na Hrad“, čímž odkazovala na debatu o členství prezidenta Petra Pavla v KSČ.
Europoslanecký speciál CNN Prima NEWS ve Štrasburku se neobešel bez ostrých názorových sporů, hádek a překřikování. Sedm českých představitelů europarlamentu se přelo mimo jiné v případě zbrojení či upouštění od zelené politiky. Podívejte se na výběr některých hlášek.
Diskuse o zbrojení na území EU vyvolala v europoslaneckém speciálu na CNN Prima NEWS ve Štrasburku názorový spor mezi Ondřejem Kolářem (TOP 09) a Filipem Turkem (za Motoristy). Podle něj se frakce EPP, do níž spadá i TOP 09, dlouhodobě snaží udělat z Evropské unie federaci. S tím Kolář zásadně nesouhlasil, přičemž přidal pár provokativních poznámek.
Někdejší šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová míní, že se jí soud záměrně snaží zabránit kandidovat na prezidentku v roce 2027. Podle agentury AFP také prohlásila, že je nevinná. Soud ji uznal vinnou ze zpronevěry peněz Evropského parlamentu a odsoudil ji na dva roky domácího vězení a na další dva podmíněně. Politička se hodlá odvolat. Předseda RN Jordan Bardella prohlásil, že jde o „popravu francouzské demokracie“.
Francouzský soud v pondělí uznal krajně pravicovou političku Marine Le Penovou vinnou ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Agentury dříve upozornily, že na rozhodnutí soudu bude záviset účast Le Penové v prezidentských volbách v roce 2027. Politička vinu odmítla a podle Reuters se odvolá.
Mají se upřednostnit otázky klimatu, nebo pracovat na posílení obranyschopnosti? Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) volbu, o níž diskutuje podstatná část světa, označila za „falešné dilema“. Pro CNN Prima NEWS také uvedla, že cestou je Real Deal, v němž však Česko zaostává. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) naopak namítla, že Evropa nemá jinou možnost než tyto klimatické cíle upozadit. Europoslanec Filip Turek (nestr. za Motoristy sobě a Přísahu) rovnou apeluje na zrušení Zelené dohody. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) ovšem varoval, že výrazné odchýlení se od Green Dealu by bylo „drahou a paradoxní chybou“.
Severoatlantická aliance (NATO) skutečně vítá fakt, že evropští spojenci investují do obrany mnohem více než dříve. Na čtvrtečním zasedání Výboru pro bezpečnost a obranu Evropského parlamentu to uvedla zástupkyně generálního tajemníka NATO Radmila Šekerinská ze Severní Makedonie. Konkrétně přitom zmínila i Českou republiku. Podle europoslance Ondřeje Koláře (TOP 09) to jen potvrzuje vylepšení pozice Česka v rámci NATO, členka Evropského parlamentu z opozičního hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová si to však nemyslí.
Že budeme Ukrajině pomáhat, z toho v budoucnosti můžeme jen získat, proti vystupují pouze Maďarsko a Slovensko. A to ještě navíc jenom lidé, kteří jsou ve frakcích, jako jsou Patrioti a ostatní národní konzervativci, což já si překládám trochu jinak, ne jako národní konzervatismus, ale jako obyčejný nacismus. V pořadu K Věci to řekl europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Doplnil, že Patrioti si myslí, že nás udyndají svou zbabělostí. Evropa by ale podle něj měla hrát velmi proaktivní roli.