reklama

Do africké Safari Rallye odstartuje legendární Polák Zasada. Je mu už 91 let

V době, kdy se Polák Sobieslaw Zasada stal naposledy mistrem Evropy v automobilových soutěžích, televize ještě v Československu nevysílala barevně, u moci byl čerstvě Gustáv Husák a Američané pilně válčili ve Vietnamu. Teď se tento závodnický nestor chystá absolvovat jako vůbec nejstarší jezdec světového šampionátu extrémně náročnou keňskou Safari Rallye.

reklama

Už ve čtvrtek odstartuje v keňském Nairobi jedna z nejnáročnějších soutěží světa, Safari rallye. Za volantem bude při tom také Sobielsaw Zasada (narozen 1930), který s autem poprvé závodil už v roce 1955. Během desítek let aktivní kariéry jezdil s auty různých značek. Začínal se Simcou Aronde, slavné období s mnoha evropskými úspěchy začalo s malým autem značky Steyr Puch 650 TR, což byla rakouská obdoba Fiatu 500 Abarth. Další úspěšné období začalo přechodem na značku Porsche, 912 se čtyřválcem a se šestiválcem 911S. Startoval i v Československu v Rally Vltava, v roce 1967 skončil druhý s Porsche 912.

Všestranný talent

Poslední titul v ME získal Zasada s BMW 2002Ti, pak se vrátil ke značce Porsche. Měl mnoho spolujezdců, mezi nimiž nechyběla ani manželka Ewa. V červnu 1973 vytvořil sedmičlenný tým jezdců, který se sériovým Fiatem 125p vytvořil tři světové rekordy. Na úseku dálnice u města Wroclaw najezdili 25 tisíc kilometrů průměrnou rychlostí 138,08 km/h, 25 tisíc mil průměrnou rychlostí 138,18 km/h a 50 tisíc kilometrů průměrnou rychlostí 138,27 km/h.

Tyto rekordy vydržely asi 9 let. Po skončení závodní kariéry se stal úspěšným podnikatelem, zastupoval v Polsku značky Mercedes-Benz a Porsche. Sobiesław Zasada je autorem kultovní knihy, která vyšla v Československu pod názvem Bezpečná rychlost.

Zpátky v jámě lvové

Zasada startoval na Safari poprvé už v roce 1969 s Porsche a dodnes celkem oprávněně tvrdí, že jde o fyzicky nejnáročnější soutěž v celém seriálu MS. Na druhou stranu je africká soutěž známá tím, že v ní často uspějí zkušení závodníci a odolná technika. Jak si povede Sobieslaw Zasada lze těžko odhadnout, jakkoliv se svým 45letým spolujezdcem a jejich Fordem Fiesta rozhodně trénoval poctivě. Už samotný fakt, že se v tak pokročilém věku posadí do závodního auta, je činem vpravdě hrdinským.

Tagy:
WRC sport Safari rallye Sobieslaw Zasada
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Turnaj končí pro české kvarteto v ženské štafetě, je mimo postupující osmičku. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky naopak postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Mladík z Prahy vyhrožoval, že najede autem do lidí. Hrozí mu tři roky

Mladík z Prahy podle policie vyhrožoval na sociálních sítích, že najede autem do lidí. Policie podezřelého dopadla 17. července a skončil ve vazbě. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Muž byl obviněn z nebezpečného vyhrožování, za které mu hrozí až tři roky vězení. Co muže k výhrůžkám vedlo, zatím policie neví.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama