Viděli jsme dílo zkázy, zranila se i stevardka. Hasič popsal zásah u pendolina v Bohumíně

Nehoda pendolina v Bohumíně

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela přiblížil vlakové neštěstí v Bohumíně, ke kterému došlo v pondělí ráno. Při srážce pendolina a posunovací lokomotivy „Kocour“ zahynul strojvedoucí osobního vlaku. V něm se zranila také stevardka. Další čtyři lidé se zranili v posunovači. „Hasiči viděli dílo zkázy,“ popsal pro CNN Prima NEWS s tím, že pendolino nemohlo jet podle prvních odhadů více než 60 km/h.

„Když jsme na místo přijeli, viděli jsme srážku soupravy pendolina, která vyjížděla z nádraží, s posunovací lokomotivou zvanou Kocour. Postarali jsme se jak o zraněné, tak o šestnáct cestujících z pendolina, kteří se nezranili. Nehodu nepřežil strojvedoucí pendolina, ve vlaku se zranila jedna stevardka,“ informoval Kůdela.

V posunovací dieslové lokomotivě se zranili čtyři muži. „Ošetřeni byli čtyři účastníci události, muži ve věku mezi 40 a 53 lety. Všichni byli při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Utrpěli lehká a středně těžká poranění, otřes mozku a poranění končetin,“ přiblížil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Po poskytnutí neodkladné péče převezly sanitky zraněné do okolních nemocnic v Bohumíně, Karviné a Ostravě. „Další cestující posádky záchranné služby prohlédly, nebyla u nich však zjištěna žádná zranění,“ dodal Humpl.

Policejní mluvčí Soňa Štětínská sdělila, že kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. „Identifikovali jsme strojvedoucího z vlaku. Jedná se o muže ročník 1968, který utrpěl devastující zranění, jimž na místě podlehl. Bude nařízena soudní pitva,“ uvedla.

Jak rychle pendolino jelo?

Kůdela doplnil, že na místě kromě policistů a záchranářů zasahovalo šest jednotek hasičů. „Z toho pět profesionálních z našeho hasičského sboru a drážní hasiči Správy železnic. Nyní jsou na místě tři jednotky, tedy zhruba dvacet hasičů a pokračuje vyšetřování nehody,“ přiblížil.

Popsal také situaci ihned po příjezdu. „Nehoda se stala několik stovek metrů od drážní budovy ve směru na Ostravu. Kolegové od drážních hasičů uvedli, že pendolino nemohlo jet rychleji než 60 km/h, přejíždělo přes výhybky. Když hasiči přijeli, tak už jen viděli dílo zkázy – sraženou část pendolina s částí pevné lokomotivy. Hned se dali do práce, nyní na místě probíhají další důležité věci,“ uzavřel.

Škoda, kterou způsobila srážka posunovací lokomotivy s vlakem pendolino, přesáhne dle Drážní inspekce 36 milionů korun.

Tagy: