ryby

Výpis příspěvků ke štítku „ryby“

Aquaponii Češi zatím neobjevili. Je to budoucnost, věří zakladatel Rybí zahrady

Moderní zemědělství, které dává dostatek potravy a zároveň je ekologické a udržitelné. Taková je jedna z největších výzev současného světa. Je vůbec reálné ji naplnit? Podle zakladatele Rybí zahrady, Jana Duška, určitě ano. Vhodným způsobem je například aquaponie, která je dnes mnohými považována za netradiční způsob chovu ryb a pěstování zeleniny a bylin, ovšem na trhu má své místo. A je o ní slyšet víc a víc.

Z protestu je ekologická havárie. Aktivisté vylili do řeky barvu a zabili ryby, tvrdí starosta

Ekologický protest, který se změnil v ekologickou havárii, popsal řádění aktivistů Éric Straumann, starosta alsaského města Colmar. Klimatičtí radikálové vylili v sobotu do řeky Lauch zelené fluorescentní barvivo na protest proti plánované výstavbě skládky nebezpečného odpadu. Ta má stát asi 30 kilometrů jižně od města. Nedlouho poté hladinu řeky zaplnily desítky uhynulých ryb, píše web deníku Le Figaro.

Jako by měla ruce. Žena objevila na pláži extrémně vzácnou rybu, experti ji měli za vyhynulou

Objevila jsem něco zázračného, tak se cítila Australanka Kerri Yareová. Na pláži Primrose Sands našla udicovku tasmánskou (Brachionichthys hirsutus), kriticky ohrožený druh ryby. Vyznačuje se tím, že k pohybu po mořském dně využívá prsní a břišní ploutve. Odborníci se domnívali, že udicovka v této oblasti vyhynula před více než dvaceti lety, uvedl web Mirror.

Na španělském pobřeží řádí „piraně“. Koupajícím okusují bradavice a mateřská znaménka

Piraně na španělském pobřeží Costa Blanca. Tak zní titulky mnoha španělských médií. V prázdninovém letovisku Benidorm totiž začaly na koupající se lidi útočit ryby, které způsobují krvavá zranění. Zaměřují se na bradavice, mateřská znaménka či povolenou kůži, proto je nejvíce zraněných mezi seniory, píše web deníku kleinezeitung.at. Odborníci uvádějí, že útočící rybou je oblada.

Proč z Česka do Polska připlouvají mrtvé ryby? Už je první hypotéza, co se v Odře stalo

V řece Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku uhynuly stovky ryb. Šlo asi o dvě procenta populace v řece. Vzorky odebrané ve středu se budou vyhodnocovat několik dní. Řekla to mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Přesnou příčinu úhynu mají určit až rozbory, ale odborníci se od počátku domnívají, že ho mohl způsobit nedostatek kyslíku. Mezi mrtvými kusy byly podle Vlčkové všechny druhy, ale ve větší míře i dravé ryby, které jsou náchylnější na kyslík.

Mořský život v ohrožení: Proti lovu kyanidem či dynamitem bojují i čeští ochranáři

Filipíny mají z hlediska biodiverzity klíčové postavení. Nacházejí se totiž v ekoregionu Korálový trojúhelník, který je také nazýván „mořská Amazonie“, a vyznačují se vysokou mírou endemismu (výskyt rostlin a živočichů pouze na určitém území). Kvůli klimatické změně, nárůstu populace a destruktivním rybolovným metodám je jejich biodiverzita v kritickém ohrožení. Vědci predikovali, že celosvětově může dojít k vyhubení volně žijících mořských živočichů v roce 2048, ale čeští ochranáři Příbrský a Ouhel s jejich týmy, kteří se problematice intenzivně věnují, upozorňují, že tato katastrofa může na Filipínách nastat mnohem dříve.

Katastrofa: Na soutoku Odry a Olše hynou ryby, nikdo neví proč. Řeku teď ředí vodou z přehrady

Aktualizováno

Na soutoku řek Odry a Olše ve Slezsku hynou ryby, rozsah a příčina této události zatím podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) není známá. O tom, že v Odře na české straně hynou ryby, informovala ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Státní podnik Povodí Odry nyní vypouští vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka ve snaze naředit vodu v řece. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) má podezření na nedostatek kyslíku v řece. Odebírá vzorky, výsledky budou asi ve čtvrtek. Hasiči budují na místě nornou stěnu.

Ryby cítí bolest i myslí, upozorňují biologové. Ministerstvo zemědělství tvrdí opak

Biologové z předních českých výzkumných pracovišť dnes zaslali otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému. Po ministrovi požadují, aby podpořil zákaz rybolovu na živou nástražní rybu, který ministerstvo shodilo ze stolu. Podle odborníků jsou však argumenty ministerstva vědecky nepřesné a zastaralé a napichování rybek na háčky považují za barbarskou praktiku, která nemá své opodstatnění.