reklama

Djokovičovo vyloučení? Kdyby trefil rozhodčí do nohy, nic se nestane, myslí si Novák

Kdyby Novak Djokovič trefil lajnovou rozhodčí do nohy, nic se nestane, konstatoval bývalý tenista Jiří Novák.
Foto: Profimedia

O tom, jak může chvilkové projevení frustrace vyeskalovat v obří problém, se v osmifinále tenisového US Open v New Yorku přesvědčil Novak Djokovič. Mimo hru nešťastně zasáhl míčkem čárovou rozhodčí do krku a z velkolepé akce byl vyloučen. „Ulítl, ale emoce se zkrátka se sportem pojí. Stalo se. Toto byla opravdu ohromně nešťastná náhoda,“ hodnotí bývalý český daviscupový reprezentant Jiří Novák.

reklama

Novak Djokovič se mermomocí snažil přemlouvat supervizory, ti však byli neoblomní. Jedna slabší chvilka stačila k tomu, aby byla světová jednička z letošního US Open diskvalifikována. US Open v minulosti ovládla třikrát, tentokrát se pakovala po necelém prvním setu osmifinále newyorského grandslamu proti Španělovi Pablu Carreñu Bustovi.

„Trest mi přijde brutální, určitě v tom nebyl úmysl. Prohrál vlastní servis. Cítil frustraci a myslím, že jen chtěl dát míček směrem ke sběrači. Samozřejmě trochu intenzivněji. A bohužel to trefil do nešťastného místa,“ komentuje pro CNN Prima NEWS Djokovičovo vypuštění emocí bývalý tenista Jiří Novák. „Ale na druhou stranu diskvalifikaci beru. V regulích stojí, že hráč nesmí mimo hru ohrozit rozhodčí ani sběrače,“ dodává někdejší pátý hráč žebříku ATP Tour.

K tématu

Novák si každopádně myslí, že vypjaté situace by měl hráč Djokovičova kalibru zvládat lépe: „Jednoznačně.“ Dané odpálení míčku přišlo ve chvíli, kdy Srb ztratil podání v koncovce první sady. Sám měl v předchozí hře tři setboly. „Ulítl, ale emoce se zkrátka se sportem pojí. Stalo se. Toto byla opravdu ohromně nešťastná náhoda. Zvlášť v tom, že čárovou rozhodčí trefil do krku,“ podotýká Novák.

„Trefit ji do nohy, tak se možná vůbec nic neděje. Takto si musela vyžádat ošetření a podle mě i na základě toho se celý incident nakonec vyhodnotil tak, že byl Djokovič diskvalifikován,“ pokračuje Novák. „Zasáhnout lýtko nebo kotník, bylo by z toho třeba jen varování. Ale těžko soudit.“

Neodsuzoval bych ho

Pětačtyřicetiletý Novák ze své bohaté kariéry ví, jak těžké je vypořádat se s psychicky náročnými okamžiky. „Někdo hodí raketou, jiný ji zlomí. Další lidé si zase raději zanadávají. V každém člověku to vře a bublá. On to teď vyřešil takto nešťastně,“ popisuje Novák.

Přestože pár bouřlivějších okamžiků už v minulosti třiatřicetiletý rodák z Bělehradu nabídl, Novák ho stále, i přes „výbuch“ v New Yorku, považuje za hráče s dobrým renomé. „Takových momentů bylo strašně málo. Beru ho spíše za vzorňáka a symbol mužského tenisu. Neodsuzoval bych ho,“ doplňuje Novák.

Mezi tenisovými fanoušky se těší větší popularitě spíše jiní velikáni. Roger Federer a Rafael Nadal, kteří jsou podle mnohých ryzími představiteli gentlemanského sportu. Český semifinalista Australian Open 2002 Jiří Novák namítá, že někteří lidé zase na kurtech uznávají spíše větší „show“.

„Vzpomeňte si třeba, když hrál Goran Ivaniševič nebo John McEnroe. Neskuteční showmani, kteří se občas na hřišti proměnili v raply. Samozřejmě, v očích lidí, kteří uznávají ukázněnost ve sportu, může Djokovič trochu klesnout. Ale zase druhá polovina má bláznivé hráče, jakým je v současné době třeba Nick Kyrgios, v oblibě. Ale já toho určitě zastánce nejsem,“ popisuje Novák.

Vypořádá se s tím, je zkušený

Djokovič zažívá bouřlivé období. Když se kvůli pandemii koronaviru nehrály soutěžní tenisové turnaje, zorganizoval v červnu exhibiční akci s názvem Adria Tour. Ta se ovšem nedohrála, protože onemocnění COVID-19 se začalo šířit přímo mezi tenisty. Posléze byl rodák z Bělehradu za tuto věc kritizován.

„Uvidíme, jestli ho to takzvaně semele a všechno toto na něj bude mít negativní dopad. Ale myslím si, že to je tak kvalitní a zkušený hráč, že mu to neublíží. Za necelé dva týdny začíná Roland Garros v Paříži, leccos může dokázat i tam,“ míní Novák.

Všechno zlé je pro něco dobré, říká se. A tak poprvé od roku 2014 pozná tenisový svět vítěze grandslamových turnajů (kromě US Open mezi ně patří Australian Open v Melbourne, Roland Garros v Paříži a londýnský Wimbledon), který předtím žádný z nich nevyhrál. Naposledy se to podařilo Marinu Čiličovi právě před šesti roky v New Yorku. „Tento incident dal šanci jiným, aby se stali grandslamovými šampiony. Poslední roky si většinu titulů z největších turnajů rozdělovali Djokovič, Federer a Nadal. Je super pro další kluky, že mají možnost si to uhrát,“ uvádí Novák a uzavírá: „Ale zase díky zmíněné trojici se tenis v poslední době dostal v popularitě na neskutečnou úroveň. To si nemusíme nic nalhávat.“

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

reklama
Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama