CNN Prima News právo

právo

Výpis příspěvků ke štítku „právo“

Rozprava o stejnopohlavních párech v Senátu nebude. ODS si prosadila návrh navzdory lidovcům

Aktualizováno

Senát umožnil přijetí nových pravidel pro partnerství stejnopohlavních párů s většinou práv manželů bez projednání na své schůzi. Rozhodl o tom ve středu na návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry přes odpor KDU-ČSL, když novelu občanského zákoníku vyřadil z programu jednání. Novelu tak dostane k podpisu prezident Petr Pavel po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má. V případě novely tato lhůta končí ve čtvrtek 18. dubna.

Skopeček zavrhl mimořádné schůze. Sněmovna je i o fackování, odvětil Havlíček

Nejsem příznivcem mimořádných schůzí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle něj neměla smysl schůze kvůli korespondenci Andreje Babiše (ANO) ani kvůli kampeličce premiéra Petra Fialy (ODS). „Bylo by lepší věnovat se tématům, které trápí Česko,“ míní Skopeček. Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) namítl, že v případě kampeličky neměla opozice jinou možnost. Zároveň uvedl, že ve Sněmovně jde „svým způsobem o fackování“ a opozice bude údery vracet.

Sněmovna schválila zavedení hromadných žalob. Lidé získají právo vymáhat nároky společně

Spotřebitelé a drobní podnikatelé zřejmě získají právo vymáhat své nároky společně. Soud by v takovém případě vydal jen jeden rozsudek. Hromadné žaloby uzákoní vládní návrh zákona, který ve středu schválila Sněmovna. Hromadné žaloby se mohou týkat zejména případů, kvůli kterým by se lidem a malým podnikům nevyplatilo vzhledem k vysokým nákladům na řízení soudit. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři.

Havlíček nazval schůzi Sněmovny bizárem: Koalice popletla role, vláda obstruovala sama sebe

Mimořádná schůze Sněmovny byla z pohledu hnutí ANO zatím největším bizárem v tomto parlamentním období. Po jednání stínové vlády to na tiskové konferenci uvedl místopředseda hnutí Karel Havlíček. Domnívá se, že si vláda popletla role a vrátila se do opozičních časů. Po předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) bude požadovat vysvětlení, proč opoziční poslanci nemohli vystoupit s přednostními právy stejně jako vládní protějšci.

Němci vytáhli do boje s krajní pravicí. Ohnutí demokracie se může vládním stranám vymstít

Demokratické strany v Německu čelí zásadní otázce – jak daleko by měla demokracie zajít při omezování strany, která ji podle mnohých chce podkopat? Řeč je o krajně pravicovém politickém subjektu Alternativa pro Německo (AfD), který je u našich západních sousedů podle předvolebních průzkumů druhou nejsilnější stranou. Zpravodajské služby zároveň oznámily, že AfD vyšetřují kvůli podezření z ohrožení demokracie. Mainstreamové strany se proto snaží najít způsob, jak AfD omezit, ale ne natolik, aby se jim to vymstilo.

Smutný den pro stejnopohlavní páry, píší aktivisté. Adopce možné jsou, oponuje poslanec

Boj za narovnání práv nekončí, v Senátu se pokusíme návrh rozšířit, aby odtamtud nevyšel jako paskvil, napsal na sociální síti X předseda Pirátů Ivan Bartoš poté, co Sněmovna ve středu místo manželství pro všechny schválila úpravu registrovaného partnerství. Rozhodnutí kritizovala i iniciativa Jsme fér, podle které česká společnost zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. Vadí jim především komplikovaný přístup k osvojování dětí. Podle poslance STAN Josefa Bernarda však adopce možné budou.

Popravě vrahů v Afghánistánu přihlížely tisíce lidí. Rodiny obětí dostaly šanci udělit milost

Tálibánské úřady ve čtvrtek veřejně popravily dva muže odsouzené za vraždu. Před davem tisíců diváků jim bojovníci hnutí prostřelili záda. Na místě byli přítomni také rodinní příslušníci odsouzených, kteří odmítli nabídku udělit vrahům milost. Od roku 2021, kdy se tálibánští teroristé v Afghánistánu opět chopili moci, v zemi platí přísný výklad muslimského práva šaría, včetně známého „oko za oko“.