reklama

Demonstrace v USA přiostřují. U Kolumbovy sochy vyrazil policista ženě zuby

Demonstrace v USA stále neutichají, ba naopak nabírají na síle. Důkazem je osmnáctiletá Miracle Boydová, která při protestu v Chicagu konverzovala s demonstranty, když ji náhle jeden ze zasahujících policistů napadl. Na fotografiích pak ukázala, že jí vyrazil zuby a ona z úst silně krvácela.

reklama

Chicagský policejní důstojník byl zachycen na záznam, když napadl 18letou dívku. Té dal ránu do obličeje a způsobil jí tak ztrátu několika zubů. Žena se podle záběrů klidně účastnila demonstrace proti soše Kryštofa Kolumba v pátek večer. Miracle Boydová je členkou chicagské sociální aktivistické skupiny GoodKids MadCity, která celé video incidentu sdílela na svých sociálních sítích.

Boydová zrovna dokončila rozhovor se skupinou protestujících v Grant Parku u sochy Kryštofa Kolumba, když byla příslušníkem policie napadena. Žena natáčela živé vysílání protestu na Facebook, v tom jí muž zákona náhle vyrazil telefon z ruky.

Dívka zrovna ukončila střední školu a minulý týden jí byla nabídnuta stáž v kanceláři státního senátora Roberta Peterse. Jeho reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Jsem smutný, rozzlobený a znechucený,“ napsal na svém Twitteru.

Předsedkyně státního orgánu Cook County Board of Commissioners Toni Preckwinkleová uvedla, že byla „rozhněvaná a zarmoucená“ a označila útok za neomluvitelnou akci někoho, kdo přísahal zachovávat veřejnou bezpečnost. Chicagská policie pro BuzzFeed News uvedla, že zahájila vyšetřování incidentu.

Video také zaznamenává, že mnozí demonstranti byli z davu vytahováni a strháváni policií na zem. Starostka Chicaga Lori Lightfootová na Twitteru uvedla, že mluvila s policejním ředitelem, aby řešila stížnosti protestujících, a uznala, že některé případy agresivního jednání ze strany policie nejsou namístě. Konkrétní případ Boydové nezmínila. Kancelář Lightfootové na žádost o vyjádření k celé situaci prozatím neodpověděla.

Tisíce lidí útočily na sochu Kolumba

K celé akci došlo v návaznosti na demonstraci na podporu černošských a původních obyvatel Ameriky. Na zeď, která sochu obklopuje, začaly desetitisíce protestujících házet předměty a ty se nevyhnuly ani policistům. Mimo to se lidé zeď snažili přelézt a pokryli ji protestními hesly. Sochu se však demonstrantům svrhnout nepodařilo.

Při střetu bylo zraněno 18 policistů, zhruba desítku demonstrantů policie zadržela, uvedl policejní mluvčí Thomas Ahern.

Socha Kryštofa Kolumba v Grant Parku byla poslední dobou terčem útoků vandalů hned několikrát. Starostka Lori Lightfootová její odstranění ale odmítá.

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Další články
reklama
reklama