
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
ryby
Výpis příspěvků ke štítku „ryby“

Moře vyplavilo desítky mrtvých delfínů a velké množství ryb. Úřady varují před jejich konzumací
Nejméně 80 mrtvých delfínů a značné množství ryb vyplavilo moře na plážích poblíž ghanského hlavního města Akkry. Místní úřady varovaly obyvatele, aby nalezené ryby nekonzumovali. Příčina úhynu živočichů prozatím není známa. O vyšetřování informovala agentura Reuters.

Znalec žádá o prodloužení termínu pro zpracování posudku k Bečvě
Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy. Je to už podruhé, předchozí termíny uplynuly loni v prosinci a letos v únoru. Pro vypracování posudku, který je pro policejní prověřování případu klíčový, podle znalce stále chybějí některé podklady.

Kvůli mrtvým rybám v Bečvě demonstrovalo asi 200 místních. Najděte viníka, požadovali
Asi dvě stě lidí v neděli ve Valašském Meziříčí demonstrovalo za rychlé vyšetření ekologické havárie z minulého roku: 20. září uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb, pravděpodobně je otrávil kyanid. Ani po čtyřech měsících není znám viník.

Klíčový posudek v kauze Bečva stále není hotový. Znalec potřebuje více času
Policejní vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy pokračuje. Kriminalisté stále nemají klíčový posudek, na jeho vypracování potřebuje znalec více času. Požádal proto o prodloužení lhůty potřebné k jeho vyhotovení, která skončila v neděli, uvedla to krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

V Bečvě znovu hynou ryby. Z kanálu do řeky vytéká šedá zapáchající tekutina
Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Podle zasahujících olomouckých hasičů zpěněná voda nejspíše souvisí s pracemi na řece. Vinou otravy vody v řece Bečvě jedovatou látkou dříve uhynulo na čtyřicet tun ryb.

Deza měla v den otravy Bečvy havárii. Uniklá tekutina nebyla toxická, tvrdí chemička
V den zářijové otravy řeky Bečvy se podle Deníku Referendum ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Deza, patřící do skupiny Agrofert, po otravě řeky popřela, že by znečištění šlo od ní. V tiskové zprávě ji jako možného původce vyloučila i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka řekl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, která však neměla charakter havárie. Ze své podstaty prý nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Policie a ČIŽP se k informacím deníku nechtěly vyjadřovat.

Rybí ploutve jsou stejně vnímavé jako lidské prsty, ukazuje nová studie
Rybí ploutve neslouží jen k plavání. Podle nové studie vědců z Chicagské univerzity jsou ploutve alespoň některých druhů ryb stejně citlivé na dotek jako naše prsty. Díky tomu mohou vnímat tlak či různé struktury materiálu.

Deza ryby zřejmě neotrávila, Valachům ale vadí zápach chemičky i nebezpečné ftaláty
Hromadný úhyn desítek tun ryb v řece Bečvě na Valašsku stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. „Sám jsem nejméně šťastný, že to takhle dlouho trvá. Nemůžu ale tlačit na policii,“ řekl na středeční schůzi Senátu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něho policie z úniku smrtícího kyanidu vyloučila chemičku Deza, která patří koncernu Agrofert a napřed se jevila jako možný viník.

Brabec: Kyanid v Bečvě mohl pocházet z areálu bývalé Tesly. Dezu z vyšetřování vyloučili
Kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb v Bečvě, mohl pocházet z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Takové podezření má Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na základě odebraných vzorků, řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Valašskomeziříčskou chemičku Deza, která spadá pod koncern Agrofert, vyloučila z možného podílu na havárii v Bečvě ČIŽP i policie.

Na Mostecku uhynuly tisíce ryb. V nádrži se zřejmě propadlo dno do šachty
V Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly až tisíce kilogramů ryb. V nádrži Farského se pravděpodobně propadlo dno do bývalé podzemní šachty. Jedná se o druhou pohromu v České republice související s úhynem ryb za poslední dva týdny. K té první došlo 21. září, kdy v řece Bečvě na otravu kyanidem uhynuly desítky tun ryb.

Rozhořčený starosta Hranic podává kvůli havárii na Bečvě trestní oznámení
Starosta města Hranice Jiří Kudláček podal v souvislosti s ekologickou havárií na řece Bečvě trestní oznámení na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Inspektoři podle něj pozdě informovali o složení jedu a tím ohrozili zdraví všech, kteří se na likvidaci neštěstí podíleli. Inspekce všechna nařčení odmítá. Chemičtí experti tvrdí, že jed nikoho neohrozil.

Koalice se fotí s kůrovcem a pozoruje motýle. O Bečvě se bavit nechce, vyčítá opozice
Sněmovna se nebude zabývat únikem kyanidu do Bečvy na Přerovsku, což požadovali občanští demokraté, Piráti a lidovci. Snahu KDU-ČSL projednat záležitost jako zvláštní bod schůze zablokovaly ANO a ČSSD. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek to zdůvodnil tím, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odjel na Přerovsko, aby kauzu řešil. Celý přístup však vyvolává nepochopení u politiků.