Delfíni, labutě i divočáci: Do Itálie v karanténě se vrací život

Jak by vypadal svět bez lidí? Zdá se, že díky probíhající pandemii a s ní spojenými opatřeními není tak těžké si to představit. Fotky prázdného Karlova mostu či vylidněné Mekky jste určitě již viděli. Nejde však jen o liduprázdná města – jde o to, že se do nich znovu začíná vracet život. Například jako hejna ryb v benátských kanálech…

Jak by vypadal svět bez lidí? Zdá se, že díky probíhající pandemii a s ní spojenými opatřeními není tak těžké si to představit. Fotky prázdného Karlova mostu či vylidněné Mekky jste určitě již viděli. Nejde však jen o liduprázdná města – jde o to, že se do nich znovu začíná vracet život. Například jako hejna ryb do benátských kanálů…

Město, které v běžných dobách doslova okupují hordy turistů, je stejně jako zbytek Itálie i Evropy tak nějak opuštěné. Jeho jindy na první pohled znečištěné vodní kanály však naopak začaly překypovat životem. A to i přesto, že kvalita vody se zatím nijak razantně nezlepšila. „Voda vypadá čistší, protože na kanálech není v současné době tak silná doprava,“ uvedl mluvčí rady města. „Sedimenty se tak mohou usadit na dně a nestoupají ke hladině.“

Druhý týden celostátní karantény tak ukazuje na rychlé pozitivní dopady pro přírodu a její obyvatele. Kromě delfínů u pobřeží Itálie lidské obyvatele znovu oblažují hejna ryb v kanálech, na hladině i těch sebemenších vodních prostor bezstarostně plavou kachny a labutě a do měst zavítali dokonce i divočáci.

„Díky menší dopravě a omezení pohybu obyvatel je tu ale čistší vzduch,“ dodává mluvčí. A není divu – kvůli takzvanému overturismu, tedy nadměrné a neudržitelné záplavě turistů z celého světa, bývalo město plné zplodin z naftových motorů vodních busů a taxíků. Pokles znečištění nad Itálií potvrzují i satelitní snímky. I když ve stavu, v jakém se země nachází, jde jen o skromnou útěchu, jde o jasný důkaz ničivého dopadu nás lidí na přírodu.

Tagy: