reklama

Djokovičovo vyloučení? Kdyby trefil rozhodčí do nohy, nic se nestane, myslí si Novák

O tom, jak může chvilkové projevení frustrace vyeskalovat v obří problém, se v osmifinále tenisového US Open v New Yorku přesvědčil Novak Djokovič. Mimo hru nešťastně zasáhl míčkem čárovou rozhodčí do krku a z velkolepé akce byl vyloučen. „Ulítl, ale emoce se zkrátka se sportem pojí. Stalo se. Toto byla opravdu ohromně nešťastná náhoda,“ hodnotí bývalý český daviscupový reprezentant Jiří Novák.

reklama

Novak Djokovič se mermomocí snažil přemlouvat supervizory, ti však byli neoblomní. Jedna slabší chvilka stačila k tomu, aby byla světová jednička z letošního US Open diskvalifikována. US Open v minulosti ovládla třikrát, tentokrát se pakovala po necelém prvním setu osmifinále newyorského grandslamu proti Španělovi Pablu Carreñu Bustovi.

„Trest mi přijde brutální, určitě v tom nebyl úmysl. Prohrál vlastní servis. Cítil frustraci a myslím, že jen chtěl dát míček směrem ke sběrači. Samozřejmě trochu intenzivněji. A bohužel to trefil do nešťastného místa,“ komentuje pro CNN Prima NEWS Djokovičovo vypuštění emocí bývalý tenista Jiří Novák. „Ale na druhou stranu diskvalifikaci beru. V regulích stojí, že hráč nesmí mimo hru ohrozit rozhodčí ani sběrače,“ dodává někdejší pátý hráč žebříku ATP Tour.

Novák si každopádně myslí, že vypjaté situace by měl hráč Djokovičova kalibru zvládat lépe: „Jednoznačně.“ Dané odpálení míčku přišlo ve chvíli, kdy Srb ztratil podání v koncovce první sady. Sám měl v předchozí hře tři setboly. „Ulítl, ale emoce se zkrátka se sportem pojí. Stalo se. Toto byla opravdu ohromně nešťastná náhoda. Zvlášť v tom, že čárovou rozhodčí trefil do krku,“ podotýká Novák.

„Trefit ji do nohy, tak se možná vůbec nic neděje. Takto si musela vyžádat ošetření a podle mě i na základě toho se celý incident nakonec vyhodnotil tak, že byl Djokovič diskvalifikován,“ pokračuje Novák. „Zasáhnout lýtko nebo kotník, bylo by z toho třeba jen varování. Ale těžko soudit.“

Neodsuzoval bych ho

Pětačtyřicetiletý Novák ze své bohaté kariéry ví, jak těžké je vypořádat se s psychicky náročnými okamžiky. „Někdo hodí raketou, jiný ji zlomí. Další lidé si zase raději zanadávají. V každém člověku to vře a bublá. On to teď vyřešil takto nešťastně,“ popisuje Novák.

Přestože pár bouřlivějších okamžiků už v minulosti třiatřicetiletý rodák z Bělehradu nabídl, Novák ho stále, i přes „výbuch“ v New Yorku, považuje za hráče s dobrým renomé. „Takových momentů bylo strašně málo. Beru ho spíše za vzorňáka a symbol mužského tenisu. Neodsuzoval bych ho,“ doplňuje Novák.

Mezi tenisovými fanoušky se těší větší popularitě spíše jiní velikáni. Roger Federer a Rafael Nadal, kteří jsou podle mnohých ryzími představiteli gentlemanského sportu. Český semifinalista Australian Open 2002 Jiří Novák namítá, že někteří lidé zase na kurtech uznávají spíše větší „show“.

„Vzpomeňte si třeba, když hrál Goran Ivaniševič nebo John McEnroe. Neskuteční showmani, kteří se občas na hřišti proměnili v raply. Samozřejmě, v očích lidí, kteří uznávají ukázněnost ve sportu, může Djokovič trochu klesnout. Ale zase druhá polovina má bláznivé hráče, jakým je v současné době třeba Nick Kyrgios, v oblibě. Ale já toho určitě zastánce nejsem,“ popisuje Novák.

Vypořádá se s tím, je zkušený

Djokovič zažívá bouřlivé období. Když se kvůli pandemii koronaviru nehrály soutěžní tenisové turnaje, zorganizoval v červnu exhibiční akci s názvem Adria Tour. Ta se ovšem nedohrála, protože onemocnění COVID-19 se začalo šířit přímo mezi tenisty. Posléze byl rodák z Bělehradu za tuto věc kritizován.

„Uvidíme, jestli ho to takzvaně semele a všechno toto na něj bude mít negativní dopad. Ale myslím si, že to je tak kvalitní a zkušený hráč, že mu to neublíží. Za necelé dva týdny začíná Roland Garros v Paříži, leccos může dokázat i tam,“ míní Novák.

Všechno zlé je pro něco dobré, říká se. A tak poprvé od roku 2014 pozná tenisový svět vítěze grandslamových turnajů (kromě US Open mezi ně patří Australian Open v Melbourne, Roland Garros v Paříži a londýnský Wimbledon), který předtím žádný z nich nevyhrál. Naposledy se to podařilo Marinu Čiličovi právě před šesti roky v New Yorku. „Tento incident dal šanci jiným, aby se stali grandslamovými šampiony. Poslední roky si většinu titulů z největších turnajů rozdělovali Djokovič, Federer a Nadal. Je super pro další kluky, že mají možnost si to uhrát,“ uvádí Novák a uzavírá: „Ale zase díky zmíněné trojici se tenis v poslední době dostal v popularitě na neskutečnou úroveň. To si nemusíme nic nalhávat.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici
Volby 2021

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

Řetězec zavedl nákup toaletního papíru s limitem. Hrozí nedostatek zboží, řidiči chybí

Z roku 2020 se obchodní řetězech Costco poučil a nechce zažít stejný scénář. Tehdy se lidé kvůli pandemii koronaviru obávali nedostatku zboží a v panice začali vykupovat toaletní papír či ubrousky. Tomu nyní řetězec předešel stanovením maximálního počtu kusů, který si lidé mohou zakoupit. Costco navíc čelí problémům v distribuci, produktů proto může být i nedostatek.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama