
GLOSA: Pouliční archeolog Hřib nakupuje turecké trolejbusy a Praze hrozí dopravní kolaps
Agresivní sumci útočí na lidi ve Velkém Brombašském jezeře v Německu. Naposledy ryba napadla staršího plavce, kterému se podařilo dostat zpět na břeh. Jiný dvoumetrový sumec napadl v jezeře dříve dokonce několik lidí a musel ho zastřelit přivolaný policista, informují německá média.
Hromadný úhyn ryb zaznamenali rybáři o víkendu v Modlanské nádrži na Teplicku. Kvůli vysokým teplotám chybí ve vodě kyslík. Jen za neděli odstranili rybáři a dobrovolníci z hladiny zhruba 4500 kilogramů padlých ryb, odklízecí práce budou pokračovat. Informoval o tom v pondělí server Novinky.cz.
Když ráno jedenáctiletá Zlata se svým otcem nahazovala udici, ani nedoufala v tak výjimečný úlovek, jaký se jí podařil. Nedaleko vesnice Sveta Nedilja v Chorvatsku vytáhla z moře metrového žraloka. Informoval o tom tamní deník Dalmacija Danas.
Perutýn žoldnéř, ryba s jedovatými ostny, se podle dat Splitského institutu oceánografie a rybářství stal trvalým obyvatelem Jaderského moře. Je zdravotním rizikem nejen pro člověka, ale může ohrozit i původní druhy ryb. Původně tropické rybě nevadí nízké teploty ani mělčiny, varují vědci.
Odborníci z Akademie věd pokračují v boji proti sumečkovi černému. Ten k nám byl zavlečen z Ameriky v roce 2003 a je známý svou žravostí a schopností rychlé reprodukce. Ohrožuje původní druhy, a proto je jeho chov u nás zakázán.
Na odlehlé pláži Ocean Beach v Tasmánii objevila jedna z místních obyvatelek během venčení tajuplného živočicha. Šlo o hlístouna červenohřívého, kterému se též přezdívá „ryba soudného dne“, neboť když se tento živočich výjimečně objeví na souši, jedná se podle pověry o předzvěst přírodní katastrofy.
Záhadného tvora vyplavilo moře na pláž ve městě Seaside v americkém Oregonu. Strašidelně vypadající rybu, která svým vzhledem připomíná pravěké tvory a je dlouhá asi metr a půl, odborníci ze Seaside Aquarium identifikovali jako dlouhonosa třásnitého. V žaludku měl dlouhonos, který se nezřídka uchyluje ke kanibalismu, zbytky nestrávených ryb a chobotnic.
Zdravý vývoj mozku, posílení imunity, regenerace svalů, ale i lepší nálada. To všechno podle lékařů i vědců souvisí s příjmem omega-3 mastných kyselin – látek, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit. Nejlepším přírodním zdrojem jsou mořské ryby, ale kdo je nemá rád, může sáhnout po kvalitním rybím tuku. A ten by podle odborníků měl být součástí života už od dětství.
Australská senátorka za stranu Zelených mávala v horní komoře parlamentu mrtvou rybou, aby upozornila na pokračující chov lososů navzdory dopadům na životní prostředí. Napsal to web SBS. Zákon vládních labouristů týkající se chovu v úterý prošel australskou dolní komorou s podporou opozice před schvalováním rozpočtu.
Návštěvníky pláží na jihu Austrálie vyděsil podivný úkaz. Kvůli podivné žluté pěně tamní úřady uzavřely dvě pláže, Waitpinga a Parsons. Zdravotníci se rovněž obávají, že tato pěna stojí za onemocněním stovky surfařů a smrtí mnoha podmořských tvorů. Za původce tohoto jevu označili odborníci rozkvět mikrořas způsobený vlnou veder, píše web The Guardian.
Vědci zkoumající život narvalů zveřejnili studii, v níž poodhalili, k čemu tito kytovci používají svůj typický kel, informuje CNN. Pomocí dronů se jim podařilo sledovat zvířata v přirozeném prostředí a také popsat, jak se přizpůsobují změnám klimatu.
Roman Fedortsov, ruský rybář známý svými neobvyklými úlovky, nedávno šokoval internet. Postaral se o to videem podivné ryby, která vypadá jako mimozemšťan. Ryba – s nafouklým tělem, zakrnělýma očima a děsivě rozevřenou tlamou – totiž připomíná stvoření z jiného světa. Fedortsov ji vylovil v severní části Tichého oceánu a určil ji jako paprskoploutvou rybu s latinským jménem Aptocyclus ventricosus.