KLDR

Nejnovější příspěvky k tématu

Krutý zakladatel KLDR a masový vrah, který se řídil Orwellem. Před 30 lety zemřel Kim Ir-sen

Od smrti vůdce KLDR Kim Ir-sena uběhlo 30 let. Nelítostný vládce byl zodpovědný za miliony úmrtí, což ho řadí mezi nejhorší diktátory 20. století. I když se mu nepovedlo silou sjednotit celou Koreu, moc, kterou získal v severní části poloostrova, se vymykala nejdivočejším představám. Kim si za dekády své vlády vytvořil kult osobnosti hodný Boha, zároveň založil neotřesitelnou komunistickou dynastii, která panuje dodnes. Z KLDR vybudoval jednu z nejvíce izolovaných a nesvobodných zemí světa. Ač se chtěl krutý zakladatel Severní Koreje dožít alespoň 120 let, zemřel 8. července 1994 ve věku 82 let.

Diktátorská Láska nebeská. Putinovo zamilované mávání Kimovi i jejich „Top Gear“ baví internet

Nesmělé úsměvy v autě, dojemné mávání skrze letadlové okénko i hlazení huňatých pejsků. Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem baví internet natolik, že se oba dočkali série koláží a upravených či předabovaných „bromance“ videí. Ty z nich dělají nejlepší kamarády nebo rovnou zamilovaný páreček. „Úplná Láska nebeská,“ smějí se uživatelé na sociálních sítích.

Obavy z dohody Putina a Kima. Tohle jsme dříve neviděli, varuje šéf NATO po odhalení detailů

Dohoda mezi Ruskem a Severní Koreou podepsaná ve středu stanovuje, že obě země bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Podle agentur Reuters a AP to ve čtvrtek uvedl Pchjongjang ve svém prvním vyjádření po jednání ruského prezidenta Vladimira Putina se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Na pakt se znepokojením reagoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg či japonská vláda.

Sbližování Ruska a KLDR: Putin přistál v Severní Koreji, s Kimem se dohodl na prohloubení vztahů

Aktualizováno

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi. Uvedla to severokorejská média poté, co Kim Čong-un přivítal šéfa Kremlu ve středu před svítáním na letišti v Pchjongjangu. Oba vůdci navíc podepsali dohodu o komplexním strategickém partnerství. Putin podle agentury TASS uvedl, že dohoda předpokládá vzájemnou pomoc obou států v případě agrese proti některému z nich.

Velmi špatná zpráva pro země Západu i Ukrajinu. Co může znamenat Putinova cesta do KLDR?

Cesta ruského prezidenta Vladimira Putina do Pchjongjangu nevěstí nic dobrého ani pro západní země, ani pro Ukrajinu. Na tom se shodují političtí analytici i experti na ruskou a severokorejskou politiku. Putinova dvoudenní návštěva KLDR proběhne během úterý a středy, poté šéf Kremlu odcestuje do Vietnamu. Co si Moskva od přátelství s Kim Čong-unem slibuje? A co podpora ruské agrese na Ukrajině přinese Severokorejcům?

Severokorejští vojáci překročili demarkační linii. Zastavily je až varovné výstřely

Aktualizováno

Desítky severokorejských vojáků překročily demarkační linii na hranici s Jižní Koreou. Píše to agentura AFP s odkazem na prohlášení jihokorejské armády. Jihokorejští vojáci reagovali na překročení demarkační linie varovnými výstřely. Podle velení jihokorejské armády některé severokorejské vojáky v jiném incidentu zranil či zabil výbuch min v demilitarizovaném pásmu.

Korejská lidově demokratická republika se nachází ve východní Asii, v severní části Korejského poloostrova. Sousedí s Čínou, Ruskem a Jižní Koreou. Hlavním městem je Pchjongjang, v čele stojí Kim Čong-un. Ve státě panuje tvrdý komunistický režim s přísně střeženými hranicemi. Rozloha země je 120 540 km², počet obyvatel se pohybuje kolem 25 milionů.