Detaily útoku vlka na Chomutovsku: Zakousl se mi do ruky, odehnal jsem ho klackem, řekl muž

Nejasnosti vzbuzuje případ lesníka, který tvrdí, že ho v Krušných horách na Chomutovsku napadl vlk. Případem už se zabývají myslivci i policie. Ochránci přírody jeho příběh zpochybňují, v místě údajného útoku totiž nenašli ani stopy šelmy, ani člověka se psem.

Milan Holan byl po obědě se svým jezevčíkem na procházce nedaleko Hory Svatého Šebestiána, když v tom ho prý překvapila smečka vlků. „Ze smrkového porostu vyběhla pětice vlků. Čtyři utíkali dopředu, pak se zastavili, ten jeden se otočil,“ popsal lesník. Jeden z vlků se měl údajně od smečky oddělit a rozeběhnout se přímo směrem na psa. „Chtěl asi napadnout psa nebo mě, tak se mi zakousl do ruky, já jsem ho vzal klackem a on zakňučel a utekl,“ doplnil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pastýř se ocitl tváří v tvář obrovskému vlkovi. Psi mu utekli, sám zázrakem vyvázl bez újmy

V nemocnici lesníkovi poraněnou ruku ošetřili. „Dostavil se na infekční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, a to kvůli očkování proti vzteklině,“ doplnil mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

Případem už se zabývá policie i ochránci přírody, kteří ale na místě údajného útoku stopy po těchto šelmách nenašli. „Žádné pobytové znaky vlka obecného – tedy stopy, trus či zbytky kořisti – se najít nepodařilo. Vidět nebyly ani stopy člověka s malým psem,“ uvedla Agentura ochrany přírody.

Vlci podle myslivců ztrácí přirozenou plachost před člověkem. To nám mimo kameru potvrdil i Honza, který má v lokalitě chatu, a šelmu, která se k ní stále více přibližuje, několikrát vyfotil. „Je řada dneska už zdokumentovaných případů, kdy opravdu vlci útočí na lovecké psy v honitbách, došlo už k zabití několika loveckých psů,“ doplnil Jiří Janota z Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ).

Štěpánka Kadlecová monitoruje vlky po celých Krušných horách od Chebu po Tisou. S útokem na člověka se prý ale ještě nesetkala. „Máme tu zmonitorované tři smečky a na Chomutovsku, v oblasti Krušných hor, se mohou vlci také vyskytovat. Já se po lesích šest let pohybuju velmi aktivně, se psy i bez nich, nebo sama s dítětem, ale vlka jsem dosud nezahlídla,“ doplnila koordinátorka vlčích hlídek v Krušných horách z Hnutí Duha Štěpánka Kadlecová.

Důkaz o napadení vlkem mohla podle ochránců přinést analýza DNA z mužova oblečení – to ale prý už dal do pračky.

Tagy:
myslivost vlk Krušné hory napadení ochrana přírody Krajská zdravotní Jana Mrákotová okres Chomutov Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Hnutí DUHA Českomoravská myslivecká jednota