reklama
CNN Prima News právo

právo

Výpis příspěvků ke štítku „právo“

Izolaci nelze nařídit přes SMS. Na tento přístup doplatila i zpěvačka Horká, varuje Dostál

25. ledna 2022 16:53

Odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti) kritizuje vládní novelu pandemického zákona, kterou předkládá kabinet Petra Fialy (ODS). Vadí mu v ní například možnost nařizovat karantény a izolace přes SMS zprávy. Takový postup označuje za strojový, přičemž na podobný podle něj doplatila i nedávno zemřelá zpěvačka Hana Horká, která se cíleně nakazila koronavirem. Dostál zákon kritizuje, přestože Piráti jsou členem vládní koalice.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

25. ledna 2022 12:29

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

21. ledna 2022 22:56

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je mizerná. Zrušení je namístě, míní Dostál

5. ledna 2022 15:28

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 je napsaná mizerně a obsahuje několik sporných bodů. Nejlepším východiskem je její úplně zrušení, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). Jedním z hlavních problémů je podle něj účinnost současných vakcín, které nezamezují šíření nemoci. Z toho důvodu nelze podle Dostála zavést povinnou aplikaci na základě Zákona o ochraně veřejného zdraví.

Muž nemůže do roku 9999 opustit Izrael. Na alimentech dluží ženě přes 50 milionů

27. prosince 2021 15:20

Australan Noam Huppert má zákaz vycestovat z Izraele, dokud nedoplatí příspěvky na děti, které dluží. Podle listu The Jerusalem Post má zákaz trvat tisíce let a Australan nemá právo odjet do 31. prosince roku 9999. Jedinou alternativou je, že by se čtyřiačtyřicetiletému muži podařilo uhradit platby na děti ve výši 7,5 milionu šekelů (zhruba 52 milionů korun).

Polsko nadřazuje své právo nad to unijní, tvrdí Evropská komise. S Varšavou zahájila řízení

22. prosince 2021 13:08

Evropská komise ve středu zahájila řízení s Polskem kvůli říjnovému rozhodnutí polského ústavního soudu, které zpochybnilo nadřazenost práva Evropské unie nad polskými zákony. Polsko tak podle unijní exekutivy porušuje principy unijního práva a také závaznost verdiktů Soudního dvora EU pro všechny členské země. Komise to oznámila v tiskové zprávě. Polský premiér Mateusz Morawiecki kritiku z Bruselu odmítl. Varšava tvrdí, že polský soud pouze hájí svrchovanost ústavy země.

Dostál končí ve vládním týmu. Nestojí o „kádrování“ od některých Pirátů

13. prosince 2021 21:21

Expert Pirátů na zdravotnické právo Ondřej Dostál ohlásil, že končí ve vládním týmu budoucího kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). Dostála do funkce nominovala koalice PirSTAN. Nové vládě měl radit především v oblasti zdravotnictví. Už před sněmovními volbami se ale začal s Piráty i Starosty názorově rozcházet, a to především ohledně očkování proti nemoci COVID-19.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

3. prosince 2021 20:40

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Dostál o covidu: Lidé by si měli určit, komu se i v rámci rodiny vyhýbat

19. listopadu 2021 22:42

Právník a expert Pirátů na zdravotnictví Ondřej Dostál se znovu pustil do vlády kvůli protiepidemickým opatřením, která mají limitovat především nevakcinovanou část populace. Sám by byl pro povinné očkování, což by se ale prý mělo týkat jen určitých rizikových skupin. „Lidé by si měli určit, komu se i v rámci rodiny vyhýbat. Takto musíme přimět domácnosti, aby se chovaly spontánně. To nelze vynutit vládní intervencí,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama