Divoké zatýkání v San Salvadoru. Město je obklíčeno vojáky a zuří boj s místními gangy

Salvadorský prezident Nayib Bukele v sobotu oznámil, že vyslal 10tisíc vojáků, aby obklíčili předměstí hlavního města San Salvadoru, které je ovládané zločineckými gangy. Na předměstí Soyapango žije kolem 300 tisíc lidí a je považováno za oblast mimo plnou kontrolu bezpečnostních složek, píše agentura Reuters.

„Asi 8 500 vojáků a 1 500 agentů město obklíčilo a členové zásahových jednotek policie společně s armádou odtamtud dostávají příslušníky gangů jednoho po druhém,“ napsal v sobotu na Twitteru prezident Bukele. Příspěvek doplnil videem, na kterém jsou vidět zástupy vojáků nebo kolona nákladních aut přesouvající se po městě.

Soyapango je základnou zločineckých gangů Mara Salvatrucha a Barrio 18. Bukele jim letos v březnu vyhlásil „válku“ poté, co po obzvláště násilném víkendu při střetech gangů zemřelo 87 lidí. Salvadorský parlament od té doby každý měsíc prodlužuje nouzový stav v zemi, který rozšiřuje práva policie a omezuje ústavní právo na shromažďování. Především prodlužování nouzového stavu kritizují lidskoprávní organizace; například podle Amnesty International nouzový stav podkopává „právo na obranu, presumpci neviny a právo na nezávislý soud“.

Salvadorská policie od března zatkla více než 55 tisíc  lidí, které označila za příslušníky gangů, uvádí web stanice Al-Džazíra. Podle agentury Reuters má Bukeleho plán mimo jiného za cíl snížit počet vražd v této středoamerické zemi na méně než dvě denně.

Tagy: