reklama

Děti pod pět let by roušku nosit neměly, říká člen Světové zdravotnické organizace

Dětem by nikdo neměl odpírat výuku, proto by se v září školy rozhodně měly otevřít. Podle Srdana, zástupce ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku, je u nejmenších žáků mimo jiné problém s tím, že neumí pořádně manipulovat s rouškou. Nosit by ji tak neměli, uvedl host pátečního pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

„Děti pod pět let by roušky používat neměly, protože je u nich problém s konzistentností nošení, správnou manipulací a také s pochopením, k čemu rouška vůbec slouží,“ vysvětlil moderátorce Petře Vintrové rodák ze Záhřebu Srdan Matič.

K tématu

Uzavření hranic není dobré

Co se týká mladistvých a dospělých, tam je situace prý trochu jiná. Matič si myslí, že záleží zejména na epidemiologické situace v konkrétní oblasti. „Pokud v daném místě došlo k šíření koronaviru, je poté nošení roušky například v uzavřených prostorách nebo na sportovních utkáních žádoucí,“ řekl člen WHO. Podle něj také nemají doma vyrobené roušky patřičný efekt. „Není to žádné kouzelné řešení, které zastaví šíření viru. Jde hlavně o kombinaci s dalšími hygienickými opatřeními,“ dodal.

Matič se mimo jiné vyjádřil k otázce uzavírání hranic, podle něj není tento krok v současnosti řešením. „V počátku pandemie to mělo obrovský dopad na svobodu lidí cestovat a na mezinárodní obchod. Důležité je kontrolovat pohyb lidí a poté je případně izolovat. Testování a karanténa jsou dobrými nástroji, které na svobodu cestovat mají minimální vliv,“ konstatoval.

Komunikace je nejslabší českou stránkou

Došlo také na téma, zda česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem dostatečně a srozumitelně informuje občany o zavádění nových opatření. Matič se sice jasně nevyjádřil, ale z jeho slov bylo patrné, že jisté výhrady nejspíše má. „Se členstvím ve WHO jsou spojené jisté závazky, jako například sebehodnocení. Už několik let Česká republika zjišťuje, že komunikace a koordinace s občany je její nejslabší stránkou,“ nastínil páteční host.

Komunikace prý bude důležitá zejména na podzim, kdy podle Matiče může být situace v Česku komplikovanější kvůli rozlišování koronaviru a běžné chřipky. „Chřipková sezóna ale může být letos dokonce slabší, protože lidé budou zvyklí držet se dále od sebe. Celkově ale jsou v Česku rozhodně technologické nástroje, jak od sebe chřipku a COVID-19 rozeznat. Jako WHO také doporučujeme, aby lidé s koronavirem mohli chodit už k obvodním lékařům, a ne rovnou do nemocnice,“ dodal Matič.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama