
Zázrak ve Dvoře Králové: V Safari Parku se podařilo rozmnožit mimořádně vzácnou šelmu
Na Slovensku je naprosto běžné být rusofilem. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Martin Schmarcz. Komentátor Thomas Kulidakis reagoval, že každý má právo na vlastní názor.
Ke koloritu posledních dnů a týdnů patří neutuchající diskuse o tom, jak a čím nás poškodil americký prezident Donald Trump. Kterak na nás dopadnou jeho rozhodnutí, jeho cla a vůbec celá politika. Je vlastně docela zajímavé, s jakou vervou řešíme dopady kroků amerického prezidenta a s jakým nezájmem naopak přecházíme daleko zásadnější rozhodnutí evropských politiků, jež na nás mají podstatně hmatatelnější a destruktivnější dopad.
Americký kardinál Roger Mahony, který přišel o církevní funkce kvůli tomu, jakým způsobem řešil z pozice arcibiskupa v Los Angeles rozsáhlý skandál sexuálního zneužívání dětí kněžími, se zúčastní pohřbu papeže Františka. A dokonce se mu podle webu The Sun dostalo té cti, že bude spolu s dalšími 14 osobnostmi zavírat papežovu rakev. Toto rozhodnutí Vatikánu vyvolalo kritiku i obavy.
Středeční rozhodnutí britského Nejvyššího soudu o definici ženy jako osoby, která se jako biologická žena narodila, může mít hrozivé důsledky pro bezpečnost trans lidí. Takový názor zastávají aktivisté, včetně poslankyně za Skotské zelené Maggie Chapmanové. Rozhodnutí by podle nich v praxi mohlo vést k tomu, že trans komunita bude na pracovišti v důsledku opatření diskriminována a bude přicházet o některá svá práva. Tito lidé si navíc obávají, že „veřejnost nyní půjde po jejich právu na existenci“. Najdou se však i tací, kteří rozhodnutí soudu kvitují, mezi nimi i autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová.
Maďarský parlament v pondělí schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Pro změny hlasovalo 140 poslanců, proti bylo 21, uvedl server Index.hu.
Více než 20 let může každý dospělý Čech sepsat své dříve vyslovené přání (DVP) – souhlas či nesouhlas s poskytnutím zdravotních služeb pro situaci, kdy se dostane do stavu, v němž tak již nebude moci učinit. Z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos však vyplynulo, že o tomto institutu ví minimum občanů, navíc se s ním pojí několik komplikací. S některými by mohl pomoci vznik centrálního registru, díky němuž by přání byla snadno dohledatelná. Inspiraci mohou odborníci najít v Dánsku.
Ruský prezident Vladimir Putin před více než třemi lety vtrhl na Ukrajinu mimo jiné s úmyslem ukrást tamní děti, píše ve své analýze Institut pro studium války (ISW). Ukrajině se podařilo zjistit, že Rusko doposud deportovalo 19 456 dětí. Skutečný počet může ale být i několikanásobně vyšší. Rusko tvrdí, že jde o „humanitární gesto“, zatímco bývalý ukrajinský zmocněnec pro práva dětí Mykola Kuleba mluví o „táborech smrti pro ukrajinskou identitu“.
Sněmovní vyšetřovací komise neporušila práva pozůstalých, když projednávala okolnosti střelby na pražské filozofické fakultě a následného zásahu bez účasti veřejnosti. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí, která usilovala o možnost účastnit se jednání komise. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem. Usnesení pléna ÚS je nově zpřístupněné v databázi soudu.
Krajský soud v Brně udělal v případu znásilněné dívky tolik chyb, že se to nedá ospravedlnit. V pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS to řekl šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Reagoval tím na středeční rozsudek Ústavního soudu, podle kterého bylo udělení podmíněného trestu agresorovi, který dívku roky znásilňoval, porušením práv oběti.
Nový návrh zákona v americkém Arkansasu vyvolal pobouření. Republikáni chtějí umožnit rodičům žalovat kadeřníky, kteří dětem udělají „nevhodný“ účes, například dívky ostříhají nakrátko. Opatření se však netýká jen vlasů. Zákon by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro každého, kdo podporuje takzvanou sociální tranzici nezletilých, kdy dítě začíná projevovat svou genderovou identitu, například změnou jména, způsobu oblékání nebo účesu, aby odpovídalo tomu, jak se cítí.
Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v pátek podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení loni schválené vládní důchodové reformy, oznámil mluvčí hnutí Martin Vodička. Text napadá především kontinuální porušování jednacího řádu Sněmovny při schvalování zákona a související porušení práv opozice, uvedlo ANO. Novela platí od letoška, podle vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na síti X ANO nevyužilo diskusi k úpravě reformy. Doufá, že soud stížnost posoudí co nejdříve. Výsledek bude respektovat, ale věří, že ANO neuspěje.
Současná vláda ožebračuje lidi a zatěžuje pracující, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová. SOCDEM podle ní vždy splnila, co slíbila. Pokud by se strana znovu dostala do Sněmovny nebo do vlády, je šéfka strany připravena prosadit právo na jesle pro děti od jednoho roku i příspěvek na kroužky pro rodiny. Svého nástupce a současného ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) označila za „traktoristu, který pro lidi nic neudělal“. Opřela se i do ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která podle ní neví, co dělá, a na resortu má „bordel“.