reklama

Djokovičovo vyloučení? Kdyby trefil rozhodčí do nohy, nic se nestane, myslí si Novák

Kdyby Novak Djokovič trefil lajnovou rozhodčí do nohy, nic se nestane, konstatoval bývalý tenista Jiří Novák.
Zdroj: Profimedia

O tom, jak může chvilkové projevení frustrace vyeskalovat v obří problém, se v osmifinále tenisového US Open v New Yorku přesvědčil Novak Djokovič. Mimo hru nešťastně zasáhl míčkem čárovou rozhodčí do krku a z velkolepé akce byl vyloučen. „Ulítl, ale emoce se zkrátka se sportem pojí. Stalo se. Toto byla opravdu ohromně nešťastná náhoda,“ hodnotí bývalý český daviscupový reprezentant Jiří Novák.

reklama

Novak Djokovič se mermomocí snažil přemlouvat supervizory, ti však byli neoblomní. Jedna slabší chvilka stačila k tomu, aby byla světová jednička z letošního US Open diskvalifikována. US Open v minulosti ovládla třikrát, tentokrát se pakovala po necelém prvním setu osmifinále newyorského grandslamu proti Španělovi Pablu Carreñu Bustovi.

„Trest mi přijde brutální, určitě v tom nebyl úmysl. Prohrál vlastní servis. Cítil frustraci a myslím, že jen chtěl dát míček směrem ke sběrači. Samozřejmě trochu intenzivněji. A bohužel to trefil do nešťastného místa,“ komentuje pro CNN Prima NEWS Djokovičovo vypuštění emocí bývalý tenista Jiří Novák. „Ale na druhou stranu diskvalifikaci beru. V regulích stojí, že hráč nesmí mimo hru ohrozit rozhodčí ani sběrače,“ dodává někdejší pátý hráč žebříku ATP Tour.

K tématu

Novák si každopádně myslí, že vypjaté situace by měl hráč Djokovičova kalibru zvládat lépe: „Jednoznačně.“ Dané odpálení míčku přišlo ve chvíli, kdy Srb ztratil podání v koncovce první sady. Sám měl v předchozí hře tři setboly. „Ulítl, ale emoce se zkrátka se sportem pojí. Stalo se. Toto byla opravdu ohromně nešťastná náhoda. Zvlášť v tom, že čárovou rozhodčí trefil do krku,“ podotýká Novák.

„Trefit ji do nohy, tak se možná vůbec nic neděje. Takto si musela vyžádat ošetření a podle mě i na základě toho se celý incident nakonec vyhodnotil tak, že byl Djokovič diskvalifikován,“ pokračuje Novák. „Zasáhnout lýtko nebo kotník, bylo by z toho třeba jen varování. Ale těžko soudit.“

Neodsuzoval bych ho

Pětačtyřicetiletý Novák ze své bohaté kariéry ví, jak těžké je vypořádat se s psychicky náročnými okamžiky. „Někdo hodí raketou, jiný ji zlomí. Další lidé si zase raději zanadávají. V každém člověku to vře a bublá. On to teď vyřešil takto nešťastně,“ popisuje Novák.

Přestože pár bouřlivějších okamžiků už v minulosti třiatřicetiletý rodák z Bělehradu nabídl, Novák ho stále, i přes „výbuch“ v New Yorku, považuje za hráče s dobrým renomé. „Takových momentů bylo strašně málo. Beru ho spíše za vzorňáka a symbol mužského tenisu. Neodsuzoval bych ho,“ doplňuje Novák.

Bývalý tenista Jiří Novák, který to v žebříčku ATP dotáhl až na páté místo.
Bývalý tenista Jiří Novák, který to v žebříčku ATP dotáhl až na páté místo.
Zdroj: Profimedia

Mezi tenisovými fanoušky se těší větší popularitě spíše jiní velikáni. Roger Federer a Rafael Nadal, kteří jsou podle mnohých ryzími představiteli gentlemanského sportu. Český semifinalista Australian Open 2002 Jiří Novák namítá, že někteří lidé zase na kurtech uznávají spíše větší „show“.

„Vzpomeňte si třeba, když hrál Goran Ivaniševič nebo John McEnroe. Neskuteční showmani, kteří se občas na hřišti proměnili v raply. Samozřejmě, v očích lidí, kteří uznávají ukázněnost ve sportu, může Djokovič trochu klesnout. Ale zase druhá polovina má bláznivé hráče, jakým je v současné době třeba Nick Kyrgios, v oblibě. Ale já toho určitě zastánce nejsem,“ popisuje Novák.

Vypořádá se s tím, je zkušený

Djokovič zažívá bouřlivé období. Když se kvůli pandemii koronaviru nehrály soutěžní tenisové turnaje, zorganizoval v červnu exhibiční akci s názvem Adria Tour. Ta se ovšem nedohrála, protože onemocnění COVID-19 se začalo šířit přímo mezi tenisty. Posléze byl rodák z Bělehradu za tuto věc kritizován.

„Uvidíme, jestli ho to takzvaně semele a všechno toto na něj bude mít negativní dopad. Ale myslím si, že to je tak kvalitní a zkušený hráč, že mu to neublíží. Za necelé dva týdny začíná Roland Garros v Paříži, leccos může dokázat i tam,“ míní Novák.

Všechno zlé je pro něco dobré, říká se. A tak poprvé od roku 2014 pozná tenisový svět vítěze grandslamových turnajů (kromě US Open mezi ně patří Australian Open v Melbourne, Roland Garros v Paříži a londýnský Wimbledon), který předtím žádný z nich nevyhrál. Naposledy se to podařilo Marinu Čiličovi právě před šesti roky v New Yorku. „Tento incident dal šanci jiným, aby se stali grandslamovými šampiony. Poslední roky si většinu titulů z největších turnajů rozdělovali Djokovič, Federer a Nadal. Je super pro další kluky, že mají možnost si to uhrát,“ uvádí Novák a uzavírá: „Ale zase díky zmíněné trojici se tenis v poslední době dostal v popularitě na neskutečnou úroveň. To si nemusíme nic nalhávat.“

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času
Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama