CNN Prima News právo

právo

Výpis příspěvků ke štítku „právo“

Může nás prezident zatáhnout do války? Právník v sedmi bodech vysvětlil, proč je to nesmysl

16. ledna 2023 20:49

„Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ S takovými slovy zaútočil expremiér Andrej Babiš (ANO) na svého prezidentského protikandidáta Petra Pavla. Bývalý premiér tím odkazoval na to, že Pavel dříve působil jako vysoký představitel české armády i NATO. Za kontroverzní předvolební billboard okamžitě schytal kritiku nejen od svých odpůrců, ale také ústavních právníků. Například podle Jana Kysely prezident ani nedisponuje legislativními možnostmi, jak „zatáhnout Česko do války“.

Nacher: Od koalice slyšíme jen kňů. Hlasování o nedůvěře je kampaň, zuří Pospíšil

15. ledna 2023 22:21

Plánované hlasování o nedůvěře, které vyvolalo hnutí ANO prezidentského kandidáta a expremiéra Andreje Babiše, je jen součástí předvolební kampaně. Ve vysílání CNN Prima NEWS to pronesl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) si přisadila, že náklady za svolání mimořádné schůze by si Babiš měl zanést do své kampaně. Naopak poslanec za ANO Patrik Nacher tvrdí, že o kampaň nejde a z řad vládní koalice přichází jen „kňů a fňů“.

Vyslanec pro týmového ducha či dětský den na Hradě. Jaké jsou netradiční priority kandidátů?

7. ledna 2023 23:05

Pozice prezidentského vyslance pro týmového ducha, podpora společnosti ke zdravému způsobu života, dětský den na Hradě či právo na internet. I takové priority se objevují v programech prezidentských kandidátů. Redakce CNN Prima NEWS se na ně detailně podívala, některé možná překvapí, stejně jako návrhy, k jakým aktivitám by kandidáti do nejvyšší ústavní funkce využili historické prostory Pražského hradu.

Středula: Se Zemanem jsme měli ostré spory a vzkazovali si nehezké věci. Očekávám úspěch

10. prosince 2022 05:11

Šéf odborových svazů Josef Středula věří v úspěch v prezidentských volbách, přestože mu předvolební průzkumy příliš nevěří. Hovořil o tom v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, kde také promluvil o svém vztahu k současné hlavě státu Miloši Zemanovi, který byl jedním z těch, kdo ho ke kandidatuře vyzval. A to i když podle Středuly spolu měli v minulosti velmi ostré spory. Voliče chce v posledních týdnech před volbou přesvědčit především svým postojem k ekonomickým a sociálním tématům.

Kandidáti na Hrad tvrdí, jak změní Česko. Sliby však splnit nemohou, upozorňuje právník

24. listopadu 2022 07:31

Přímá volba kandidáty na prezidenta svádí k nejrůznějším slibům. Na opravdovou změnu si však musejí nechat zajít chuť. Pravomoci prezidenta jsou totiž značně omezené. Ústavní právník Jan Kysela pro CNN Prima NEWS řekl, že se tím mimo jiné ukazuje nevýhoda přímé volby v české parlamentní demokracii. Kandidáti tak mohou pouze apelovat na morální zásady nebo se stylizovat do role krizových manažerů. Programy některých z nich tomu však moc neodpovídají.

Ať platí zbohatlíci! Čím byla Gottwaldova milionářská daň podobná Fialově válečné

12. listopadu 2022 07:08

Na sklonku léta 1947 prosadil kabinet komunistického premiéra Klementa Gottwalda milionářskou daň. Nyní pravostředová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zavádí válečnou daň (windfall tax). Na podobnost obou dávek, které zdaňují mimořádné zisky, se redakce CNN Prima NEWS zeptala odborníků. „Obě daně byly uvaleny v situaci mimořádných ekonomických obtíží,“ porovnává historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Politiky detailně informuje o své menstruaci. Žena svérázně protestuje proti zákazu potratů

9. listopadu 2022 00:53

Republikáni v Americe chtějí omezit právo na potrat. Mnohým lidem se to ale nelíbí, a tak se rozhodli bojovat po svém. Například bývalá kandidátka do Kongresu Dara Fayeová republikánům volá a informuje je o své menstruaci a gynekologických obtížích. Vysvětluje, že když politici hodlají zasahovat do života žen, budou mít jistě potřebné lékařské vzdělání.

Povinností manželů je mít sex, tvrdí senátorka Kovářová. Za svůj výrok čelí ostré kritice

29. října 2022 22:03

Čerstvě zvolená senátorka Daniela Kovářová čelí na sociálních sítích kritice i posměchu za své nedávné výroky o manželství. Podle Kovářové totiž z občanského zákoníku vyplývá, že manželé mají zákonnou povinnost a také právo spolu provozovat sex. Kritici předkládají hned několik argumentů, že výklad bývalé ministryně spravedlnosti a advokátky se specializací na rodinnou problematiku je mylný.