CNN Prima News diktátor

diktátor

Výpis příspěvků ke štítku „diktátor“

Diktátorem na den: Většina republikánů by Trumpovi dočasně dopřála neomezenou moc

Téměř tři čtvrtiny republikánských voličů by uvítaly, kdyby se Donald Trump v případě svého znovuzvolení do Bílého domu stal na jeden den diktátorem. Vyplývá to z průzkumu University of Massachusetts. Bývalý prezident dříve v rozhovoru pro Fox News zavtipkoval, že by první den ve funkci strávil jako neomezený vládce, aby uzavřel hranici s Mexikem a podpořil těžbu fosilních paliv. Od té doby své ambice k dočasné absolutní moci několikrát zopakoval na vystoupeních v kampani i v dalších rozhovorech.

Diktátor Kim Čong-un měl čtyřicátiny. Okázalá oslava se ale nekonala, spekuluje se o důvodech

Narozeniny severokorejských diktátorů z dynastie Kimů vždy znamenaly pro tamní režim důvod k rozsáhlým oslavám doprovázeným okázalými vojenskými přehlídkami. Bez bohaté pompy však překvapivě zůstaly čtyřicátiny současného lídra asijské země Kim Čong-una. Státní tisková agentura v den jeho narozenin „pouze“ vydala obsáhlý článek, v němž oceňuje jeho iniciativu v oblasti rozsáhlých stavebních projektů. Podle odborníků mohou být za vším hned dva zásadní důvody.

Zemřela sestra bratrů Castrových. Většinu života strávila v exilu, režim diktátorů nesnášela

Ve věku 90 let zemřela Juanita Castrová, sestra bývalých kubánských vůdců Fidela a Raula Castrových. Desítky let byla odpůrkyní vlády komunistické strany, kterou její bratři vedli od roku 1959, a většinu svého života tak strávila v exilu ve Spojených státech. O úmrtí Castrové informovala tisk spoluautorka jejích pamětí María Antonieta Collinsová. O jejím skonu v úterý napsal i deník El País.

Africký Hitler, řezník z Kampaly a poslední skotský král. Před 20 lety zemřel Idi Amin

Od smrti bývalého prezidenta Ugandy Idiho Amina uběhlo 20 let. Nelítostný diktátor, který si za svou vládu vysloužil přezdívky jako řezník z Kampaly, africký Hitler či poslední skotský král, byl u moci mezi roky 1971 až 1979. Podle odhadů je odpovědný za smrt nejméně 300 tisíc lidí, což z něj činí jednoho z nejhorších diktátorů 20. století. Kromě mimořádné krutosti byl Amin známý také podporou různých teroristických skupin, totální likvidací indické komunity v Ugandě či rozpoutáním válečného konfliktu se sousední Tanzánií. Zemřel v saúdskoarabském exilu v roce 2003.

Jsem diktátor a demokracii nerozumím, překvapil Lukašenko během projevu k národu

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pobavil novináře, když se během svého projevu k národu označil za diktátora, který nerozumí demokracii. Autoritativní vůdce pak představil svoji vizi vlády lidu a připomněl únorové referendum o ústavních změnách. Hlasování ale tvrdě kritizuje opozice. Podle ní totiž politické problémy v zemi referendum nevyřeší, ať už dopadne jakkoliv.

Padouch, nebo hrdina? Před 15 lety zemřel Pinochet, kontroverzní diktátor z Chile

Od smrti bývalého chilského prezidenta Augusta Pinocheta uběhlo 15 let. Charismatický generál dodnes budí ve společnosti velké vášně. Jeho odpůrci jej právem nazývají diktátorem, protože jeho režim výrazně porušoval lidská práva a fyzicky likvidoval politické odpůrce. Sympatizanti zase poukazují na fakt, že Pinochet v zemi zabránil občanské válce a vybudoval v Chile jednu z nejsilnějších ekonomik Jižní Ameriky.